مهار حریق در منطقه حفاظت شده کوسالان – شاهو

مهار حریق در منطقه حفاظت شده کوسالان – شاهو


به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان ، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سروآباد گفت: در هفته جاری طی گزارش وقوع یک فقره حریق در منطقه حفاظت شده کوسالان – شاهو ( مابین هه وار هه مرو دول و روستای دورود ) به اداره حفاظت محیط زیست سروآباد گزارش شد با توجه به حساسیت موضوع در ساعات اولیه هماهنگی های لازم با همکاران و اداره منابع طبیعی، انجمن های محلی و اهالی شهر سروآباد و روستاهای دورود، زیوار و غیره صورت گرفت.

محمودی با بیان اینکه عوامل آتش سوزی عمدی و دخالت عوامل انسانی در حریق مشهود می باشد گفت:  در این زیستگاه، گونه های مختلف جانوری عمدتاً از رده های پستانداران، پرندگان، دوزیستان، خزندگان و رده های مختلف بی مهرگان، تخم و آشیانه آنها آسیب دیده و از بین رفته اند.

وی همچنین افزود: نوع پوشش گیاهی منطقه متنوع بوده است و درختان آسیب دیده در این آتش سوزی بیشتر از گونه درختان بلوط، بنه، انواع بادام، زبان گنجک مشاهده شده و علاوه بر جانداران، بطور متوسط ۱۵۰ اصله درخت در هکتارآسیب دیده و در آتش سوخته است.

محمودی گفت: تجهیزات به کار رفته در عملیات اطفاء حریق شامل آتش کوب، شن کش و بیل، شاخ و برگ درختان بلوط بود و نبود تجهیزات کافی و صعب العبور بودن منطقه حریق، دلایل طولانی بودن مهار اطفاء حریق است.

منطقه شاهو و کوسالان با مساحتی در حدود ۵۷۰۰۰ هکتار در حوزه شهرستانهای سروآباد – کامیاران واقع شده است و تاکنون در این منطقه ۱۱۷  گونه پرنده، ۲۳ گونه پستاندار، ۱۷ گونه خزنده  و۲۴۲ گونه گیاهی شناسایی شده است.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات