شناسایی و جمع‌آوری 3654 دستگاه ماینر برق در تبریز

شناسایی و جمع‌آوری 3654 دستگاه ماینر برق در تبریز

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عادل کاظمی" از شناسایی 3106 دستگاه ماینر و 98 انشعاب غیرمجاز نامشهود طی سال 98 خبر داد و تصریح کرد: بیشترین برق‌های غیرمجاز به ترتیب در حوزه‌ امور برق اندیشه، باغمیشه و قراملک شناسایی شده‌اند. دستگاه‌های ماینر جمع‌آوری شده در این مدت، به میزان 134 هزار و 179 کیلووات ساعت برق غیرمجاز مصرف کرده بودند.
وی همچنین از شناسایی 548 دستگاه تولید ارز دیجیتال (ماینر) و 42 انشعاب غیرمجاز نامشهود در سال 99 خبر داد و اضافه کرد: بیشترین ماینرهای غیرمجاز شناسایی شده طی سه ماهه‌ نخست سال 99، به ترتیب در حوزه‌ امور برق ائل‌گلی، قراملک و اسکو کشف شده‌اند. دستگاه‌های ماینر شناسایی شده طی این مدت، به میزان 23 هزار و 674 کیلووات ساعت برق غیرمجاز مصرف کرده بودند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز، تشکیل اکیپ‌های ویژه جهت بررسی میدانی و شناسایی محل‌های نصب ماینر، هماهنگی با مراجع قضایی و اخذ مجوز جهت ورود به مراکز استقرار ماینر، تقویت اکیپ برق‌های غیرمجاز (از طریق شناسایی پیمانکار) و آموزش و ایجاد حساسیت در همکاران بهره‌برداری و ماموران قرائت سنگین امورها جهت شناسایی و مستندسازی مراکز استقرار ماینر را از اقدامات شرکت توزیع نیروی برق تبریز در زمینه‌ برخورد با شناسایی مراکز تولید ارز دیجیتال دانست.
کاظمی با اشاره به اینکه دستگاه‌های ماینر مورد استفاده در ایران اکثراً دست دوم یا ماینرهای نسل اولی و ابتدایی هستند که مصرف برق آنها دو برابر ماینرهای جدید است، گفت: میزان مصرف دستگاه‌های جدید ۱.۲ کیلووات ساعت و میزان مصرف دستگاه‌های قدیمی ۲.۴ کیلووات ساعت است. به عبارت دیگر ماینرهای مورد استفاده در ایران ماهانه در حدود ۸۶۴ کیلووات ساعت بیشتر برق مصرف می‌کنند.
به گفته‌ وی، در صورت استفاده‌ی غیرمجاز مشترکان از انرژی برق جهت استخراج رمز ارز مطابق قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز آب، برق، تلفن، گاز و فاضلاب مصوبه‌ سال 1396 رفتار خواهد شد و متقاضیان استفاده از ماینر باید به صورت قانونی درخواست دهند. بهای تعرفه‌ این متقاضیان به ازای هر کیلووات ساعت 9650 ریال محاسبه می‌شود و به‌منظور مدیریت مصرف برق در ایام گرم (ابتدای خرداد تا پایان شهریور) بهای هر کیلووات ساعت با ضریب دو و در هشت ماهه دیگر با ضریب نیم محاسبه و دریافت می‌شود.

تبدیل 696 انشعاب غیرمجاز به انشعاب قانونی
کاظمی در تشریح عملکرد شرکت در حوزه‌ شناسایی و جمع‌آوری برق‌های غیرمجاز در سال 98 گفت: طی این مدت، 2793 مورد برق غیرمجاز شناسایی و از این تعداد، 696 مورد با درخواست مشتریان به انشعاب قانونی تبدیل شد. از این تعداد، 264 فقره دستکاری و سوء استفاده‌ شده بودند.
وی در تشریح برنامه‌‌‌های برق تبریز در سال 99 در رابطه با برق‌های غیرمجاز اظهار داشت: در سال جاری قطع و جمع‌آوری تمامی برق‌های غیرمجاز در دستور کار شرکت قرار گرفته است و پاکسازی مناطق تحت پوشش این شرکت بر اساس برنامه‌ مذکور با جدیت دنبال می‌شود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز در پایان گفت: شهروندان و مشترکان محترم برای بهره‌مندی از نعمت برق در مصارف خانگی، تجاری و صنعتی خود حتما نسبت به اخذ انشعاب قانونی اقدام کنند. همچنین از شهروندان مسئولیت‌پذیر درخواست داریم در صورت مشاهده‌ و اطلاع از هرگونه مصرف برق غیرمجاز، مراتب را به شماره 121 (فوریت‌های برق) گزارش دهند.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات