آزادسازی 114 کیلومتر از رودخانه های یزد در دست اقدام است

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد با بیان این که بستر رودخانه قابل واگذاری نیست و هر گونه دخل و تصرف در آن مجازات قانونی دارد، گفت: آزادسازی 114 کیلومتر از رودخانه های استان یزد در دست اقدام است.

«جواد منصوری» معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد، در خصوص وضعیت حریم و بستر رودخانه های استان، اظهار کرد: در استان یزد حدود 2800 کیلومتر رودخانه وجود دارد که حد تقریبی 2 هزار کیلومتر آن در دست اقدام و 800 کیلومتر دیگر نیز تعیین حد حریم و بستر شده است.

وی متوسط بارندگی استان را 93 میلی متر ذکر کرد و گفت: میزان بارندگی استان در سال گذشته 121 میلی متر و سال آبی جاری نیز 109 میلی متر ثبت شده است به طوری که بارندگی ها نسبت به بلند مدت 14 درصد افزایش ولی نسبت به سال گذشته 10 درصد کاهش داشته است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد به تغییر اقلیم و اثرات آن در استان اشاره و بیان کرد: پس از خشکسالی های ممتد، شاهد بارش مناسب طی دو سال اخیر در استان بودیم که منجر به جاری شدن سیلاب هایی در رودخانه های یزد شد.

وی با بیان این که بیشترین دبی رودخانه در بهار امسال مربوط به رودخانه گاشار در ابرکوه به میزان 102 مترمکعب در ثانیه بوده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه براثر سیلاب در فروردین امسال در شهرستان اردکان دو کودک جان خود را از دست دادند و در سال گذشته نیز براثر سیلاب در شهرستان میبد شاهد از دست دادن جان دو کودک بودیم و این موضوع اهمیت، حفظ حریم و بستر رودخانه ها را در استان های کویری دو چندان می کند.

منصوری افزود: در استان های کویری مشابه یزد که خشکسالی های طولانی مدتی را تجربه کردند، بیشتر شاهد تصرفات و تعرضات در حریم و بستر رودخانه ها هستیم.

وی با اشاره به این که قانون گذار در ماده یک آیین نامه تعیین حریم و بستر، برای حریم و بستر تعاریفی مطرح کرده است، تصریح کرد: بستر عرضی از رودخانه است که حداکثر دبی سیلاب 25 ساله را می تواند از خود عبور دهد و تحت مالکیت حکومت اسلامی است.

این مسئول با بیان این که  بستر رودخانه قابل واگذاری نیست و هر گونه دخل و تصرف در آن مجازات قانونی دارد، اضافه کرد: حریم نیز بعد از بستر در رودخانه تعریف می شود و افراد حتی با دارا بودن سند مالکیت مجاز به ساخت و ساز در این محدوده نیستند میزان حریم یک تا 20 متر توسط وزارت نیرو مشخص می شود.

وی با اشاره به این که در استان یزد تصرفاتی در حریم و بستر رودخانه ها رخ داده است، گفت: سال گذشته این موضوع در شورای حفاظت منابع آب مطرح شد و در نهایت با همکاری همه ارگان ها، آزادسازی بستر رودخانه ده بالا در شهرستان تفت انجام شد و آزادسازی حریم هم در مرحله بعد انجام می شود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد خاطرنشان کرد: به استناد ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب هرگونه دخل و تصرف در حریم و بستر ممنوع می باشد و با متخلفین برخورد خواهد شد.

وی در پایان به برنامه آزادسازی سراسری 114 کیلومتر از رودخانه های استان اشاره کرد و گفت: شناسایی متصرفین حریم و بستر در رودخانه های استان با اولویت حوضه شیرکوه انجام شده و پس از صدور اخطار و در صورت عدم تمکین نسبت به آزادسازی اقدام و هزینه های آن از متخلف اخذ خواهد شد.


لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای یزد

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای یزد

    شركت آب منطقه‌ای یزد یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات