طرح تفصیلی حوزه جنوب‌شرق مردادماه، تعیین تکلیف  ...

طرح تفصیلی حوزه جنوب‌شرق مردادماه، تعیین تکلیف ...

طرح تفصیلی حوزه جنوب‌شرق مردادماه، تعیین تکلیف می‌شود/ تعامل آستان قدس موجب شکل‌گیری بهتر طرح تفصیلی خواهد شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدهادی مهدی‌نیا با اشاره به بازدید از ارتفاعات حوزه جنوب شرق و محدوده مناطق 7 و 8 شهرداری با بیان اینکه طرح های تفصیلی هفتگانه شهر مشهد در مرحله تحویل‌گیری، تایید و تصویب است، اظهارکرد: پس از اینکه طرح حوزه جنوب‌غرب در جلسه علنی به تصویب رسید، طرح دوم نیز که شامل حوزه جنوب شرق شهر است، طبق برنامه‌ از پیش تدوین شده به زودی در جلسه علنی مطرح می‌شود.

وی در ادامه گفت: حوزه جنوب شرق، شامل قسمتی از مناطق 7 و 8 شهرداری همچون زکریای 1 و 2، اراضی آبشار و شهرک‌های سیدی و پلیس‌راه باغچه و ... می‌شود.

مهدی‌نیا با اشاره به اینکه بخش اعظم این اراضی در تملک آستان قدس رضوی است، افزود: برهمین اساس، شورای شهر و کمیسیون شهرسازی و معماری در اقدامی بدیع، از نماینده رسمی آستان قدس برای حضور در کارگروه‌های کمیسیون دعوت بعمل آورد که در بالاترین سطح، معاون املاک این مجموعه در جلسات شرکت داشت و طی یک معرفی‌نامه رسمی از سوی قائم مقام آستان قدس رضوی، مشاور معماری و شهرسازی آستان قدس نیز به شورای شهر معرفی شد.

وی ریشه این اتفاق میمون را در رویکرد تعاملی شورای پنجم با دستگاه‌های تاثیرگذار شهر دانست و تصریح کرد: بسیار خرسندیم که براساس گفته‌های معاون املاک آستان قدس رضوی، نگاه آستان از واگذاری زمین خام تغییر کرده و بدنبال یافتن نقطه مشترکی بین حفظ منافع غبطه وقف و منافع شهر هستند؛ این رویکرد، نگاه جدیدی است و امیدواریم به شکل‌گیری بهتر طرح های تفصیلی، بویژه در بخش های اراضی آستان قدس، کمک کند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد با بیان اینکه بازدید میدانی امروز در راستای بررسی عینی مباحث مطرح شده در جلسات کارگروه شهرسازی، انجام شد، گفت: بدون شک چنین بازدیدهایی باعث می‌شود که در جلسات، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری بهتر و ملموس‌تر باشد.

مهدی‌نیا در ادامه صحبت‌های خود به برخی از ویژگی‌ها و خصوصیت‌های پهنه جنوب شرق مشهد اشاره داشت و اظهارکرد: این محدوده دارای دو بافت پر، همچون شهرک‌های انقلاب، ابوذر، سیدی و یک بافت خالی مثل اراضی آبشار و زکریاست؛ در بافت پر به دنبال تامین خدمات مورد نیاز سطح محله و ناحیه هستیم و در بافت خالی نیز کاربری‌هایی را تعریف می‌کنیم که امکان جانمایی آنها در داخل شهر وجود ندارد.

وی افزود: از جمله این کاربری‌ها می‌توان به بیمارستان، مجتمع‌های تجاری بزرگ‌مقیاس و فضای سبز مقیاس شهر، کاربری‌های تاسیسات و تجهیزات مقیاس شهری و ... اشاره کرد.

مهدی‌نیا همچنین با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین ورودی‌های شهر مشهد در این محدوده واقع شده است، گفت: نقش دروازه‌ای این محور باید به رسمیت شناخته شده و با طراحی‌های مناسب روی آن کار شود؛ کاربری‌های این محدوده که در مجاورت محورها و مبادی ورودی مشهد هستند، با شرایط کنونی سازگاری داشته باشند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد با اشاره به اراضی بزرگ مقیاس موجود در حاشیه این محور، تصریح کرد: این اراضی میتوانند کاربری‌هایی داشته باشند که در آینده بتوان ورودی معنادار، فاخر و در خور شانی ایجاد کنیم.

مهدی‌نیا افزود: مشهدمقدس به واسطه وجود نورانی و بابرکت امام‌رضا(ع)، هرساله میزبان میلیون‌ها زائر پیاده در ایام مناسبتی خاص است که در طرح تفصیلی حتما به این موضوع نیز توجه خواهد شد تا زیرساخت‌های مناسب با بهره‌گیری از شرایط موجود فراهم گردد.

وی در پایان گفت: کمیسیون‌های مختلف شورای شهر مشهد با جدیت در حال بررسی طرح تفصیلی پیشنهادی حوزه جنوب شرق هستند و این لایحه در مردادماه به صحن علنی شورا خواهد آمد.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات