ناکامی مسکن مهر ایلام در تأمین اهداف اولیه

ناکامی مسکن مهر ایلام در تأمین اهداف اولیه

http://bananews.irرییس اتحادیه مشاوران املاک ایلام گفت: مسکن مهر در ایلام باعث کاهش اجاره‌بها نشده است؛ به گونه‌ای که حتی امسال در مقایسه با سال گذشته اجاره‌ها در ایلام۲۰ تا ۳۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) اردشیر حاتمی در گفت وگو با ایسنا، گفت: با اینکه دولت اعلام کرده است که اجاره بها ۷ تا ۹ درصد افزایش پیدا کند، ولی در ایلام امسال در قیاس با سال گذشته۲۰ تا ۳۵ درصد شاهد افزایش اجاره بها بوده‌ایم.

وی افزود: یکی از اهرم‌های مقابله با افزایش کرایه‌ها خصوصاً با راه‌اندازی سامانه املاک و مستغلات نظارت سازمان امور مالیاتی و گرفتن مالیات بیشتر از افرادی است که اجاره بیشتری می‌گیرند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک ایلام تصریح کرد: اگرچه در چند سال گذشته و با توجه به ساخت و سازهای مسکن مهر، قیمت مسکن غیرتجاری ۲۰ تا۳۰ درصد کاهش داشته است، اما در سال۹۰ و پس از هدفمندی یارانه‌ها قیمت مصالح ساختمانی افزایش پیدا کرده است که به عنوان نمونه قیمت هر آجر که پارسال۱۰۰ تومان بود اکنون به ۲۵۰ تومان افزایش پیدا کرده است.

حاتمی ضمن اشاره به گران شدن مصالح ساختمانی ادامه داد: با توجه به پیوند تنگاتنگ بحث مسکن با حدود بیش از۳۰۰ قلم مصالح و افزایش قیمت آنها مبلغ کنونی وام برای ساخت وساز ناکافی است و به همین دلیل ضروری است که دولت میزان وام را تا مبلغ۴۰ میلیون تومان افزایش دهد.

وی ضمن انتقاد از نحوه اجرای مسکن مهر در ایلام تصریح کرد: مسکن مهر در ایلام از تأمین اهداف اصلی دولت برای طراحی و اجرای آن ناکام بوده است، هدف اصلی دولت از اجرای این پروژه این بود که افراد فاقد مسکن دارای سرپناه شوند، ولی امروز شاهد هستیم که بسیاری از واحدهای مسکن مهر قبل از تحویل ساختمان و اتمام پروژه ساختمانی مورد خرید و فروش قرار می‌گیرند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک ایلام ادامه داد: بعضاً۷۰ یا ۸۰ درصد کارکنان دولت که واجد شرایط دریافت مسکن مهر نبوده در قالب تعاونی‌های مسکن مهر صاحب مسکن شده و اکنون این واحدها را برای فروش یا اجاره مورد استفاده قرار می‌دهند.

حاتمی تصریح کرد: بحث مسکن مهر هیچگونه تأثیرمحسوسی بر اجاره بها نداشته و در سال‌های اخیر با وجود هشدارهای مکرر دولت و این همه ساخت و ساز مسکن مهر و غیر مهر اجاره بها از۲۰ تا ۳۵ درصد افزایش یافته است.

وی در راستای برشمردن مشکلات متعدد مسکن مهر تأکید کرد: مکان‌یابی مسکن مهر در ایلام نامناسب بوده، ساختن واحدهای مسکن مهر در قالب مجتمع‌های ۲۴ واحدی سنخیتی با فرهنگ سنتی مردم ایلام ندارد و بهتر این بود که مسئولین با لحاظ کردن شرایط و مختصات فرهنگی مردم ایلام همانند برخی استان‌ها بر اساس مدل ساختمان‌های ویلایی ۲ یا ۳ واحدی عمل می‌کرد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک ایلام با اشاره به لزوم نظارت و آگاهی متقاضیان از روند ساخت و ساز واحدهای مسکن مهر تصریح کرد: در بسیاری موارد از مصالح ساختمانی غیراستاندارد استفاده شده تا جایی که اخیراً شاهد رخ دادن مواردی از مشکلات در واحدهای تحویل داده شده بوده‌ایم. این مسأله ضرورت نظارت ویژه، جدی و بیشتر سازمان نظام مهندسی و مسکن و شهرسازی را چند برابر می‌کند.

وی در پایان ضمن درخواست از مردم برای مبذول داشتن دقت و داشتن آگاهی کافی هنگام بستن هرگونه قرارداد خرید، فروش و مشارکت گفت: مشاورین املاک طرفدار ارزانی در عرصه اجاره بها، و خرید و فروش هستند و عملکرد برخی افراد دلال و سودجو ربطی به مشاورین املاک ندارد.

 

 

    نظرات