آغاز پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن اقشار مرفه

آغاز پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن اقشار مرفه

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) www.BanaNews.irرئیس کانون سراسری انبوه سازان از اجرایی شدن تسهیلات ۵۰ و ۱۰۰ میلیونی تومانی برای ساخت مسکن اقشار مرفه در ۶ ماهه دوم سال حبر داد و گفت: به تازگی بانک ملی هم برای انعقاد چنین تفاهم نامه ای با انبوه سازان ابراز تمایل کرده است.

ایرج رهبر در گفتگو با مهر درباره ارائه تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی و ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن به انبوه سازان گفت: این تسهیلات در قالب عقود مشارکتی و با نرخ سود واقعی محاسبه می شود و پس از ساخت یک واحد به خریدار انتقال می یابد.

وی با اشاره به اینکه این تسهیلات به دنبال تفاهم نامه انبوه سازان با بانک مسکن در خردادماه ارائه می شود، بیان کرد: تسهیلات ساخت مسکن به تمامی انبوه سازانی که عضو این کانون هستند و رتبه بندی شده اند تعلق می گیرد.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان با تاکید براینکه این تسهیلات برای دهک های نسبتا بالای جامعه است، افزود: هرجا که زمین مناسبی وجود داشته باشد از این تسهیلات برای ساخت و ساز استفاده میشود که عمدتا افرادی با درآمد بالاتر را شامل می شود.

رهبر از ابراز تمایل بانک ملی برای انعقاد چنین تفاهم نامه ای با انبوه سازان خبر داد و گفت: سود این تسهیلات بطور واقعی محاسبه می شود اما از ۲۰ درصد بیشتر نخواهد بود همچنین براساس این تفاهم نامه انبوه سازان حساب های مالی خود را به بانک مسکن منتقل می کنند که در قبال آن امتیاز دریافت تسهیلات از بانک دریافت می شود.

وی با بیان اینکه این طرح پس از انجام اقدامات لازم در ۶ ماهه دوم امسال اجرایی می شود، اظهارداشت: در این طرح وزارت راه و شهرسازی دخالتی نداشته است و تمامی امور از سوی انبوه سازان انجام گرفته است.

وی پیش از این هم از اجرایی شدن طرح خانه های لوکس و گران قیمت در ۶ ماهه دوم سال خبرداده بود. براین اساس افرادی که درآمد نسبتا بالایی دارند می توانند با خرید این واحدها علاوه بر دریافت وام مسکن با نرخ بالاتر، مسکنی مناسب داشته باشند.

تاکنون انبوه سازان تنها برای ساخت مسکن مهر از بانک مسکن، تسهیلات دریافت می کردند بنابراین این تسهیلات با کارمزد ۴ درصد و بدون سود فقط در اختیار دهک های پایین جامعه قرار میگرفت اما از این پس دیگر اقشار جامعه هم می توانند از تسهیلات ساخت مسکن با سود های واقعی بهره بگیرند.

 

 

    نظرات