گام اول خروج توس از عقب‌افتادگی تاریخی با تصویب طرح راهبردی برداشته شد

گام اول خروج توس از عقب‌افتادگی تاریخی با تصویب طرح راهبردی برداشته شد

گام اول خروج توس از عقب‌افتادگی تاریخی با تصویب طرح راهبردی برداشته شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، سیدمسعود ریاضی در توضیح کارکرد این طرح گفت: بر اساس طرح راهبردی تصویب‌شده برای منطقه منفصل توس، امکان بازسازی بناها و ساختمان‌های محلات و روستاهای پیرامون و اخذ پروانه فراهم شده و شهرداری نیز می‌تواند با برنامه و هدف‌گذاری مشخص به ارائه خدمات شهری در آن مناطق و محلات اقدام کند. البته به‌دلیل آنکه به‌طور پیش‌فرض مشخص بود کاربری‌های فرهنگی در چه نقاطی قرار دارد برخی پروژه‌ها ازجمله احداث جلوخان آرامگاه فردوسی از پیش و به‌طور موضعی آغاز و انجام‌شده اما به‌طورکلی هرگونه اقدام و تغییر در بافت تاریخی و یا خارج ازآن ‌پس¬ازاین می‌بایست در چارچوب قواعد طرح تفصیلی انجام شود.
وی ادامه داد: در خارج از ناحیه تاریخی، طرح راهبردی و طرح تفصیلی منشعب از آن در حکم نقشه راه برای تامین سرمایه‌گذاری‌های لازم جهت توسعه منطقه و انجام برنامه‌ریزی‌های آتی برای بهسازی فضاهای شهری که تاکنون و بدون طرح‌های بالاسری چنین امکانی میسر نبوده قلمداد می‌شود.
وی با یادآوری این نکته که ناحیه توس با مساحت ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار حدود ۱۰ درصد کل مساحت شهر مشهد را شامل می‌شود افزود: چنین وسعتی از شهر تاکنون ازلحاظ برنامه‌های توسعه شهری بلاتکلیف بود و مشکلات فراوانی را برای ساکنان و شهروندان و همچنین خدمات‌رسانی شهرداری باعث می‌شد. ازاین‌رو امیدواریم با پیگیری جدی شهرداری و تصویب طرح تفصیلی در بازه کمتر از شش‌ماه، امکان توسعه زیربناهای لازم برای شهروندان و جلب نظر سرمایه‌گذاران برای انجام پروژه‌های زیرساختی مهیا شود.
به گفته ریاضی، بزرگ‌ترین مشکل نبود طرح تفصیلی در این منطقه آن بود که هرگونه ساخت‌وساز به دلیل عدم وجود قانون مشخص تخلف محسوب می‌شد و شهرداری ناچار به توقف هر پروژه ساختمانی و اعمال جرائم و محدودیت‌ها بود که این روند شهرداری را در مواجهه مستقیم با مردم قرار داده و سبب بروز مشکلات فراوان و ناخواسته می‌شد. از این به بعد اما باوجود طرح و قاعده مشخص، شهروندان امکان آن را خواهند داشت که بر اساس ضوابط و در چارچوب‌های مجاز شناخته‌شده در طرح نسبت به اجرای پروژه‌های مدنظر خود اقدام کرده و به‌طور رسمی و قانونی پروانه‌ها و پایان کارهای مربوطه را اخذ نمایند.
رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد ابراز امیدواری کرد که شهر تاریخی توس، با این روند از عقب افتادگی تاریخی خود خلاص شود. چراکه سرمایه‌گذارانی که تمایل به حضور در این منطقه و اجرای پروژه دارند بدون وجود طرح امکان ارائه هیچ‌گونه پیشنهادی نداشته و شرایط برای انجام مطالعه مهیا نبود ولی با ابلاغ طرح و مشخص شدن ضوابط، کاربری‌ها، تراکم‌ها و... تکلیف سرمایه‌گذاران و شرکت‌های مشاور و طراح و مجری مشخص می‌شود که این می‌تواند آغازی برای روند توسعه توس باشد.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات