بازدید از شبکه آبیاری مغان با هدف بررسی مدیریت بهینه مصرف آب...

با حضور مدیر و رئیس گروه بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای اردبیل و با هدف بررسی مدیریت بهینه مصرف آب کشاورزی، از شبکه آبیاری مغان بازدید شد.

مدیر گروه بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای اردبیل در این بازدید گفت: شبکه آبیاری و زهکشی مغان که با وسعت بیش از ۷۰ هزار هکتار در شمال استان اردبیل واقع شده است نقش مهمی در اشتغال زایی بخش کشاورزی کشور ایفا می کند .

مهندس منصور قهرمانی افزود: محدودیت منابع آبی در دهه اخیر در کنار درخواستهای توسعه، فقدان تشکلهای آبیاری و تعدد آب بران و مسایل اجتماعی ناشی از آن، نیاز مدیریت بهینه آب تحویلی به کشاورزان را دو چندان می کند .

رئیس گروه بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای اردبیل با اشاره به اینکه یکی از جنبه های کلیدی مدیریت آب، اندازه گیری جریان است تصریح کرد: برخی چالشها نظیر خاکی بودن بخش عمده کانال اصلی، ناکارآمدی ابزارهای اندازه گیری الکترونیکی، مسایل اجتماعی، عدم پشتیبانی ابزارهای ساخت خارج در اثر تحریم، ناکافی بودن بودجه تجهیز نقاط و... موانعی را در فرایند اندازه گیری به وجود می آورد .

مهندس بابک خیاط رستمی اظهار داشت: یکی از راهکارهای اصلی مواجهه با مساله، استفاده از ابزارهای اندازه گیری ساده تر منجمله سازه های کنترلی خود شبکه، یا استفاده تلفیقی از اندازه گیری های نقطه ای با روابط هیدرولیکی حاکم بر شبکه می باشد که در این راستا با دعوت از کارشناسان شرکت دانش بنیان "آبتین تندیس ایده" از نقاط کلیدی و اصلی تحویل آب در شبکه آبیاری مغان شامل نواحی بالادست و پایین دست بند انحرافی میل مغان، ورودی و خروجی دریاچه شهرک و همچنین ابتدای کانال کشت و صنعت بازدید بعمل آمد و راهکارهای تکمیل و تدقیق اندازه گیریهای موجود به صورت میدانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا در مرحله بعد با اولویت بندی مدیریتی اقدامات اجرایی انجام پذیرد .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات