تخریب «سرای دلگشا در بازار تهران» با حکم دیوان عدالت اداری انجام شد

تخریب «سرای دلگشا در بازار تهران» با حکم دیوان عدالت اداری انجام شد

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران درباره تخریب سرای قاجاری دلگشا در بازار تهران گفت: مالک با تفسیر حکم دیوان عدالت اداری دست به تخریب این بنای تاریخی زده است.

محمدابراهیم لاریجانی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص تخریب سرای دلگشا در بازار تهران که دست کم ۱۳۰ سال پیش در ضلع جنوبی خیابان ۱۵ خرداد روبه‌روی میدان ارک ساخته شد و با توجه به قدمتش سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، گفت: سال گذشته مالک از میراث فرهنگی درخواست کرد تا بنا را تخریب کند که میراث فرهنگی به دلیل اینکه این اثر، اثر ثبت شده ملی بود با تخریب آن مخالفت کرد از سوی دیگر شهرداری نیز مجوز ساخت به مالک نداد و مالک به دیوان عدالت اداری شکایت کرد.

وی در ادامه افزود: دیوان عدالت اداری نیز رأی قطعی مبنی بر خروج ملک از ثبت آثار ملی را صادر کرد

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران گفت: به دلیل وجود فضاهای الحاقی جدید در ملک که بدون مجوز ساخته شده بود علاوه بر دیوان عدالت اداری، کمیسیون ماده ۱۰۰ هم رأی بر تخریب الحاقاتی را می‌دهد که بدون مجوز شهرداری ساخته شده بود. همزمان با اجرای رأی ماده ۱۰۰ و رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر اینکه ملک دیگر اثر ثبت ملی نیست مالک، عملیات تخریب در قسمت‌های غیر تاریخی و نوساز را آغاز کرد.

لاریجانی افزود: میراث فرهنگی به محض اطلاع از این موضوع دو ماه پیش در مهرماه با شکایت به دستگاه‌های قضایی، دستور توقف موقت عملیات را گرفت و کار را متوقف کرد اما چند روز کار متوقف ‌ماند و مالک از ما شکایت کرد. قاضی پرونده نیز دستور داد جلوی متوقف‌کنندگان پروژه تخریب سرای دلگشا گرفته شود. به عبارتی، قاضی به نفع مالک رأی صادر کرد و مالک نیز تخریب‌های خود را ادامه داد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر چون تعدادی از مالکان مجاور نیز موافق تخریب نبودند تمام پلاک‌ها تخریب نشد. سایر مالکان نیز شکایت کردند و مالک نیز مجبور شد شب‌ها از داخل، اقدام به تخریب ملک کند.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران تصریح کرد: در حال حاضر بر خلاف تمام ضوابطی که برای حفظ میراث فرهنگی وجود دارد براساس رأی دیوان عدالت اداری، مالک در حال تخریب ملک است و الان هم بخش‌های زیادی از قسمت‌های قدیم و نوساز تخریب شده است و آسیب‌هایی به قسمت‌های تاریخی نیز در حال وارد شدن است.

تهدید برای سرای دلگشا جدی است

---------------------------------------------

لاریجانی با تأکید بر اینکه در حال حاضر تهدید برای سرای قاجاری دلگشا جدی است، گفت: ما از تمام ظرفیت‌های حقوقی، قضایی، رایزنی با مالک، رایزنی با انجمن بازار، شهرداری و... استفاده کرده‌ایم اما به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم و مالک همچنان با تکیه بر رأی دیوان عدالت اداری به کار تخریب ملک خود ادامه می‌دهد.

وی در پاسخ به این که آیا تنها به دلیل اینکه مالک رأی دیوان عدالت اداری را دارد می‌توان دست روی دست گذاشت تا اثری تاریخی تخریب شود؟ گفت: ما همچنان کار قضایی را پیگیری می‌کنیم و رایزنی با مالک برای منصرف شدن نیز در حال انجام است اما تهدید برای این بنا کاملاً جدی است.

دیوان عدالت اداری نگذارد رأی دیوان "تفسیر " شود

-----------------------------------------------------------

لاریجانی اظهار داشت: خواسته ما از دیوان عدالت اداری این است که نگذارد مالک، رأی را تفسیر کند چون رأی صادر شده این بوده که ملک، اثر ثبتی نیست اما آیا حالا که ملک، اثر ثبتی نیست در حریم درجه یک بازار هم قرار ندارد؟ این ملک اگر اثری ثبتی نیست حداقل در بافت تاریخی که قرار دارد. از نظر ما خروج ملک از اثر ثبتی دلیل بر تخریب نمی‌شود.

به هر نحوی باید جلوی تخریب سرای دلگشا گرفته شود

--------------------------------------------------------------------

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران تأکید کرد: تخریب سرای دلگشای بازار تهران ضایعه‌ای است که در حال رخ دادن است و باید به هر نحوی جلوی آن گرفته شود. هر بار که ما شکایت می‌کنیم مالک مستندات خود از رأی دیوان عدالت اداری را در دادگاه ارائه می‌کند که قاضی نیز حکم بر ادامه کار مالک را می‌دهد.

لاریجانی تصریح کرد:‌ حکم دیوان عدالت اداری متأسفانه حکم قطعی است. قضات، نیروی انتظامی و میراث فرهنگی جز به قانون به چیزی دیگری نمی‌توانند تمکین کنند مگر اینکه از روش قانونی حکم جدیدتری را بتوانیم بگیریم.

وی درباره میزان تخریب‌ها در سرای دلگشا گفت: هر یک آجری که از سرا تخریب شود یک تهدید و ضایعه‌ای بزرگ برای اثر تاریخی است. در حال حاضر بخش‌های نوساز این اثر تخریب شده است اما مالک بنا دارد تمام ملک را تخریب کند و به جای آن مجتمع تجاری بسازد.

    نظرات