همه دستگاه­های مسئول پای کار کارتن­خواب­ها و  ...

همه دستگاه­های مسئول پای کار کارتن­خواب­ها و ...

همه دستگاه­های مسئول پای کار کارتن­خواب­ها و معتادان متجاهر باشند/گروه­های مردمی آماده انجام مسئولیت­های اجتماعی خود هستند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، نشست هم اندیشی جمعی از فعالین اجتماعی با رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهرداری مشهد و مدیران حوزه اجتماعی شهرداری در باب موضوع کارتن خواب ها و معتادان متجاهر برگزار و آسیب های حوزه ساماندهی این افراد و عدم موفقیت های طرح های مربوط بررسی شد.

کار ریشه ای و آسیب شناسی اقدامات

گروه مردمی «بانوان مطالبه گر» مشهد به عنوان یکی از حاضرین در این جلسه، بر لزوم بررسی ایرادات طرح ای به اجرا درآمده و انجام کارهای عمیق کارشناسی در حوزه جمع آوری معتادان متجاهر و ساماندهی کارتن خواب ها تاکید کردند.

نماینده این گروه با بیان اینکه کارتن خواب ها به بهانه کرونا در مشهد بی سرپناه و آواره شدند گفت: البته از مزایای کرونا و اجرای قرنطینه، دیده شدن کارتن خواب ها و توجه به مشلات ایشان بود. در این شرایط مشخص شده که ما به این مقوله به صورت اولویت دار نگاه نکردیم در حالیکه باید به دور از نگاه سیاسی به اجرای یک برنامه ساختاری و ریشه ای بپردازیم.

وی با تاکید براینکه کارتن خوابی برای همه دنیا زشت و برای ایران و مشهد بسیار زشت تر است افزود: این یک موضوع چندسویه فرهنگی اجتماعی است که یک طرف آن خود افراد و سمت مقابل ساکنان ناراضی همان محلات هستند.
متاسفانه نبود برنامه بلندمدت ساختارمند ایراد بزرگ کار است و هنوز معلوم نیست پس از جمع آوری معتادین و انجام تست سلامتی ایشان چه برنامه ای برایشان درنظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: سوال بزرگ این است که با وجود تکالیف قانونی و برنامه های مصوب چطور تاکنون این معضل و ترک و بازپروری حل نشده است. نباید از یاد برد که این افراد هم وطن ما هستند و هنوز که در مشهد آمارشان از 6000 نفر فزونی نیافته توانایی مدیریت و حل آن وجود دارد.

این یک هشدار جدی است که بدلیل بافت پیرامونی مشهد استعداد گسترش این معضل وجود دارد.

شورای شهر در فضای تعامل بین دستگاهی میدان داری کند

نماینده سپاه در ساماندهی محلات حاشیه ای مشهد با اشاره به نقش شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم و جایگاه مدنی آن گفت: شورا امکان مطالبه گری و مدیریت فضای همکاری را دارد و باید در این فضا میدان داری کند. باید دستگاه های ذیربط و مسئول وظایف خود را پذیرفته و به طور دوره ای برای گزارش و پاسخگویی حاضر شوند.

خسروی با تاکید بر اینکه مردم باید به چشم یک کار نهادی به این موضوع نگاه کرده و پای کار بیایند افزود: باید مردم به معضل 100 هزار نفر این شهر نگاه ویژه داشته باشند چرا که اگر از توسعه این معضل پیشگیری نشود اصلی ترین سرمایه کشور از دست می رود.

وی اضافه کرد: سوال مهم در این حوزه آن است که آیا موضوع ساماندهی افراد نیازمند و کمک و حمایت ایشان از وظایف ذاتی شهرداری هست یا خیر؟

اما آنچه مسلم است ارتباط شهرداران باید با مردم مناطق نزدیک تر باشد و فضای گفتگو بین شهروندان و شهرداران ایجاد شود تا بسیاری از مشکلات محلات از این طریق حل شود. شهرداران باید بازدیدهای میدانی مستمر داشته باشند تا مشکلات منطقه خود را به چشم ببینند.

لزوم نگاه ویژه به اسماعیل آباد

دیگر فعال اجتماعی حاضر در این جلسه با اشاره به مشکلات عدیده در منطقه اسماعیل آباد بر لزوم نگاه ویژه و اقدامات ضربتی در این منطقه تاکید کرد و گفت: اسماعیل آباد شرایط خاصی دارد و فقر و فساد عمیق و بافت ویژه آن کار را دشوار کرده است.

شعرباف با اشاره به جمعیت 6000 نفری کارتن خواب ها در مشهد برلزوم اجرای یک برنامه منسجم به عنوان پایلوت در اسماعیل آباد برای توانمندسازی اقشار آسیب دیده و تولید یک الگوی مناسب برای کل کشور تاکید کردو گفت: بنظر می رسد اراده ای برای حل ریشه ای مشکلات این جمعیت وجود ندارد و این افراد با هزینه فراوان به طور مقطعی ترک داده می شوند انما مجددا مجددا به دامان اعتیاد برمی گردند.

وی با انتقاد از گرمخانه های ماده 16 سطح شهر ادامه داد: متاسفانه این گرمخانه ها به هیچ وجه شرایط مناسبی برای اسکان نداشته و افراد رغبتی برای استفاده از آنها ندارند.

شعرباف با یادآوری اینکه اسماعیل آباد طرح تسهیل گری و سند مشخصی برای اقدامات راهبردی ندارد گفت: نه در موضوع کارتن خوابی و نه در مورد اسماعیل آباد برنامه جامع اقدام نداریم اما نکته قوت آن وجود طرح تفصیلی آماده برای اسماعیل آباد است.

این طرح باید به سرعت تبدیل به سند اقدام شود اما اجرای طرح تفصیلی نیازمند طراحی و کار مشاوره است که باید بودجه آن تامین شود

وی با نام بردن از شرکت نوید به عنوان سرمایه گذار پای کار و آماده مشارکت در طرح های خدماتی منطقه گفت: شغل اصلی مردم اسماعیل آباد بازیافت است و اگر بتوان برای این منطقه بازار بازیافت ایجاد کرد کمک بزرگی به شهروندان خواهد شد.

همچنین دفتر تسهیل گری آشنا به محله نیز وجود دارد که می تواند سرعت کار طراحی برنامه ها را بالا ببرد.

برای اصلاح روند زندگی معنادان اندیشه کنیم

یک پژوهشگر اجتماعی با بیان اینکه کارتن خوابی معضلی مفصل است که ریشه در اعماق دارد و پرداختن به آن به معنی ریشه کنی اش نیست گفت: اگر بپذیرم این افزاد شهروند و دارای حقوق هستند باید برایشان هزینه کرد هرچند که این هزینه ها بسیار سنگین است.

ناطقی با تاکید براینکه اگر مردم مطمئن باشند وقتی هزینه می کنند تحت نظارت خودشان اتفاقات مثبتی می افتد حتما پای کار می آیند افزود: حل مشکل معتادان متجاهر و کارتن خوابی وظیفه شرعی و اجتماعی شهروندان و مسئولان است و نباید از آن غفلت کرد. غفلت سبب ترویج این معضل خواهد شد امروز و برگشت دوباره معتادان پس از ترک مشکل بزرگی است.

وی یادآور شد دلیل عمده این معضل این است که جامعه و خانواده ایشان را نمی پذیرد. لذا باید اشتغال و درآمد ایشان تامین شود و انجمن ها و سازمان های مردم نهاد برای حمایت و کمک ایشان در باب تامین آینده سالم باید اقدام کنند.

لزوم توجه ویژه به معتادانی که ترک نکردند

یکی از اعضای انجمن معتادان گمنام در این جلسه مصداق کارتن خوابی را به کسانی که در خانه خود امکان استراحت ندارند، در شهر به آنها توهین می شود، زنانی که امنیت ندارند و... تعمیم داد و گفت: مشکلات و دردهای معتاد بعداز پاک شدن هویدا می شود.

اوجی همچنین درخواست کرد برای معتادانی که هنوز مواد مخدر مصرف می کنند یک گرمخانه ثابت در نظر گرفته شود.

مسیر درست را پیدا کنیم

دیگر سخنران این جلسه از نحوه برخی کمک های مردمی به کارتن خواب ها انتقاد کرد و گفت: متاسفانه گاها سطح کمک های مردمی بسیار نازل و در حد تامین غذا است. این باعث شده مقادیر زیادی از کمک های ارسالی بدون استفاده رها شده و سبب اصراف شود.

اعتماد ادامه داد: این مدل کمک ها اتفاقا سبب ترویج بیشتر کارتن خوابی و سواستفاده خواهد شد لذا باید در نحوه کم-رسانی دقت عمل انجام شود.

وی با اذعان به اینکه برخی معتادان اصلا تمایلی به ترک ندارند گفت: باید برای معتادان و پاک شده ها شرایط سالم کار و زندگی فراهم کرد و اگر برنامه ای طراحی می شود باید تضمینی برای پذیرش آن از جانب معتادان باشد.

اعتماد تاکید کرد: برای حل ریشه ای مشکل باید نیروی انتظامی، بهزیستی و سپاه سایر دستگاه ها باید پای کار باشند چراکه تا زمانیکه اسماعیل آباد منبع فروش مواد باشد معضل کارتن خوابی آنجا حل نمی شود.

ضمن اینکه نباید این کار دولتی شده و به دولت واگذار شود. تنها باید کمک و همراهی دولت را جذب کنیم اما تمام کار باید به صورت تشکلی پیش رود.

آخرین فعال اجتماعی که در این جلسه سخن گفت در جمع بندی صحبت سایرین با تاکید براینکه طرح گرمخانه های ماده 16 درعمل شکست خورده گفت: باید از تجربه تشکل های موفق استفاده کنیم.

وی ادامه داد: ضمن لزوم بازنگری مقررات، شورای شهر باید پیگیر افرادی که برای ترک اجباری به کمپ اعزام می شوند باشد. باید برنامه بعد از خروج از کمپ معلوم باشد و در خصوص تامین طرح اشتغال و تامین تسهیلات با مشارکت سرمایه گذاران و استفاده از مشارکت خیرین و خیریه ها شورای شهر باید پیش قدم شود.

همچنین باید تمام دستگاه ها در این جلسه ها حضور داشته و پاسخگو باشند.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات