فاضلاب های صنعتی، مهمترین عامل تهدید کننده منابع آبی یزد

مدیر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به این که مهمترین معضل زیست محیطی موجود در استان یزد عدم رعایت موازین بهداشتی از جانب تعدادی از کارخانجات و بعضی از نواحی صنعتی می باشد، گفت: فاضلاب های صنعتی، مهمترین عامل تهدید کننده منابع آبی یزد است.

«ناهید غلام نژاد» در گفت و گو با روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد، با بیان این که هدف از انتخاب روز جهانی محیط زیست از سوی سازمان ملل متحد، آگاه سازی مردم در زمینه نگهداری و مراقبت از محیط زیست می باشد، اظهار کرد: محیط زیست مجموعه ای از عوامل زیستی و محیطی است که بر زندگی فرد و یا گونه های گیاهی و جانوری تاثیر می گذارد .

وی با اشاره به این که امروزه تعریف محیط زیست به انسان و فعالیت های او مرتبط می شود، تصریح کرد: در اثر این فعالیت ها اکنون محیط زیست کشور با مشکلاتی از قبیل خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها، ریزگردها،  انتشار گازهای گلخانه ای، آلودگی هوا،  آلودگی آب و پسماندها مواجه شده است .

مدیر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای یزد به اهمیت محیط زیست آبی اشاره کرد و گفت: منابع آبی از مهمترین منابع تامین کننده حیات بشر هستند و حفظ این منابع از انواع آلودگی ها، وظیفه افراد جامعه و مسئولین می باشد .

وی مصرف بیش از حد آب، از بین رفتن منابع آب و آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی را مهمترین اثرات فعالیت های انسان بر منابع آبی برشمرد و خاطرنشان کرد: مهمترین معضل زیست محیطی موجود در استان یزد عدم رعایت موازین بهداشتی از جانب تعدادی از کارخانجات و بعضی از نواحی صنعتی می باشد به گونه ای که واحدهای صنعتی و معدنی فاضلاب خود را از طرق غیربهداشتی، از جمله تخلیه در چاه جاذب، تخلیه به قنوات متروکه و حتی قنوات آبدار و تخلیه به محیط اطراف کارخانه، دفع می نمایند و از این طریق منابع آب زیرزمینی منطقه را با خطر جدی آلودگی مواجه می سازند .

غلام نژاد افزود: در بعضی از شهرک های صنعتی ازجمله شهرک های صنعتی یزد، مهریز، جهان آباد میبد، اردکان با هزینه بالا تصفیه خانه های فاضلاب متمرکز احداث گردیده است اما با این وجود تعدادی از کارخانجات، فاضلاب خود را به سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب، وصل ننموده و باعث ایجاد آلودگی می گردند که مراحل قانونی در مورد این واحدهای آلاینده در حال انجام و پیگیری می باشد .

وی با بیان این که یکی دیگر از معضلات زیست محیطی موجود در استان، تانکرهای حمل فاضلاب می باشد، اظهار کرد: این تانکرهای فاضلاب، بار آلوده بسیار بالا را از واحدهای صنعتی مختلف و یا منازل مسکونی دریافت و به مکانهای دیگر حمل و تخلیه می نمایند که این روش دفع فاضلاب، به هیچ وجه پذیرفته نبوده و زمینه آلودگی منابع آب زیرزمینی را فراهم می نماید .

این مسئول در پایان خاطر نشان کرد: معضلات زیست محیطی موجود در صورت همکاری و مسئولیت پذیری کلیه آحاد جامعه و هماهنگی بین ارگانهای ذیصلاح، قابل حل می باشد که امید است این معضلات به زودی رفع گردد .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای یزد

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای یزد

    شركت آب منطقه‌ای یزد یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات