اجراي 2 پروژه ملي آبرساني در شهرستان بشاگرد هرمزگان

اجراي 2 پروژه ملي آبرساني در شهرستان بشاگرد هرمزگان

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "امين قصمي" افزود: محدويت منابع آبي و پراكندگي روستاها در شهرستان بشاگرد متغيرهايي بودند كه ما را با چالش جدي در تامين نياز آبي پايدار اين شهرستان مواجه كرده بود و بر همين اساس دولت و مجموعه وزارت نيرو با استفاده از ظرفيت‌هاي پايدار منابع آبي موجود نظير سدهاي جگين و سُهران، اقدام به تعريف دو پروژه ملي آبرساني در اين شهرستان کرد.

بهره‌برداري از فاز اول پروژه جگين - سردشت
مديرعامل آبفای استان هرمزگان گفت: پروژه انتقال آب از سد جگين به شهر سردشت و روستاهاي مسير شامل 81 كيلومتر خط انتقال، دو باب ايستگاه پمپاژ، 5 واحد مخزن و مجموعه تصفيه‌خانه آب با ظرفيت 180 ليتر بر ثانيه است كه امسال فاز اول اين پروژه وارد مدار بهره‌برداري شد و به زودي در مراسم رسمي افتتاح خواهد شد.
به گفته قصمي، براي انتقال آب از سدجگين به شهرستان سردشت و روستاهاي مسير يك‌هزار و 300 ميليارد ريال هزينه شده و 2 هزار ميليارد ريال براي تكميل آن مورد نياز است.
وي اضافه كرد: با بهره‌برداري از اين پروژه نياز آبي شهرستان سردشت و 10 روستاي مسير شامل وي، چخون، رازكا، جكدان،علي آباد، اَهوِن، گَروغ و دِهِندِر و ... برطرف مي‌شود، همچنين بر اساس برنامه پيش‌بيني شده، در فازهاي بعدي اين پروژه متناسب با تامين اعتبار مورد نياز، روستاهاي بيشتري آبرساني خواهد شد.

پيشرفت 65 درصدي انتقال آب از سد سُهران به گوهران
مديرعامل آبفای هرمزگان در ادامه به اجراي پروژه انتقال آب از سد سُهران به شهر گوهران و 56 روستاي مسير اشاره كرد و گفت: اين پروژه نيز شامل 53 كيلومتر خط انتقال، 3 باب ايستگاه پمپاژ و 10 واحد مخزن است كه عمليات اجرايي پكيج‌هاي تصفيه آبِ آن با ظرفيت 30 ليتر بر ثانيه انجام و وارد مدار بهره‌برداري شده است.
وي افزود: خط انتقال اين پروژه با 60 درصد پيشرفت فيزيكي و كل پروژه با 65 درصد پيشرفت در حال اجراست و بنا داريم تا پايان سال 99، كلكتور اصلي پروژه كه تامين آب شهرستان گوهران است، را به بهره‌برداري برسانيم.
وي گفت: براي انتقال آب از سد سُهران به گوهران تاكنون 280 ميليارد ريال هزينه شده و حدود 900 ميليارد ريال نياز داريم تا با اجراي مجموعه كامل خطوط فرعي، اين پروژه به پايان برسد.
قصمي در پايان اطمينان داد: با اجراي اين دو پروژه در افقي كوتاه مدت، چالش اصلي تامين نياز آبي شهرستان بشاگرد برطرف خواهد شد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات