کرونا مصرف آب استان یزد را بیش از 20 درصد افزایش داد/ کاهش 14 درصدی بارندگی  در استان

کرونا مصرف آب استان یزد را بیش از 20 درصد افزایش داد/ کاهش 14 درصدی بارندگی  در استان

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «جواد منصوری» منابع بالقوه آب استان را شامل منابع آب سطحی، زیرزمینی و آب انتقالی عنوان کرد و گفت: متوسط آب انتقالی به استان، حدود 54 میلیون مترمکعب در سال است .
وی در خصوص منابع آب سطحی استان نیز بیان کرد: یزد از منابع آب سطحی ناچیزی برخوردار است که به صورت سیلاب بوده و صرف تغذیه آبخوان‌ها می‌شود .
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد به کاهش 90 درصدی میزان روان‌آب استان طی 10 سال گذشته نسبت به میانگین 20 ساله قبل از آن در اثر بارش کم، تبخیر بالا، پراکندگی زمانی و مکانی بارش ها و سایر اقدامات مداخله جویانه بشر، اشاره کرد و افزود: با کاهش روان‌آب، نقش ناچیز منابع آب سطحی کمرنگ‌تر شده و تقریبا تمامی مصارف استان به‌جز میزان آب انتقالی، از سفره‌های آب زیرزمینی تامین می‌شود .
وی سرانه آب تجدیدپذیر استان را 777 میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: استان یزد از نظر میزان آب تجدیدپذیر رتبه 30 و از نظر کسری مخزن رتبه 7 را در بین 31 استان کشور دارد و در حال حاضر بر اساس شاخص فالکنمارک، سرانه آب تجدیدپذیر استان در وضعیت "کمبود" قرار دارد .
منصوری همچنین میزان برداشت از منابع آب قابل دسترس را 130 درصد بیان کرد و گفت: در همه دشت‌های استان حجم آب برداشتی بیشتر از مجوز صادر شده‌ای است که باید به‌صورت قانونی بهره‌برداری شود؛ این میزان برداشت، وخامت وضعیت منابع آب را به نمایش می گذارد که در صورت ادامه این روند، تخلیه جبران‌ناپذیر آبخوان‌ها اتفاق می‌افتد .
وی ادامه داد: منابع آبی در حاشیه برخی آبخوان‌ها از نظر کیفیت غیرقابل استفاده شدند و یا از نظر کمیت به شدت با افت مواجه هستند که در نهایت با نشست زمین و ایجاد فروچاله، مرگ آبخوان‌ها اتفاق می افتد و تنها منبع آب قابل اتکا در استان از دسترس خارج می‌شود .
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت: برنامه‌هایی که وزارت نیرو، شوراهای حفاظت از منابع آب مانند طرح سازگاری با کم آبی و طرح احیا و تعادل‌بخشی پیگیری می‌کند، قطعا ناجی این روند برگشت ناپذیر خواهد بود و امیدواریم بتوانیم پایداری منابع آب را در استان رقم بزنیم .

کاهش 14 درصدی بارندگی
وی با اشاره به کاهش 14 درصدی بارندگی نسبت به سال قبل خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بارش‌های موثر سال آبی 98-97 منجر به کاهش 13 درصدی کسری مخزن نسبت به سال قبل شد، همچنان با کسری مخزن 233 میلیون مترمکعب در سال مواجه بودیم. به این معنا که غیر از مصرف صد درصدی منابع آب در دسترس (تجدیدشونده)، 233 میلیون مترمکعب هم اضافه بر آن از ذخایر استراتژیک آب زیرزمینی استفاده کرده‌ایم .
منصوری اظهار کرد: با توجه به وضعیت برداشت‌ها و افزایش مصرف در اثر شیوع ویروس کرونا باید صرفه‌جویی در همه بخش‌ها اتفاق افتد تا بتوانیم از تابستان سال جاری که با افزایش مصرف شرب و بهداشت مواجه است، با کمترین تنش عبور کنیم .
وی با بیان این که با شروع کرونا و ادامه آن، در هفته دوم اسفند 30 درصد مصرف آب شرب و بهداشت نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده است، افزود: متوسط مصرف آب شرب و بهداشت طی 2 ماه اخیر نسبت به سال گذشته بیش از 20 درصد افزایش داشته و در شهرستان‌هایی که مبتلایان بیشتری به این ویروس داشتند درصد افزایش مصرف آب نیز نسبت به سایر شهرستان‌ها بیشتر بوده است که باید با صرفه‌جویی در همه بخش‌ها جبران شود .
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات