مزایده‌های میلیاردی ملک در تهران

در ماه‌های اخیر تعدادی از دستگاه‌های دولتی، املاک مازاد خود را از طریق مزایده به بازار مسکن برای فروش عرضه کردند که در همین راستا خبرنگار دنیای اقتصاد به بررسی وضعیت قیمت‌های پایه املاک مزایده در یک ماه پیش پرداخته است.

اگرچه تمامی دستگاه‌های دولتی راضی به فروش املاک مازاد خود نیستند، اما به علت مصوبه دولت (فروش املاک مازاد) مجبور به عرضه واحدهای مازاد به بازار شده‌اند.

در همین حال، براساس شواهد مشخص است که برخی از همین دستگاه‌ها که به اجبار این مصوبه را پذیرفته‌اند، سعی دارند به هر نحوی املاک تحت اختیار خود را حفظ کنند و کماکان مالک آن باشند، به همین دلیل املاک مازاد را با نرخ‌هایی بیش از ارزش واقعی به بازار فروش، پیشنهاد می‌کنند تا متقاضی به علت بالا بودن قیمت فروش اقدام به خرید نکند.

ستون امروز نبض بازار برخی از املاک مزایده شده توسط دستگاه‌های دولتی در یک ماه گذشته را مورد بررسی قرار داده که بدین شرح است:

در یکی از مناطق شمالی تهران، یک‌دستگاه آپارتمان مسکونی حدود ۲۰۰ متر مربع، واقع در برج که از امکاناتی چون پارکینگ و انباری برخوردار است به قیمت متری ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای فروش پیشنهاد شده است.

همچنین واحد دیگری از برج مذکور با مشخصات مشابه، اما با متراژ ۳۰۰ مترمربع، متری ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به بازار فروش عرضه شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کمترین و بیشترین قیمت‌های پیشنهادی پایه هر مترمربع آپارتمان مسکونی به مزایده گذاشته شده در محله‌های تجریش، فرمانیه و زعفرانیه تهران بین ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تا ۴ میلیون تومان است که البته نکته قابل توجه این است که سن بنای این واحدها ذکر نشده و ممکن است که واحدها با چنین قیمت‌های پیشنهادی حتی نوساز نبوده و چند سال ساخت باشند.

از سوی دیگر، در محدوده مرکز تهران حوالی خیابان ولیعصر یک آپارتمان ۱۵۰ متری به قیمت متری یک میلیون تومان برای فروش اعلام شده است.

علاوه براین، قیمت هر مترمربع واحد دیگری که متراژ آن ۱۲۰ مترمربع است، یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان تعیین شده است.

در همین محدوده که تعدادی واحد مسکونی به مزایده گذاشته شده کمترین قیمت پایه مزایده متری ۷۹۵ هزار تا یک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان پیشنهاد شده است.

از طرف دیگر در منطقه دیگری از شمال تهران واحدهای یک برج مسکونی متعلق به یک دستگاه دولتی برای مزایده به بازار معرفی شده است، برای مثال ۱۰ واحد مسکونی ۱۸۰ متری واقع در یک طبقه که از امکاناتی همچون استخر، سونا، جکوزی، آسانسور و پارکینگ بهره‌مند است با قیمت کل (هر واحد) یک میلیارد و ۵۸۳ میلیون تومان یعنی قیمت هر مترمربع حدود ۸ میلیون و ۷۹۵ هزار تومان عرضه شده است.

در همین راستا یک واحد ۴۷۰ متری واقع در همین برج از قیمت متری ۵ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان برخوردار است که پارکینگ، انباری و بالکن از امکانات در نظر گرفته شده برای این واحد است یا اینکه ۳ میلیون و ۳۳۲ هزار تومان قیمت هر مترمربع یک واحد مسکونی ۱۸۵ مترمربعی با امکاناتی مشابه با واحد قبلی است.

از سوی دیگر در یکی از مناطق غرب تهران، محدوده آیت‌الله کاشانی یک دستگاه آپارتمان مسکونی ۱۲۸ مترمربعی به همراه پارکینگ و انباری به قیمت متری یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان به بازار عرضه شده است و همچنین قیمت پایه هر مترمربع واحد دیگری از همین آپارتمان با متراژ ۹۵ مترمربع، ۲ میلیون تومان است.

در یکی از محله‌های واقع در غرب تهران، یک‌دستگاه آپارتمان مسکونی ۱۸۵ متری به قیمت متری یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای فروش پیشنهاد شده است.

همچنین یک واحد دیگری از این آپارتمان که متراژ آن ۷۵ مترمربع است قیمت هر مترمربع آن ۲ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان اعلام شده است.

در این بین یک واحد ۷۹ متری در یکی از خیابان‌های جنوبی تهران محدوده آذری، به قیمت متری ۹۵۰ هزار تومان برای مزایده تعیین شده است.

علاوه براین در محدوده خیابان کارگر شمالی تعدادی از واحدهای مسکونی یک آپارتمان به مزایده گذاشته شده است که قیمت پایه یک واحد ۱۰۰ متری آن، ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان برآورد شده است.

همچنین واحد دیگری از این آپارتمان با متراژ ۱۰۶ مترمربع به همراه پارکینگ و انباری به قیمت متری ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ارزش گذاری شده است.

در این محله واحدهای مسکونی که برای مزایده به فروش گذاشته شده قیمت پایه هر مترمربع از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تا ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ارائه شده است.

املاک مزایده شده را بخریم؟

معمولا در جریان برگزاری مزایده املاک مسکونی، افرادی که به عنوان خریدار در مزایده شرکت می‌کنند متقاضیان مصرفی نیستند. این افراد اغلب یا در قالب شرکت حقوقی یا به‌صورت خرید سرمایه‌ای وارد مزایده می‌شوند. به عبارت ساده‌تر کسانی که به دنبال خرید یک فقره ملک برای استفاده و سکونت هستند معمولا مزایده را انتخاب نمی‌کنند.

ویژگی عمده مزایده‌های ملکی نیز تعیین قیمت پایه بالاتر از عرف منطقه است. البته در اکثر مزایده‌ها، صاحب املاک شرایط خرید را به‌صورت پرداخت نقد و اقساط تعیین می‌کند تا امکان خرید فراهم شود.

اما آیا خرید قسطی مسکن با قیمت بالاتر به صرفه تر از خرید نقدی ارزان است؟

 

منبع:دنیای اقتصاد

 

    نظرات