کارگاه آموزشی «ابزارهای دانش بنیان برای اندازه گیری کمی آب در...

با هدف ارتقای دانش فنی در زمینه اندازه گیری جریان کارگاه آموزشی «ابزارهای دانش بنیان برای اندازه گیری کمی آب در شبکه های آبیاری» در شرکت آب منطقه ای اردبیل برگزار شد.

به دنبال بازدیدهای اخیر از شبکه های آبیاری و زهکشی مغان، قوریچای و یامچی، شانزدهم تیرماه کارگاه آموزشی با عنوان «ابزارهای دانش بنیان برای اندازه گیری کمی آب در شبکه های آبیاری» در محل سالن کنفرانس شرکت آب منطقه ای استان اردبیل برگزار شد .

در این کارگاه با دعوت از همکاران مرتبط از واحدهای بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی، مطالعات پایه، دفتر فنی، طرح مرمت و بازسازی، و ناظرین بهره برداری از شبکه ها، به معرفی راهکارهای هیدرولیکی اندازه گیری جریان، بحث و تبادل نظر فنی، روشهای همکاری و چگونگی امکان سرمایه گذاری این شرکت در تولید آمار، علاوه بر روشهای جاری خرید ادوات پرداخته شد .

یکی از نکات جالب ارایه شده در این کارگاه، امکان استفاده از تسهیلات مناسب صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای تولید آمار کمی آب در شبکه های آبیاری و زهکشی می باشد .

در این کارگاه آموزشی با اشاره به تجربیات سالهای پیشین اندازه گیری و پایش کمی آب در شبکه های آبیاری و زهکشی کشور عنوان شد: اتکا به ادوات خارجی گرانقیمت علاوه بر بار مالی ریالی و ارزی بر شرکتهای آب منطقه ای از بازده مناسبی به جهت مقرون به صرفه بودن و البته خدمات پس از فروش برخوردار نبوده است. از سوی دیگر بالا رفتن تدریجی قیمت دلار، محدودیت اعتبارات و تحریم های سالهای گذشته از دیگر دلایل عدم رغبت شرکتهای آب منطقه ای به استفاده از ادوات خارجی اندازه گیری و پایش کمی آب در شبکه های آب می باشند .

اخیرا یکی از شرکتهای دانش بنیان که خود پیش از تحریمهای سال ۹۱ یکی از وارد کنندگان این ادوات بود، با بهره گیری از تجربیات پیشین و بدون مهندسی معکوس ادوات اندازه گیری و پایش متداول در جهان، موفق به طراحی، تولید، نصب و بهره برداری از ادوات نو آورانه ای شده به گونه ای که نه تنها قیمت نازل تر از ادوات مشابه خارجی دارد بلکه با شرایط بومی کشور منطبق بوده و به این جهت از پایداری بالاتری نسبت به تجهیزات مشابه برخوردار است. همچنین تجربه نصب و بهره برداری از این تجهیزات در شبکه های آبیاری بزرگ کشور نظیر خوزستان و سیستان را اندوخته است .

گفتنی است پس از بازدید مدیرعامل شرکت از غرفه ی شرکت دانش بنیان آبتین تندیس ایده در نمایشگاه هفته ی پژوهش در سال ۱۳۹۸، از این شرکت دعوت به عمل آمده بود تا از شبکه های آبیاری و زهکشی مهم استان اردبیل بازدید نموده و پس از شناسایی نیازها و چالشها، نسبت به ارایه پیشنهادات فنی جهت تجهیز نقاط شبکه های آبیاری و زهکشی استان اقدام نماید .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات