هرگونه بهره برداری از تالاب زریوار باید با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست انجام  شود

هرگونه بهره برداری از تالاب زریوار باید با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست انجام شود

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست کردستان؛ مدیر کل حفاظت محیط زیست کردستان خاطر نشان کرد: بعد از ثبت تالاب زریوار در کنواسیون رامسر، نگاه بین الملی سازمان حفاظت محیط زیست بر این دریاچه حکم فرماست و هرگونه طرح، برنامه و بهر برداری باید طبق قوانین و مقررات حفاظت محیط زیست و در برای پایداری اکوسیستم انجام شود.
فریبا رضائی ضمن اشاره به اینکه تالاب زریوار یکی از مهمترین اکوسیستم های غرب کشور در زمینه حفاظت تنوع زیستی است، اظهار داشت: این تالاب ارائه دهنده خدمات متنوع معیشتی مردم منطقه، تعدیل شرایط اقلیمی و گردشگری طبیعی برای مریوان و استان است؛ ولی کم توجهی به وضعیت آن، چند مدیریتی و سوءمدیریت های گذشته می تواند به این اکوسیستم منحصر به فرد لطمات جبرن ناپذیری وارد کند.
وی با تاکید اعلام کرد: به مدیریت یکپارچه تالاب اعتقاد داریم ولی با توجه به اینکه متولی اصلی آن اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان است، طی هماهنگی با مدیران ذیربط استانی و ملی با تدابیر علمی و کاربرد شیوه های جدید مدیریتی در دستیابی به توسعه پایدار دریاچه با جدیت بیشتر نظارت و اقدام خواهدشد.
وی یادآور شد: با توجه به این موضوع شهرداری مریوان حسب تمایل و درخواست های متعدد از سنوات گذشته امور مربوط به حوزه گردشگری تالاب را عهده دار بود که بخشی از درآمدهای شهرداری نیز از قبل خدمات اکوسیستمی تالاب تامین می شد. آسیب شناسی ها و کار کارشناسی چند سال اخیر، در نهایت منجر به تجدید نظر در تفاهم نامه فی ما بین شد و در نظر است با تمهدیدات جدید و کارآتر برای حفظ تالاب ارزشمند زریوار اقدمات موثر و مفیدی به منصه ظهور برسد.
معاون فنی حفاظت محیط زیست استان کردستان نیز در ادامه به اجرای طرح پایلوت گردشگری برای ۱۵ هکتار از تالاب و پناهگاه حیات وحش خبرداد و گفت: با اجرای این طرح تمامی امور عمرانی، گردشگری و بهره برداری باید تحت قوانین و مقرارت تدوین شده سازمان حفاظت محیط زیست  در مناطق چهار گانه باشد.
شهاب محمدی افزود: طرح تفصیلی دیگری نیز توسط کارشناسان مجرب در زمینه بکارگیری تمامی پتانسیل های موجود برای تالاب در آینده نزدیک با نگاه جامع و همسو با حفاظت، مدیریت و تداوم چرخه اکوسیستم پناهگاه حیات وحش زریوار به اجرا در خواهد آمد.
در این جلسه نمایندگان تام اختیارشورای اسلامی شهر و شهرداری مریوان نیز نقطه نظرات قابل تامل و موثرخود را در زمینه های حفاظت و بهره برداری اصولی طبق قوانین و مقررات حفاظت محیط زیست ارائه کردند.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات