انتقال برق از تاجیکستان به ایران

انتقال برق از تاجیکستان به ایران

http://www.bananews.irمجری طرح سد و نیروگاه سنگ‌توده۲ با اعلام این‌که اجرای این پروژه ظرفیت تولید برق تاجیکستان را پنج درصد افزایش می‌دهد،‌ گفت: انتقال برق از تاجیکستان به ایران در دستور کار آینده همکاری‌های دو کشور قرار دارد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بهزاد اصلاح‌چی - رییس‌هیات مدیره شرکت ایرانی مجری طرح سنگ‌توده۲ (سنگاب) در تاجیکستان، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که پروژه نیروگاه سنگ توده۲ از پروژه‌هایی است که در اوایل دولت نهم مورد توافق قرار گرفت و در سال ۱۳۸۵ کار اجرایی آن آغاز شد، اظهار کرد: طبق برنامه قراردادی، زمان پنج ساله‌ای را برای اجرایی شدن آن در نظر گرفته بودیم که خوشبختانه اکنون چند ماه زودتر از برنامه، فاز نخست این پروژه توسط رییس جمهور ایران به افتتاح می‌رسد و سایر بخش‌های پروژه نیز تا پایان سال به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.

او با بیان این‌که این پروژه ۲۲۰ مگاواتی که دو واحد نیروگاهی ۱۱۰ مگاواتی دارد، ظرفیت شبکه برق تاجیکستان را تاحدود بیش از پنج درصد افزایش می‌دهد، ادامه داد: کشور تاجیکستان ظرفیت برق آبی زیادی دارد که کشورهای مختلفی از جمله ایران، چین و ترکیه در زمینه توسعه انرژی‌های برق آبی این کشور فعالیت می‌کنند.

انتقال برق از تاجیکستان به ایران در برنامه است

وی در رابطه با ویژگی‌های خاص سد و نیروگاه سنگ‌توده۲ به ایسنا گفت: ‌یکی از مهم‌ترین پتانسیل‌های بخش انرژی تاجیکستان تولید انرژی و انتقال آن به کشورهای همسایه است که سنگ‌توده۲ به جهت این‌که در نزدیکی مرز افغانستان قرار دارد از این ویژگی برخوردار است که می‌تواند برق تولیدی را به کشورهای افغانستان، پاکستان و حتی ایران انتقال دهد که برای این کار شبکه برق هم کشیده شده و قرار است که با پایان راه اندازی هر دو واحد نیروگاهی تا پایان سال، برق به کشورهای افغانستان و پاکستان منتقل شود.

اصلاح‌چی با اشاره به برنامه‌های تاجیکستان برای انتقال برق به ایران، افزود: همچنین برنامه‌ای وجود دارد که با توسعه بخش نیروگاهی تاجیکستان توسط ایران از جمله نیروگاه سنگ‌توده، بحث انتقال برق تولیدی این کشور به ایران نیز در دستور کار قرار گیرد.

۶۵ درصد تجهیزات پروژه را از ایران تامین کردیم

این مقام مسئول در رابطه با مزیت‌های اجرای این پروژه برای ایران توضیح داد: این پروژه، بزرگترین پروژه سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران در خارج از کشور به شمار می‌رود که با توجه به منابعی که از طریق بانک توسعه صادرات ایران پرداخت شده، ایران در پروژه سرمایه‌گذاری می‌کند و حدود ۱۴ سال با بهره‌برداری از نیروگاه، برق آن را به فروش می‌رسانیم و در این مدت در تاجیکستان حضور خواهیم داشت که این مساله می‌تواند حضور دائمی ایران در منطقه را تضمین کند.

وی ادامه داد: ‌نکته دوم این است که با انجام این کار که حدود ۳۱۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری را شامل می‌شود، بیش از ۶۵ درصد از تجهیزات و منابع مورد نیاز را از ایران تامین کردیم و این باعث شد که به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی کشور بالا برود و تامین مصالح و تجهیزات شامل تامین بخش قابل توجهی از سیمان مورد نیاز پروژه، کل فولاد و آرماتور مورد نیاز پروژه و همچنین ساخت تجهیزات نیروگاهی بوده است.

به گفته وی، علاوه بر این در طول اجرای پروژه و در مقاطعی در اوج کار بیش از ۸۰۰ نیروی ایرانی به طور مستقیم در پروژه مشغول به کار بوده‌اند و در طول پنج سال کار، به طور متوسط ۴۵۰ نیروی ایرانی در پروژه سنگ‌توده۲ مشغول به کار بوده‌اند.

سرمایه‌گذاری خارجی وزارت نیرو می‌تواند ۲٫۵ برابر شود

اصلاح‌چی با بیان این که تاجیکستان بیش از صد هزار مگاوات ظرفیت برای اجرای نیروگاه‌های برق‌آبی دارد، ادامه داد: با توجه به برنامه‌ریزی دولت تاجیکستان، حدود پنج هزار مگاوات نیروگاه برق‌آبی در دست ساخت است که این مسئله موقعیت خوبی برای اجرای پروژه‌های مرتبط محسوب می‌شود.

وی از انجام مذاکرات ایران برای اجرای پروژه نیروگاه ۱۳۰ مگاواتی "عینی" و نیروگاه "مرزاب" به ظرفیت ۷۵ مگاوات در تاجیکستان خبر داد و افزود: ‌ایران مطالعات انجام چند سد و نیروگاه دیگر را نیز در تاجیکستان بر عهده گرفته است.

وی در پایان تاکید کرد: در صورت تامین منابع مالی مورد نیاز برای پروژه‌ها، شرکت‌های ایرانی می‌توانند در حوزه‌های مختلف به خصوص سد و نیروگاه، پروژه‌های بزرگتری را در تاجیکستان اجرایی کنند و با برنامه‌ریزی دقیق، این امکان وجود دارد که حجم فعالیت‌های خارجی وزارت نیرو از یک میلیارد دلار به ۲٫۵ میلیارد دلار برسد.

سنگ‌توده، نماد حضور بین‌المللی ایران

رییس‌جمهوری ایران درحالی به دعوت رییس‌جمهور تاجیکستان به این کشور سفر می‌کند که در این سفر با حضور روسای‌جمهور دو کشور، سد و نیروگاه سنگ توده۲ افتتاح می‌شود. عملیات احداث سد و نیروگاه ۲۲۰ مگاواتی سنگ توده ۲ در زمستان سال ۲۰۰۶ توسط شرکت ایرانی سنگاب بر روی رودخانه وخش در استان ختلان تاجیکستان آغاز شد و مدیریت این پروژه که با سرمایه گذاری ۱۸۰ میلیون دلاری جمهوری اسلامی ایران و ۴۰ میلیون دلاری تاجیکستان احداث شده، قرار است پس از ۱۴ سال بهره برداری توسط ایران به شرکت برق تاجیکستان واگذار شود.

 

    نظرات