یک سوم مساحت استان خراسان جنوبی در حال فرسایش است

یک سوم مساحت استان خراسان جنوبی در حال فرسایش است

یک سوم مساحت استان خراسان جنوبی در حال فرسایش است

مدیرکل سازمان محیط زیست استان خراسان جنوبی در نشست شورای مشورتی سمن‌های مردم نهاد استان با موضوع بررسی راهکارهای استفاده از مشارکت عمومی برای کاهش خسارات به محیط زیست گفت: در حال حاضر یک سوم از مساحت استان در حال فرسایش است.

حسن اکبری با بیان این که همین موضوع باعث شده تا استان خراسان جنوبی درگیر معضل گرد و غبار شود، اظهار داشت: اگر در این خصوص چاره اندیشی نشود تا چند سال آینده استان خراسان جنوبی درگیر مشکلاتی همچون استان خوزستان در این زمینه خواهد شد.

وی به چهار چالش مهم محیط زیستی استان شامل گرد و غبار، آب، پسماند و فرسایش و از بین رفتن منابع زیستی و گونه‌های برجسته استان اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از مسئله آب به عنوان یکی دیگر از چالش‌های مهم استان نام برد و گفت: در حال حاضر سه میلیارد مترمکعب کسری مخازن آب در استان داریم و بیش از حد مجاز از سفره‌های آب زیرزمینی در حال استفاده هستیم.
اکبری با اشاره به موضوع پسماند، افزود: میزان استفاده از پلاستیک در استان بالا بوده و شیوه دفن پسماند به خصوص در روستاها از وضعیت خوبی برخوردار نیست.

وی بیان کرد: ۸۰ درصد از جمعیت گونه‌های حیات وحش برجسته استان ظرف نیم قرن گذشته از طرق مختلف از جمله شکار غیرمجاز از بین رفته که همه این معضلات و مشکلات می‌طلبد تا یک عزم جدی و مشارکت عمومی در راستای حفاظت و حراست از محیط زیست با سایر دستگاه‌های مرتبط با موضوع از جمله حفاظت محیط زیست همراه شده و در این راه همیار و همراه باشند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار کرد: مشارکت اجتماعی محیط زیستی مردم در حوزه محیط زیست زمانی عینیت پیدا می‌کند که مردم بدانند چه مخاطرات محیط زیستی آنان را تهدید می‌کند، علت آن چیست و چگونه می‌توان با بهبود عملکرد یا تغییر رفتار به رفع آن‌ها کمک کرد.

اکبری، مهم‌ترین رسالت تشکل‌های زیست محیطی را تغییر نگرش مردم به حوزه‌های مختلف محیط زیست عنوان کرد و گفت: سازمان‌های مردم نهاد فعال باید مردم را در راستای حفظ محیط زیست ترغیب و تشویق کنند که لازمه دستیابی به این امر مهم، تغییر رفتار در خود و اینکه از خودمان شروع کنیم تا موضوع در جامعه عینیت پیدا کرده و عموم مردم تشویق شوند که در این راه مردم باید با ما همراه و همگام شوند.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات