سال گذشته ۵۲۰۰ قبضه اسلحه از شکارچیان غیرمجاز در کشور کشف شد

سال گذشته ۵۲۰۰ قبضه اسلحه از شکارچیان غیرمجاز در کشور کشف شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام، به مناسبت گرامیداشت هفته محیط زیست، پاسگاه محیط بانی شبانه روزی «تنگ تاریکه» واقع در منطقه حفاظت شده«کولگ» با حضور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور، فرماندار و فرمانده مرزبانی شهرستان مهران افتتاح و به بهره برداری رسید.

سرهنگ محبت خانی در این آیین با اشاره به اینکه محیط بانان به عنوان ویترین سازمان حفاظت محیط زیست کشور هستند اظهار داشت: باید با کمک  همدیگر تلاش کنیم محیط زیست را از حالت سیستمی به موضوع اجتماعی تبدیل کنیم که ۸۰میلیون محیط بان در کشور شکل گیرد.

وی به دیدار اخیر خود و جمعی از همکاران محیط بان با فراکسیون محیط زیست مجلس اشاره کرد و افزود: بحث همسان سازی حقوق محیط بانان با توجه به اینکه کارمندی استخدام می شوند  ولی اشل حقوقی آنها باید لشکری دیده شود چون هم درجه، لباس و هم مسلح هستند، توان خودرویی و افزایش بیسیم ها از مهمترین موضوعاتی بود که در این جلسه بحث شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در ادامه با بیان اینکه امروز شاهد افتتاح اولین پاسگاه محیط بانی شبانه روزی در ایلام هستیم، تصریح کرد: منطقه حفاظت شده کولگ، یکی از مهمترین زیست گاه های گرمسیری استان است که در مرز کشور عراق قرار گرفته و از تنوع زیستی غنی برخوارد بوده و جمعیت قابل ملاحظه ای از گونه های شاخص جانوری در این منطقه زیست می کنند که جهت مدیریت و حفاظت اصولی، بایستی تمهیدات لازم از جمله احداث پاسگاه محیط بانی اندیشیده شود.

محبت خانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه چالش های متعددی در منطقه حفاظت شده کولگ وجود دارد، تصریح کرد: از اصلی ترین چالش ها در این منطقه، تردد شکارچیان غیرمجاز، دامداران و وجود اراضی مستثنیات که موجبات تردد افراد به منطقه مذکور را فراهم آورده است که اگر اگر با ایجاد پاسگاه و استقرار نیروهای یگان حفاظت اقدام جدی صورت نگیرد منطقه دچار تخریب های غیرقابل جبران می شود.

وی تصریح کرد: سال گذشته ۵۲۰۰ قبضه اسلحه از شکارچیان غیرمجاز در کشور کشف شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام نیز در این آیین، استقرار پاسگاه محیط‎ بانی در این منطقه برای حفاظت موثر از، چشم‎اندازهای طبیعی و حیات وحش منطقه را ضروری دانست و گفت: ساختمان این پاسگاه در زمینی به مساحت ۶۵۰ متر مربع و زیربنای ۷۵ متر احداث شده که برای ساخت این پاسگاه ۳میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شده است.

گفتنی است منطقه حفاظت شده کولگ با مساحت بیش از ۵۸۸۰۰ هکتار از زیستگاه های با ارزش شهرستان مهران، دارای گونه های با ارزش جانوری کل و بز، قوچ و میش ارمنی، کاراکال، سیاهگوش، پلنگ و انواع پرندگان شکاری است.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات