افزایش دو میلیون تومانی وام مسکن و تحریک اشتهای مالکان

افزایش دو میلیون تومانی وام مسکن و تحریک اشتهای مالکان

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن گفت: سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی این چنینی برای این گونه وام‌ها تاثیری بر خرید مسکن ندارد، جز این که سوداگری مسکن را تحریک یا رکود ایجاد ‌کند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) احمدرضا سرحدی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تاثیر افزایش دو میلیون تومانی وام مسکن بر خانه‌دار شدن مردم بیان کرد: این کار تاثیری بر خانه‌دار شدن مردم ندارد.

وی افزود: وام باید معنی‌دار باشد. در دنیا به طور معمول ۸۰ تا ۹۰ درصد قیمت ملک را وام تعیین می‌کند و اقساطش هم چیزی در حدود اجاره‌ ماهانه است؛ یعنی افراد مختار هستند بین خانه ملکی و پرداخت اقساطش یا خانه اجاره‌ای و تغییر مکان زندگیشان انتخاب داشته باشند.

این کارشناس ادامه داد: وام به این این مفهوم در دنیا معنی دارد وگرنه با توجه به قیمت‌هایی که در بازار داریم ۲۰ میلیون تومان وام مشکلی را حل نمی‌کند وقتی ۱۰۰ متر ملک هر متر به ارزش ۳ میلیون تومان می‌شود ۳۰۰ میلیون تومان!

سرحدی در پایان اظهار کرد: اگر این ۲۰ میلیون تومان وام مسکن را به صورت وام ساخت عرضه کنند و سازندگان با تولید مسکن، واحدها را وارد بازار کنند، به علت عرضه زیاد، قیمت‌ها در حالت تعادل باقی می‌ماند و مشکل مسکن تا حدودی تعدیل می‌شود.

 

 

    نظرات