۶ اثر ناملموس یزد در فهرست...

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد گفت: ۶ اثر ناملموس این استان شامل نحوه تهیه کیک، سوروک، شولی، چیدمان دیوار چینه ای، خشت و مال و ساخت جوم یزدی ( کاربرد در زیور آلات ) به ثبت ملی رسید.

عباس ملازینلی روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: تدوین پرونده آثار مورد اشاره از چندماه گذشتنه در دستور کار این سازمان قرار گرفت که امروز در شورای عالی سیاستگذاری ثبت آثار ملی  به اتفاق آرا به ثبت رسید و انتطار این است،  این آثار در آینده نزدیک به ثبت جهانی  برسد.

وی ادامه داد: ثبت آثار با هدف صیانت از مواریث تاریخی و فرهنگی انجام و علاوه بر این فرصتی برای معرفی هرچه بیشتر این آثار در سطح ملی و بین الملل فراهم می شود.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد اضافه کرد: رویکرد سازمان توجه به حوزه گردشگری است و به صورت جدی شناسایی آثار تاریخی و فرهنگی را دنبال می کند تا میراث گذشتگان را حفظ و به نسل جوان و آیندگان معرفی کند.

ملازینلی با بیان اینکه گردشگری صنعتی پاک محسوب می شود اضافه کرد: همچنین این سازمان از پژوهشگران حوزه گردشگری حمایت می کند و به آنها بها می دهد تا آثار معنوی گذشتگان حفظ و به فراموشی سپرده نشود.

از حدود ۶ هزار اثر تاریخی و فرهنگی شناسایی شده استان یزد، یک هزار و  ۸۵۰ مورد تاکنون در فهرست آثار ملی قرار گرفته و هرگونه دخل و تصرف در آنها بدون مجوز اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ممنوع است.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری یزد

  منبع خبر

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد یک شهرداری در شهر یزد می باشد

   نظرات