برنامه‌های مدیریت مصرف توزیع آذربایجان شرقی برای تابستان 99

برنامه‌های مدیریت مصرف توزیع آذربایجان شرقی برای تابستان 99

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اکبر فرج نیا مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی که با رعایت الزامات پروتکل های بهداشتی در محل سالن آمفی تئاتر این شرکت در نشست خبری با خبرنگاران استان سخن می گفت، ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: در سال گذشته این شرکت بالغ بر ۴۵ میلیارد ریال پاداش همکاری از بابت بسته های تشویقی در قبوض برق  مشترکین صنایع و بخش کشاورزی آذربایجان شرقی به خاطر همکاری در مدیریت مصرف برق لحاظ کرد.
وی گفت: امسال مشترکین برق خانگی نیز اگر بتوانند تنها ۱۰ درصد مصرف خود را کاهش دهند، از بسته های تشویقی بهره مند می شوند و اگر مقدار مصرف خود را ۲۰ درصد یا بیشتر کاهش دهند این بسته های تشویقی نیز به تناسب بیشتر خواهد شد.
وی با اشاره به مدیریت حدود ۳۵۰۰ مگاواتی برق در کشور طی تابستان سال گذشته اظهار داشت: از این میزان، حدود ۱۱۰ مگاوات مربوط به سهمیه  مدیریت مصرف شرکت توزیع برق آذربایجان شرقی بود که موجب گردید در تابستان سال گذشته و در زمان اوج مصرف، خاموشی در استان نداشته باشیم.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی در ادامه،  با اشاره به اینکه از سوی شرکت توانیر میزان پیک مصرف تابستان امسال برای شرکت توزیع برق آذربایجان شرقی حدود ۷۰۵ مگاوات تعیین شده است، گفت: پیش بینی ما  برای اوج مصرف در سطح شرکت 860 مگاوات است و لذا بر این اساس باید بقیه تفاوت مصرف در استان، مدیریت شود. وی با بیان اینکه میزان افزایش نرخ انرژی برق در سال جاری ۷ درصد است، اظهار داشت: مشترکان پرمصرف برق، علاوه بر ۷ درصد فوق طبق مصوبه دولت ، ۱۶ درصد نیز اضافه پرداخت خواهند کرد و به تناسب، مشترکین کم مصرف نیز از پاداش خوش مصرفی برخوردار خواهند شد .
فرج نیا در پاسخ به سوال خبرنگاری  مبنی بر چگونگی محاسبه  مشوق های برق برای مدارس، اظهار داشت: طبق برنامه های وزارت نیرو مدارس اگر مصرف برق شان زیر ۲۰۰ کیلو ولت باشد، از پرداخت هزینه برق معاف می شوند و بر این اساس باید مدارس از این ظرفیت استفاده کنند در حالیکه متاسفانه در استان ما تنها در سال گذشته ۲۵ میلیون تومان از سهم ۵۰۰ میلیون تومانی قابل بهره برداری استان بهره مند شدیم.
فرج نیا در بخش دیگری از سخنان خود تولید غیرقانونی ارز دیجیتال ( بیت کوین ) از انرژی برق را قاچاق عنوان کرد و گفت: در بیشتر کشورهای پیشرفته جهان نیز این اقدام ممنوع است. اما از طرفی، این یک واقعیت اجتماعی است که باید راهکار پیدا کرد تا با آن اقدام شود و البته هیئت دولت مصوبه‌ای در این خصوص دارد و یکی از بندهای آن این است که تولید ارز دیجیتال در محل شهرک های صنعتی و خارج از ساعات پیک مصرف بر اساس مصوبات هیئت دولت، ممکن است.
وی در ادامه گفتگوی خود با تاکید بر اهمیت تولید برق از انرژی های تجدید پذیر از جمله خورشیدی و بادی در تامین انرژی برق کشور گفت: این شرکت در راستای اجرای سیاستهای وزارت نیرو در توسعه تولید برق از انرژی های تجدید پذیر، اقدامات ویژه ای نیز انجام داده است و آن، امضای تفاهم نامه میان شرکت توزیع برق آذربایجان شرقی، کمیته امداد امام خمینی استان و بسیج مهندسین سپاه عاشوراست که بر اساس آن ۶۰۰ خانوار مددجوی کمیته امداد دارای پنل های خورشیدی می‌شوند.
‏وی بسته های تشویقی وزارت نیرو در این خصوص را بسیار خوب و انگیزشی توصیف کرد و اظهار داشت: در حال حاضر میانگین فروش انرژی برق به مردم حدود ۷۴ تومان است در حالیکه مبلغ خرید تضمینی انرژی برق تولیدی مشترکینی که پنل های برق خورشیدی دارند،  ۱۰۳۰ تومان توسط وزارت نیرو خریداری می شود.
فرج نیا در پاسخ به سوال دیگری از خبرنگاران پیرامون میزان تلفات انرژی درشبکه های حوزه این شرکت اظهار داشت: خوشبختانه تلفات انرژی این شرکت در سال ۹۴ حدود ۱۴ درصد بوده که  به حدود 9/6 درصد در پایان سال ۹۸ رسیده و هدف گذاری ما برای امسال نیز 9.2 درصد می باشد که کمی بهتر از میانگین کشوری خواهد بود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی در خصوص برق رسانی روستایی نیز اظهار داشت: هم اکنون تمامی روستاهای بالای ۱۰ خانوار استان از نعمت برق برخوردارند و اکثر روستاهای زیر ۱۰ خانوار نیز که عمدتاً سکونت غیردائم و فصلی دارند نیز از نعمت برق برخوردار می شوند و طبق برنامه، تا شهریور سال جاری به هفت روستای بدون برق نیز برقرسانی خواهد شد.
فرج نیا با اشاره به اهمیت تامین مطمئن انرژی برق بخش‌های صنعتی و کشاورزی اظهار داشت: در حال حاضر 33 درصد انرژی برق این شرکت در بخش صنعت و ۲۴ درصد نیز در بخش کشاورزی مصرف می شود.
خبرنگاران آذربایجان شرقی پس از این نشست خبری از سامانه رصد دیاگرام (مرکز دیسپاچینگ پستهای فوق توزیع متصل به شبکه توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی) و مرکز ثبت و ضبط آنلاین سامانه 121 این شرکت نیز دیدن کردند. این سامانه قابلیت دارد در هر ثانیه میزان مصرف برق شهرهای مختلف استان را به صورت آنلاین نشان دهد.
شایان ذکر است شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی در حوزه خدماتی خود به غیر از شهرستان های تبریز، اسکو و آذرشهر سایر شهرستان های استان را زیر پوشش دارد.

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات