پروژه آب شیرین‌کن زاهدان در آستانه بهره‌برداری/ حل مشکل کم‌آبی شهر زاهدان در سال جاری

پروژه آب شیرین‌کن زاهدان در آستانه بهره‌برداری/ حل مشکل کم‌آبی شهر زاهدان در سال جاری

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا قاسمی" با بیان اینکه در حال حاضر به منظور توزیع عادلانه آب در شهر زاهدان 1700 کیلومتر شبکه به هشت زون فشاری اصلی تقسیم شده است، افزود: به‌منظور حل مشکلات در کوتاه مدت، فاز چهارم کارخانه آب شیرین‌کن به ظرفیت 15 هزار متر مکعب در حال انجام است که انشاءالله بخش اول آن به ظرفیت 7500 مترمکعب تا اوایل مردادماه و کل ظرفیت 15 هزار متر مکعب در شبانه‌روز در نیمه دوم مرداد سال جاری به پایان خواهد رسید و تا حدود زیادی مشکلات شهر زاهدان برای سال جاری مرتفع خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: همچنین برای گذر از تابستان سال آینده نیز برنامه افزایش ظرفیت خط انتقال چاه‌نیمه به زاهدان از دشت حرمک شامل استحصـال آب از 10 حلقه چاه دشت حرمک (80 کیلومتری زاهدان) به ظرفیت تقریبی 250 لیتر بر ثانیه در برنامه وزرات نیرو قرار دارد که این طرح هم اکنون در حال اجراست و جهت اتمام آن 50 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است که 20 میلیارد تومان آن در سال 98 و بقیه در سال جاری تخصیص داده شده است و تا مهرماه حفر چاه‌ها، لوله‌گذاری و خط برق آن اجرا خواهد شد.
وی اضافه کرد: خرید و نصب چهار دستگاه الکتروموتور نیز تا قبل از پایان سال به اتمام خواهد رسید که با این اقدامات سال آینده نسبت به امسال 420 لیتر در ثانیه افزایش ظرفیت داریم و پیش‌بینی می‌شود تابستان بی‌دغدغه‌تری را در پیش خواهیم داشت.
قاسمی گفت: نحوه توزیع آب عادلانه بوده و اگر افت فشار و قطعی آب وجود داشته باشد در همه مناطق شهر بدون هیچ‌گونه تبعیضی صورت می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان ادامه داد: جهت اصلاح و توسعه شبکه توزیع آب زاهدان مبلغ 19 میلیارد تومان با تخصیص 60 درصد و مبلغ یک میلیارد تومان جهت توسعه سامانه تله متری زاهدان در برنامه کاری قرار دارد و همچنین جهت تکمیل طرح فاضلاب زاهدان علاوه بر اعتبار لایحه، 38 میلیارد تومان از اعتبارات متوازن مصوب شده که انتظار می‌رود تخصیص بالایی را به‌همراه داشته باشد.
قاسمی اظهار کرد: شهر زاهـدان به عنوان مرکـز استان سیستان و بلوچسـتان با کمبود آب به میزان 550 لیتر بر ثانیه در پیک مصرف تابستان همواره در معـرض تنش آبی قـرار داشته و تامین آب مورد نیاز شرب از مهم‌ترین چالش‌های این شهر است.
وی ابراز امیدواری کرد، با راه‌اندازی فاز چهارم کارخانه آب شیرین‌کن زاهدان، مشکلات موجود به‌طور چشمگیری کاهش یابد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان در پایان با اشاره به افزایش 20 درصدی مصرف آب ناشی از کرونا، از شهروندان زاهدانی خواست ضمن مدیریت مصرف، از مصارف غیرضروری اجتناب کنند.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات