رئیس بانک مرکزی:۴۷ فقره وام ۵ سال پیش گرفته شده بود

رئیس بانک مرکزی:۴۷ فقره وام ۵ سال پیش گرفته شده بود

http://www.bananews.ir/درحالی که برخی منابع خبری از دریافت ۴۷ فقره وام مسکن و همچنین وام‌های دیگری توسط یک فرد خبر دادند رئیس کل بانک مرکزی این مورد را مربوط به ۵ سال قبل دانست و گفت: پرونده اختلاس از سیستم بانکی در قوه قضائیه و بانک در حال بررسی است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمود بهمنی در واکنش به خبری مبنی براینکه فردی توانسته ۴۷ فقره وام مسکن از یک بانک دریافت کند، اظهار داشت: هر کدام از بانک‌ها بازرسی‌های خیلی کاملی دارند و قرار نیست بانک مرکزی وارد این سیر شود.

وی با بیان اینکه بازرسی‌های بانک مرکزی در شعب بانک‌ها به صورت تصادفی انجام می‌شود، افزود: اگر بازرسان بانک در این بررسی‌ها متوجه تخلفات شعب شوند با آنها برخورد می‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: بانک‌ها دقیقاً‌ نظارت خود را بعهده می‌گیرند و هر بار که بانک مرکزی از تخلفات آنها آگاه شود بلافاصله بازرسان را به شعب می‌فرستد و بررسی‌های خود را دقیقاً‌ انجام می‌دهد.

بهمنی در واکنش به اینکه چگونه بانک مرکزی متوجه دریافت ۴۷ فقره تسهیلات توسط یک فرد نشده است، گفت: ۱۷ هزار واحد بانکی وجود دارد که نظارت بر این واحدها به عهده شعب است و بانک مرکزی هم نظارت‌های خود را انجام می‌دهد.

* مرده را از قبر بیرون نکشید؛ ۴۷ فقره وام برای ۵ سال پیش بود

وی با اشاره به افزایش نظارت بانک مرکزی بر عملکرد واحدهای بانکی، تصریح کرد: بانک مرکزی در تمام استان‌ها مدیرکل نظارت انتخاب کرده و نظارت خود را از این طریق بیشتر کرده تا تخلفی در این خصوص انجام نشود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سابقه دریافت تسهیلات فردی که در خبرها از آن بعنوان مرد وام مسکن یاد می‌شود متعلق به سال ۸۵ است، افزود:‌ این فرد سال ۸۵ وام گرفته ولی الان در رسانه‌ها یاد می‌شود؟!

بهمنی ضمن تکذیب خبری مبنی بر دریافت تسهیلات جدید توسط فرد مذکور، گفت: تمام وام‌هایی که این فرد گرفته قدیمی است ولی نمی‌دانم چرا عده‌ای قصد دارند مرده را زنده کنند و از قبر بیرون بکشند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی تأکید کرد: مسئولان نظارتی نمی‌توانند در داخل شعب بنشینند و ببینند که چه اتفاقی در امور اجرایی شعبه رخ می‌دهد.

وی ادامه داد:‌ قوه قضائیه و بانک مرکزی برای بررسی پرونده این فرد وارد عمل شده‌اند و نتایج آن در آینده نزدیک اعلام خواهد شد.

* آمارمان را محاسبه و اعلام می‌کنیم

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه در پاسخ به این سؤال که آیا مشخص شده از این پس کدام مرجع نرخ تورم را اعلام کند؟ گفت: مجلس تعیین کرده که متولی امار مرکز آمار است ولی منع نشده که بانک مرکزی آمار خود را تولید نکند؛ همچنان امار را تولید و در اختیار نهادها و ارگان‌ها قرار می دهیم.

بهمنی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه در کشور روند کاهنده را طی می‌کند تصریح کرد: وقتی این نرخ روند کاهنده را نشان می‌دهد بانک مرکزی به دنبال کاهش نرخ تورم میانگین می‌رود.

وی درباره نقش نمایشگاه‌های بهاره در کاهش نرخ تورم افزود: وقتی کالا در بازار و یا نمایشگاه ارزان فروخته شود قطعاً نرخ تورم کاهش خواهد یافت.

* بانک‌ها با تقویت واحدهای نظارتی خود مانع اختلاس شوند

وی درباره اقدامات این بانک با اختلاس‌های بانکی بیان کرد: از سه سال گذشته بانک مرکزی اقدامات نظارتی خود را در استان ها تقویت کرده ولی با ورود بانک‌ها و واحدهای جدید باید نظارت هم بیشتر شود.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: نباید انتظار داشت نظارت بانک مرکزی اختلاس‌های بانکی را بیرون بکشد بلکه این واحدهای نظارت داخلی بانک‌ها هستند که باید این امور را پی‌گیری کنند.

به گفته بهمنی،بانک مرکزی درحال بررسی اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی از بانک صادرات است.

بهمنی در پاسخ به این پرسش که چرا با گذشت ۲۲ سال از برگزاری همایش‌هایی با عنوان بانکداری اسلامی هنوز مزه بانکداری اسلامی زیر زبان مردم نرفته است؟ اذعان داشت: کسی که از بانک تسهیلات می‌گیرد نیز باید به بانکداری اسلامی عمل کند تنها بانک‌ها نباید این قانون را اجرا کنند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: وقتی کسی تسهیلات را از بانک گرفت و این منابع را در بازار دیگری غیر از هدف اصلی به کار برد باید سود واقعی را به بانک پرداخت کند.

به اعتقاد وی، بانکداری اسلامی دو طرف دارد و هم سیستم بانکی باید مراقب اجرای درست این قانون باشد و هم گیرنده تسهیلات باید به این مصوبات عمل نماید.

وی همچنین در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر برکناری وی از سمت رئیس کلی بانک مرکزی و انتصاب قائم مقام وی به این سمت گفت: بنده این خبر را نشنیده‌ام اما شاید خداوند از دهان شما بشنود به خاطر اینکه ما بیشتر از این هم نباید کار کنیم.

 

 

    نظرات