تنوع تسهیلات و بازهم آرزوی قدیمی‌خانه‌دار شدن

تنوع تسهیلات و بازهم آرزوی قدیمی‌خانه‌دار شدن

www.BanaNews.irاین روزها آگهی‌های وام‌های متنوع مسکن هر متقاضی خرید مسکن را به سمت خود می‌کشد اما بررسی جزئیات پرداخت این تسهیلات نشان‌ می‌دهد روند پرداخت برخی به قدر سخت است که می‌تواند خریدار را منصرف کند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ، تسهیلات قدیمی ۱۸ میلیون تومانی که این روزها نمی‌تواند منجر به افزایش چندان زیاد توان خریداران شود این‌روزها در بازار با قیمتی حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و با قیمتی حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان از دارندگان آن خریداری می‌شود.

همچنین قیمت این وام در صورت تامین گواهی ضمانت حدود ۳۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.

به علاوه تسهیلات جدید ۲۰ میلیون تومانی که افزایش آن دردی را از متقاضیان دوا نکرد با قیمتی حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و از دارندگان ۴۰۰ هزار تومان ارزان‌تر خریداری می‌شود.

بر اساس این گزارش، اوراق حق تقدم بانک مسکن نیز که این روزها جای خود را به تسهیلات مسکن داده و طرفداران زیادی دارد در بورس با قیمت ۱۶۵ هزار تومان و در بازار آزاد با قیمت ۱۷۸ هزار تومان عرضه می‌شود.

اما تسهیلات بالاتر تا ۷۰ در صد قیمت کارشناسی ملک نیز در بازار عرضه می‌شود که سود آنها ۱۷ یا ۲۴ درصد و کارمزد آن حدود ۲۲ درصد است. اما به دلیل بالا بودن سود، این تسهیلات تنها برای گروه خاصی جذاب است. به عنوان مثال تسهیلات ۷۰ میلیونی با بازپرداخت پنج ساله دارای اقساط ماهانه یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است.

اما این تسهیلات که به دلیل نیاز بالای مسکن در کشور زمینه دلالی بسیاری از سودجویان را فراهم کرده است و باری را از دوش متقاضیان این کالای حیاتی برنمی‌دارد.این در حالی ‌است که کارشناسان بارها تاکید کرده‌اند که برای تعدیل وضعیت بازار مسکن با اتخاذ سیاست‌ درست باید مانند بسیاری از کشورها تا ۸۰ درصد قیمت ملک تسهیلات پرداخت شود.

 

 

    نظرات