چاه های غیرمجاز تهدید جدی آبهای زیرزمینی

.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد «هادی هادی نسب » فرماندار شهرستان اشکذر در جلسه شورای حفاظت منابع آب این شهرستان اظهار کرد: موضوع جلسه امروز  رسیدگی به چاه های غیرمجاز واحدهای گلخانه ای و صنعتی  است که همچنان معضل اشکذر می باشند.
وی با تاکید براین که متاسفانه در برخی گلخانه ها نه تنها چاه غیرمجاز حفر شده بلکه عده ای سودجو با انشعاب غیرقانونی از شبکه آب شرب نیز غیرمجاز استفاده کرده اند  گفت: اداره آبفار مصارف آب را در شبکه رستاق بر حسب منابع و مصارف کنترل نماید که آیا سهمیه آب اشکذر تنها صرف شرب می شود یا در موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
وی تاکید کرد: صنعتگران و کشاورزان موظف به مصرف صحیح و به اندازه منابع آبی هستند.
وی تاکید نمود: از دیگر مصوبات امروز این است که اداره جهاد کشاورزی مکلف می شود طی طرحی پایلوت کلیه گلخانه های روستای همت آباد را آمار برداری و آب مصرفی و سطح کشت و نحوه تامین آب آنها را استخراج تا گلخانه های مشکوک بررسی و به شرکت آب منطقه ای اعلام گردند. فرماندار اشکذر خاطرنشان کرد: روستاهای اشکذر محل سکونت افراد غیربومی شده که دغدغه و  توجهی به منابع آب ندارند، بنابراین ضروری است این موارد مورد رسیدگی قرار گیرد تا آینده روستاها زنده نگه داشته شود.
در ادامه «محمدحسین باقری» رئیس گروه احیا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی استان یزد نیز گفت: بحث  چاه های غیرمجاز طی چند سال اخیر به عنوان دغدغه ای جدی در استان مطرح شده و این موضوع برای منابع آبی استان زنگ خطری جدی محسوب می شود و متاسفانه شاهد هستیم که گلخانه ها به محلی برای حفر مخفیانه چاه گلخانه ها تبدیل شده اند. وی افزود: چرا که توسعه  گلخانه ها بدون لحاظ کفایت آبی متقاضی  و از طرفی محصور بودن این واحدها،  افزایش چاه های غیرمجاز را در بر داشته است به نحویکه شناسایی حدود ۱۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در واحدهای گلخانه ای استان موید این موضوع است.
وی با اشاره به این که دستگاه های الاکلنگی نیز حفر چاه های غیرمجاز را تسهیل کرده است، افزود: ما در این رابطه هم مشکل شناسایی چاه های غیرمجاز و هم مشکل عدم بازدارندگی مجازات قضایی را داشتیم که خوشبختانه در حال حاضر در هر دو موضوع اتفاقات خوبی را شاهد بودیم. وی افزود: با توجه به ابلاغ دستورالعمل اخذ خسارت وارده به آبخوان، از چاههای غیرمجازی که شناسایی می شوند از بدو حفر تا زمان شناسایی جریمه های سنگینی اخذ خواهد شد.
باقری تصریح کرد:  البته در گلخانه ها و واحدهای صنعتی به دلیل محصور بودن،  شناسایی چاه های غیرمجاز پیچیده می باشد که  لازم است مردم منطقه در این خصوص همکاری لازم را  داشته باشند و سامانه تلفنی ۳۱۰۷۷ بدین منظور آماده دریافت گزارشات می باشد. باقری با اشاره به شناسایی دو حلقه چاه غیرمجاز در هفته جاری در واحدهای گلخانه ای روستای همت آباد افزود: مشارکت مردمی و  همکاری اهالی محترم روستای همت آباد باعث شناسایی چاههای غیرمجاز شده است که امید است دستگاه قضایی نیز با مجرمین شناسایی شده برخورد قاطع و بازدارنده را داشته باشند. باقری تصریح کرد: در زمینه برخورد با چاههای غیرمجاز هیچگونه محدودیتی درخصوص اعتبارات و نیروی انسانی وجود ندارد و ضابطین خاص قضایی بهمراه اکیپهای گشت و بازرسی ویژه  در شهرستانهای استان بدین منظور تدارک دیده شده اند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: به طور کلی حفرچاه های غیرمجاز و برداشت بی رویه آب باعث افت سطح آب زیرزمینی این شهرستان شده  و در برخی مناطق شهرستان از قبیل رستاق فرونشست زمین در حال وقوع می باشد که لازم است مردم و مسئولین بیش از پیش به این موضوع توجه کنند.
دومین شورای حفاظت منابع آب شهرستان اشکذر در سال جاری در حالی برگزار شد که اقای محمد علی حکیمی به عنوان سرپرست اداره منابع آب شهرستانهای یزد و اشکذر  معرفی گردید.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای یزد

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای یزد

    شركت آب منطقه‌ای یزد یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات