ساخت شیشه‌های هوشمند چند کاره برای پنجره ساختمان‌ها

ساخت شیشه‌های هوشمند چند کاره برای پنجره ساختمان‌ها

http://bananews.ir/محققان موفق شدند مخلوط‌ های معلقی از نانوذرات فلزی بسازند که با به ‌دام‌اندازی طول موج‌های مختلف طیف نور مرئی، برهم کنش‌هایی از نوع تشدید پلاسمونی ایجاد کرده و در نهایت به تولید انرژی منجر شوند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)، نانومخلوط‌ های معلق، به ‌طور طبیعی ناپایدار بوده و نانوذرات موجود در آنها به یکدیگر چسبیده و ته‌نشین می‌شوند. اخیرا گروهی از محققان در دانشگاه «سیراکوس»، توانستند با استفاده از پل‌های مایسلی این نانوذرات را در جای خود نگه داشته و مانع به ‌هم چسبیدن آنها شوند.

«سورشکومار» و همکارانش به این ترتیب موفق شدند مخلوط‌ های معلقی از نانوذرات فلزی بسازند که با به ‌دام‌اندازی طول موج‌های مختلف طیف نور مرئی، برهم کنش‌هایی از نوع تشدید پلاسمونی ایجاد کرده و در نهایت به تولید انرژی منجر شوند. به گفته آنها این مخلوط ‌های معلق، حتی قابلیت آن را دارند که برای بهره‌برداری از یک طول موج نوری خاص تنظیم شوند.

آنها همچنین با همکاری مرکز نانومواد کاربردی آزمایشگاه ملی «بروکهاون» موفق شدند آزمایشاتی را با استفاده از پراکندگی پرتو ایکس زاویه کوچک (SAXS) برای تعیین مشخصات این نانومخلوط‌ های معلق انجام داده و قابلیت آنها را برای ایجاد تفرق بهینه با خواص اپتیکی قابل تنظیم به اثبات رسانند.

به گفته «سورشکومار»، نتایج این تحقیق کاربردهای متعددی در حوزه انرژی دارد. به ‌عنوان مثال از این مخلوط ‌های معلق می‌توان به ‌عنوان پیش‌ساز روکش‌های بهبود دهنده بازدهی به‌ دام‌اندازی نور در ابزارهای فیلم نازک فوتوولتائیک و یا در ساخت شیشه‌های هوشمند چند کاره برای پنجره ساختمان‌ها (که ضمن جلوگیری از نفوذ پرتوهای مضر فرابنفش، از طیف نور مرئی که به آنها می‌تابد، انرژی تولید می‌کنند) استفاده کرد.

نتایج این تحقیق که با حمایت تسهیلات اعطایی بنیاد ملی علوم، انجام شده و در انتظار دریافت گواهی ثبت اختراع است، از سوی انستیتو فیزیک آمریکا در شماره ماه جولای ۲۰۱۱ نشریه «Applied Physics Letters» منتشر شده است.

 

    نظرات