خرید پسماند خشک، در شورای شهر مشهد تصویب شد

خرید پسماند خشک، در شورای شهر مشهد تصویب شد

خرید پسماند خشک، در شورای شهر مشهد تصویب شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، بتول گندمی، صبح امروز در جریان نودوسومین جلسه علنی شورا و در جریان تصویب این لایحه گفت: این مصوبه در صورت اجرای کامل، اطلاع‌رسانی دقیق و ورود قوی شرکت‌های پیمانکار می‌تواند یک الگوی مناسب برای تمام شهرها در کشور باشد.

وی اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های خاص این مصوبه، رویکرد جمع‌آوری هوشمند پسماند خشک شهروندان است که در راستای سیاست کلان دستیابی به شهر هوشمند که از ابتدا مورد تأکید شورای پنجم بود اجرایی شده، همچنین در بخش نرم‌افزاری، وسعت نظر لازم دیده‌شده که در این طرح نیز قابل‌تقدیر است چراکه علاوه بر اپلیکیشن «شهرمن» و درگاه‌های ورودی آن که متعلق به شهرداری مشهد است شهروندان می‌توانند پس از ورود، از سامانه یا نرم‌افزارهایی که توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شده برای استفاده از این طرح بهره گیرند.

گندمی با اشاره به اینکه شرکت‌های مجری از طریق فراخوان عمومی و توان سنجی لازم انتخاب و کار به مدت سه سال به آنها واگذار خواهدشد، افزود: سهم‌بندی ریالی در پروژه دیده‌شده به‌صورتی که ۵۰ درصد سهم ریالی پیمانکار، ۳۵ درصد سهم شهروند و ۱۵ درصد سهم شهرداری خواهد بود. البته در ۶ ماهه ابتدایی اجرا سهم شهرداری ۱۰ درصد درنظر گرفته شده تا شرکت بتواند از توان کامل خود برای راه‌اندازی پروژه استفاده کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: به منظور تعیین نرخ روز قیمت پسماند خشک، کمیته نرخ‌گذاری هر دو هفته یک‌بار به تعیین نرخ‌ می‌پردازد. همچنین یک کمیته تعیین سهم نیز پیش‌بینی شده که در صورت بروز نوسانات شدید در قیمت پسماند می‌تواند سهم‌بندی‌ها را تغییر دهد.

به گفته وی، تمام تلاش کمیسیون‌ها و شهرداری آن بوده که پروژه به‌دوراز هرگونه ایراد و درجهت رضایت حداکثری طراحی شود و با توجه به اینکه این پروژه در سال 98 به‌صورت پایلوت در شهرداری منطقه ۹ اجراشده بود امیدواریم با تجربه اندوخته شده و تمهیدات لازم به‌زودی در تمام محلات و مناطق شهر مشهد به اجرا درآید.

وی خاطرنشان کرد: البته امیدواری و توقع ما آن است که در کنار چنین طرح‌هایی، شهرداری با همکاری سایر سازمان‌های مربوطه امور لازم را به‌نوعی تدبیر کنند تا به سمت کاهش سالانه حجم تولیدی پسماند خشک در مشهد پیش برویم.

به موجب مصوبه امروز شهرداری مشهد مجوز یافته تا از طریق شرکت‌های بخش خصوصی به‌طور هوشمند نسبت به جمع‌آوری پسماند خشک در تمام مناطق و محلات مشهد اقدام کند. درواقع شهرداری، پسماند خشک شهروندان را با نرخ ۳۵ درصد قیمت روز بازار از آنها خریداری می‌کند.

همچنین شهرداری مشهد موظف شده شرایط دسترسی آسان شهروندان به سامانه‌هاژ مربوط به خرید پسماند خشک ازجمله سایت و اپلیکیشن «شهرمن» را فراهم کند. شهروندان نیز از طرق مختلف ازجمله اپلیکیشن ویژه خدمات شهری «شهرمن» می‌توانند از امکانات ویژه این پروژه بهره‌مند شوند. شهرداری مشهد وظیفه یافته نسبت به تمام چرخه مالی آنلاین در این پروژه نیز نظارت دقیق را اعمال نماید.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات