301 میلیارد بودجه فرهنگی شهر اصفهان

301 میلیارد بودجه فرهنگی شهر اصفهان

به گزارش پایگاه خبری شورای اسلامی شهر، فریده روشن عصر امروز  - دوشنبه ۱۲ اسفندماه- در برنامه زنده تلویزیونی اینجا اصفهان اظهار داشت: حدود پنج ماه پیش میزبان اعضای شورای شهر تبریز بودیم و بر اساس تفاهم نامه ای که میان اعضای دو شورای شهر امضا شد مقرر شد تا بتوانیم مراوداتی داشته باشیم و در داخل ایران هم با شهرهایی که از نظر فرهنگی نزدیک تر هستیم این مراودات  را انجام دهیم.
وی ادامه داد: بر اساس این تفاهم نامه شب های فرهنگی اصفهان در تبریز برگزار شد و مدیران و شهروندان علاقمند به فرهنگ تبریز و همچنین فرهنگ اصفهان که همراه با برنامه ای خلاقانه بود، همراه شدند که نشان داد می توان از ظرفیت شهرهای کشور اینگونه استفاده کرد، این نوع برنامه ها  موجب شناخت شهرها می شود و با کمترین هزینه این رویدادها را می توان  برگزار کرد.
این عضو شورای اسلامی شهر  با اشاره به اینکه از شش هزار میلیارد تومان بودجه سال ۹۹ شهرداری اصفهان ۲۹ درصد بودجه جاری و مابقی یعنی۷۱ درصد آن عمرانی است، عنوان کرد: ۳۰۱ میلیارد تومان بودجه فرهنگی است، البته بسیاری از موارد که جز مباحث فرهنگی محسوب می شوند مثل سالن اجلاس و مراحل عمرانی را پشت سر می گذارند، در بودجه فرهنگی لحاظ نمی شوند، صرفاً ۳۰۱ میلیارد تومان بودجه معاونت فرهنگی است که از این میزان بودجه ۱۵۰ میلیارد تومان عمرانی فرهنگی است که ۹۷ درصد افزایش یافته است.
روشن ادامه داد: در سال ۹۹ به سمت برنامه های فرهنگی حرکت کرده ایم به مباحث زیربنایی فرهنگی نیز توجه کردیم. سینما بهمن خوراسگان و سینما منطقه ۱۱ ساخته شده اند و زیر ساخت های تئاتری برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع توزیع مراکز سینمایی و نمایشی ما در سطح شهر جدی گرفته شده است.
وی افزود: تئاتر شهر در خیابان چهارباغ برپا خواهد شد، ابتدا قرار بود سینما همایون با توافق به تئاتر شهر تبدیل شود اما با حوزه هنری به توافق نرسیدیم و زمین دیگری در خیابان چهارباغ به این امر اختصاص پیدا کرده است.
روشن در ادامه به تفکیک ۳۰۱ میلیارد تومان بودجه فرهنگی پرداخت و گفت:  ۲۳ میلیارد ورزش، ۲۸ میلیارد هنری، ۴۸ میلیارد فرهنگی، ۵ میلیارد کتابخانه ها، ۲۸ میلیارد تفریحی، ۹ میلیارد مشترک فرهنگی و ورزشی و ۱۱ میلیارد اجتماعی و...  در قالب بودجه فرهنگی تعریف شده اند.
روشن با اشاره به اینکه ساخت ژئو پارک، پارک ملل ‌و ایران کوچک، مادر و کودک، ساماندهی باغ بانوان نیز از طرح های دیگر فرهنگی هستند، اظهار داشت: مهارت افزایی زنان در منطقه ۱۴ ،شش میلیارد تومان بودجه در اختیار دارد، همچنین به تالار هنر ۲.۵ میلیارد تخصیص داده شد و اردیبهشت ماه هم این تالار به شهر اضافه خواهد شد.
این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه برای زمین های ورزشی روباز و اماکن ورزشی هم ۲۳ میلیارد تومان دیده ایم و با این رویکرد که اماکن ورزشی رو باز  را گسترش دهیم، اظهار داشت:  ۱۵۰ میلیارد تومان حقوق پرسنل است و بخش دیگری از این بودجه هم به برنامه ها و رویدادها اختصاص می یابد. اولویت هایی برای کمیسیون فرهنگی داشته ایم و این اولویت را به سوی فرهنگ شهروندی  برده ایم تا بتوانیم رسالت فرهنگ سازی خود را انجام دهیم.
وی ادامه داد:  برای روز اصفهان و یار مهربان و همچنین جشنواره کودک و نوجوان و سرزندگی چهارباغ و شهر دوستدار کودک و سالمند هرکدام بودجه جداگانه در نظر گرفته‌ایم، تولیدات سینمایی و حمایت از تئاتر هم بودجه جداگانه دارد، برای ثبت تاریخ شفاهی اصفهان یک و نیم میلیارد بودجه در نظر گرفته شده است و ۱.۸ میلیارد تومان برای تخت فولاد در نظر گرفته شد.
روشن خاطرنشان کرد:  در خصوص کرونا نیازمند همدلی بیشتری هستیم و روز احسان و نیکوکاری در بحران کرونایی بیشتر به چشم خواهد آمد.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر اصفهان

    منبع خبر

    شورای شهر اصفهان

    شورای شهر اصفهان یک شورای شهر در شهر اصفهان می باشد

      نظرات