یک میلیارد متر مکعب از بیلان منفی سفره‌های آب زیرزمینی جبران شده است

یک میلیارد متر مکعب از بیلان منفی سفره‌های آب زیرزمینی جبران شده است

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" روز دوشنبه در حاشیه آیین شروع عملیات بهره‌برداری و عملیات اجرایی سه پروژه آب و فاضلاب استان تهران که در چارچوب یازدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و با حضور وزیر نیرو در پیشوا صورت گرفت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در مناطق خشک و نیمه خشک مانند ایران با توجه به سهم قابل ملاحظه آب در بخش کشاورزی، طبیعتا اصلاح مدیریت منابع آب‌ عمدتا با اصلاح نحوه مصرف آب در این بخش نمود پیدا می‌کند و مجموعه فعالیت‌هایی برای این کار باید صورت گیرد.
اردکانیان گفت: با انجام سرمایه‌گذاری لازم بویژه از محل منابع صندوق توسعه ملی، به تازگی در مناطق مختلف کشور کارهای بزرگی در اصلاح شیوه آبیاری مدرن اعم از تحت فشار شروع کرده‌ایم اما این چرخه باید با اقدام‌های دیگری تکمیل شود تا آبیاری مدرن موجب توسعه سطح زیر کشت نشود.
به گفته وزیر نیرو، این بدان معناست که اگر مقدار آب کمتری به نسبت آبیاری سنتی مصرف می‌کنیم مقدار صرفه‌جویی شده منجر به افزایش سطح زیر کشت نشود بلکه بتوانیم آن را وارد سفره‌های آب زیرزمینی کرده و عدم تعادل در این سفره‌ها کمی جبران شود.
وی افزود: کارهای خوبی هم در استان‌های مختلف شروع شده است؛ اکنون با مصوبه اسفند ۹۶ هیئت وزیران و شکل گیری کارگروه سازگاری با کم آبی همه استان‌ها موظف شده‌اند با مسئولیت استانداران طرح‌های سازگاری با کم آبی‌ را تامین کنند؛ این موجب می‌شود دستگاه‌ها در نزدیکی بیشتری به نسبت سابق با هم برنامه‌ریزی و کار کنند.
وزیر نیرو افزود: استان‌هایی که طرح‌های آنها نهایی و در کارگروه ملی تصویب شده بدون استثنا هدفگذاری کرده‌اند که به طور نمونه در سه، چهار سال آینده بدون تغییر در میزان تولید محصولات غذایی‌شان آب کمتری را در بخش کشاورزی مصرف کنند.
وی گفت: این بدان معناست که چرخه فعالیت‌های مرتبط با هم به تدریج در کشور پا می‌گیرد و امید است تا سه سال آینده در شرایطی باشیم که وضعیت مناسب‌تری را از حیث تعادل در سفره‌های آب زیرزمینی ببینیم.
وی گفت: تعادل‌بخشی به موضوع بیلان سفره‌ها بیش از آنکه یک کار سازه‌ای باشد، اقدامی غیر سازه‌ای است که با تغییر روش‌ها، افزایش آگاهی‌ها و مراقبت‌ها و عدم استفاده‌های غیرمجاز و نظارت‌های دقیق‌تر توسط دستگاه‌های مرتبط و قضایی و انتظامی شرایط بهتری خواهیم داشت.
وزیر نیرو درباره افزایش هزینه انشعاب‌های روستایی هم گفت: یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی اقدام برنامه‌ریزی شده و مهمی بود که از پایان سال گذشته با مصوبات هیئت وزیران و شورایعالی اداری برای سرعت دادن به طرح‌های آب و فاضلاب بویژه مناطق روستایی با تجهیز منابع مالی آغاز شد.
وی خاطرنشان کرد: یک عقب‌ماندگی حدود ۲۰ سال در مسائل آب و فاضلاب روستایی را نمی‌توان انتظار داشت دو ماهه حل شود.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات