​​​​​ چه خبر از پسماندهای کرونایی در یزد؟

​​​​​ چه خبر از پسماندهای کرونایی در یزد؟


کرونا علاوه بر مشکلات متعددی که به همراه داشت، نگرانی پسماندهای زیست محیطی را بیش از قبل افزایش داد؛ پسماندهایی بهداشتی که حامل بیماری کرونا هستند و از همه مهمتر ماسک‌ها و دستکش‌هایی که در سطح شهر رها می‌شوند و این روزها حرف و حدیث‌هایی مانند استفاده دوباره ضایعاتی‌ها و کودکان کار از آن‌ها نیز نگرانی مربوط به چنین پسماندهایی را افزایش داده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، «نیره پورملائی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درباره اقدامات نظارتی اداره کل محیط زیست بر مدیریت پسماندهای ویروس کرونا، می‌گوید: علاوه بر مکاتبات مختلف، بخشنامه‌های سازمان متبوع در زمینه نظارت بر مدیریت صحیح پسماندهای پزشکی و وابسته، به ویژه در مراکزی که بیماران کرونایی تحت مداوا هستند، ارسال و فرایند مدیریت پسماند و نظارت مضاعف برای اجرای ضوابط و روش‌های مصوب مدیریت پسماندهای مذکور به خصوص در زمینه انجام فرآیند بی‌خطرسازی صحیح از سوی سیستم‌های موجود در مراکز درمانی، مورد تاکید است.

وی با بیان این که مدیریت پسماند یکی از مهمترین دغدغه‌های محیط زیست استان محسوب می‌شود، اظهار می‌کند: رعایت ضوابط زیست محیطی و اصول دفع و دفن زباله از الزامات محیط زیست به شمار می‌رود لذا این موضوع از طریق کارگروه مدیریت پسماند استان و تعامل و هماهنگی با مقامات عالی استانی تا حصول نتیجه نهایی پیگیری خواهد شد و مراکز بهداشت، مراکز درمانی و شهرداری‌ها نیز باید از اقدامات به عمل آمده در زمینه وضعیت مدیریت پسماندهای پزشکی و عفونی در شرایط خاص کنونی به صورت مستمر گزارش ارائه کنند.

مدیرکل محیط زیست استان در ادامه با اشاره به نظارت‌های سختگیرانه‌تر در این رابطه با شیوع بیماری کرونا، تصریح می‌کند: هر تولیدکننده‌ی پسماند پزشکی، طبق قانون مدیریت پسماندها و آئین‌نامه اجرایی در این خصوص موظف به بی‌خطرسازی پسماندهای تولید شده با تاییدیه اداره کل حفاظت محیط زیست است.

۱۸ بیمارستان یزد مجهز به سیستم بی‌خطرسازی

پورملائی که معتقد است مدیریت پسماندهای بیمارستانی مهم تر از تولید آنهاست و در صورت اجرا نشدن برنامه‌های ساماندهی پسماندهای بیمارستانی در آینده شاهد تاثیرات مخرب آن روی سلامت انسان‌ها و محیط زیست خواهیم بود لذا در همین راستا نیز ۱۸ بیمارستان استان به سیستم بی‌خطرساز پسماندهای عفونی مجهز شده‌اند.

وی اضافه می‌کند: این سیستم‌ها نیز به صورت روزانه صحت‌سنجی می‌شوند و ماهانه نیز توسط آزمایشگاه‌های معتمد همکار و اکیپ‌های نظارتی این اداره کل مورد سنجش قرار می‌گیرند و طبق مصوبه کارگروه اجرایی مدیریت جامع کیفیت منابع آب در خصوص ویروس کرونا نیز مقرر شده تا دانشگاه علوم پزشکی نیز همکاری‌های لازم را با اداره کل حفاظت محیط زیست در خصوص رفع آلودگی فاضلاب‌های بیمارستانی داشته باشند.

پورملائی در مورد نحوه همکاری و اقدامات شهرداری‌ها در این رابطه خاطرنشان می‌کند: طی نامه‌ای به شهرداری‌های استان ضمن اعلام پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های لازم در خصوص مدیریت پسماندهای عفونی در زمان همه گیری ویروس کرونا، تاکید شده تا زباله‌های حاوی دستکش و ماسک علاوه بر جمع آوری در سطح شهر، در محل دفن زباله‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی امحا شوند.


وی با تاکید بر ضرورت آموزش‌های ویژه مختص پرسنل و عوامل امحاکننده و بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی و همچنین آموزش‌ عوامل نقل و انتقال پسماندهای پزشکی به مراکز دفن، می‌گوید: ضدعفونی و گندزدایی مستمر ماشین آلات اختصاصی حمل و نقل پسماندهای عفونی نیز مورد اهتمام است و علاوه بر آن، بر ضرورت دفن پسماندهای پزشکی و عفونی بی‌خطر شده و پوشش کامل آنها با آهک و مواد گندزدا در محل گود و ترانشه‌های مجزا جهت دفن و سپس پوشش کامل به وسیله خاک به‌ صورت روزانه کنترل می‌شود.


شهرداری‌های استان زیر ذره‌بین محیط زیست

مدیر کل محیط زیست استان با تاکید بر اهتمام این اداره کل بر نظارت کامل بر مسئله مدیریت پسماندهای کرونایی، تصریح می‌کند: این اداره کل بر اساس رسالت سازمانی خود به عنوان ناظر عالی در این موضوع نهایت تلاش و همت خود را در بحث نظارت انجام و عملکرد بی‌خطرسازی‌ها را به صورت ماهیانه مورد پایش و آنالیز قرار داده و گزارش‌های مربوطه را به صورت فصلی به سازمان متبوع ارائه می‌کند.


وی با اشاره به موارد ناچیز و محدود کوتاهی در زمینه مدیریت پسماندهای کرونایی در یزد، اظهار می‌کند: خوشبخانه در اکثر موارد، عملکرد بی‌خطرسازی بیمارستان‌ها مناسب ارزیابی شده و در موارد معدودی که خلاف آن ثبت شده نیز بلافاصله گزارش مربوطه به بیمارستان و ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد برای پیگیری و رفع نقص موجود ارسال شده و در شهرستان‎ها نیز عملکرد به همین منوال دنبال می‌شود.


پورملائی در ادامه خاطرنشان می‌کند: شهرداری‌های استان نیز در خصوص جمع‌آوری، حمل و دفن پسماندها، بر پایه رعایت موازین بهداشتی اقدام می‌کنند و عملکرد آن‌ها مورد بررسی و کنترل قرار می‌گیرد. لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات