‍ هشدار محیط زیستی در فصل زادآوری گاندو

‍ هشدار محیط زیستی در فصل زادآوری گاندو

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، وحیدپورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: با شروع فصل گرما و فصل زادآوری تمساح پوزه کوتاه، هشدارهای لازم به روستاهای میزبان از طریق مجاری بومی منطقه اعلام شد.


مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان بیان کرد: با شروع فصل گرما و بالا رفتن دمای هوا و افزایش چشمگیر تبخیر آب در برکه های زیستگاه تمساح پوزه کوتاه، تغییر رفتارهای این گونه به دلیل دمای بالای هوا و جابجایی های مکرر و اجباری بین برکه ها، یکی از دلایل تغییر رفتار در گاندوها می شود.


وی افزود: با شروع فصل گرما گاندوها فصل زاد و ولدشان هم شروع می شود و این عامل در کنار سایر عوامل ذکر شده موجب تغییر رفتار گونه و بروز رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی می شود، از اینرو این موضوع ضمن انجام مکاتبه و اعلام به دستگاه های مرتبط مانند فرمانداری ها، بخشداری ها، دهیاری ها، امامان جماعت، سمن های محیط زیستی و ... از طریق آموزش های چهره به چهره به جوامع محلی میزبان گاندو تحت عنوان برنامه آموزشی یک روز با محیط بان نیز اجرا و اعلام شده است.


پورمردان ادامه داد: تغییر رفتارهای گاندو به دلیل جابجایی در برکه ها، بدلیل تبخیر آب برکه های زیستگاه و فصل زادآوری، برای اهالی روستاهای میزبان گاندو بدلیل استفاده بومیان از آب برکه های گاندو دارای مخاطراتی خواهد بود.


مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اشاره کرد: در سنوات گذشته این اداره کل با همکاری و همیاری سایر دستگاه های مرتبط نسبت به نصب مخازن آب و احداث سیستم های آب برای روستاهای میزبان اقدام کرده است و با این حال با توجه به نیازمندی به آب برکه های زیستگاه های تمساح پوزه کوتاه، احتمال خطر هنوز در منطقه وجود دارد.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات