سامانه ممیزی املاک، اطلاعات شهرسازی را به‌روز می‌کند

سامانه ممیزی املاک، اطلاعات شهرسازی را به‌روز می‌کند

سامانه ممیزی املاک، اطلاعات شهرسازی را به‌روز می‌کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمدجواد رجائیان با بیان این مطلب، اظهار کرد: با استفاده از سامانه ممیزی املاک که به صورت آزمایشی در شهرداری منطقه هشت مشهد به اجرا درآمده است، اطلاعات هر ملک پس از بررسی میدانی در محل، به صورت سیستمی ثبت و به‌روزرسانی می ‌شود و اصلاحات لازم در داده‌ های موجود به عمل می‌آید که این روش، سبب ارتقای کارایی و تسریع فرآیند ممیزی خواهد شد.
وی افزود: مطابق ماده ۹ قانون نوسازی و عمران شهری ممیزی‌ هایی که از طرف شهرداری به عمل آید تا پنج سال ملاک وصول عوارض خواهد بود؛ از این رو اهمیت دارد داده‌ های صحیح و جدید در ارتباط با هر ملک در سیستم شهرسازی ثبت شود.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد با اشاره به تفاوت‌های ایجاد شده در روش جدید، بیان کرد: در سیستم سنتی قبلی، اطلاعات لازم به صورت دستی ثبت و از این رو فرایندهای بعدی آن نیز به همین طریق طی می‌ شد که طبعا سیستم را با کندی و خطا های احتمالی بیشتری مواجه می‌کرد. اما با بهره‌گیری از سامانه ممیزی املاک، ضمن افزایش سرعت و دقت در فرآیند به‌روزرسانی اطلاعات شهرسازی، امکان پایش و نظارت سیتماتیک بر آن نیز فراهم می‌ آید.
رجائیان با اشاره به مراحل کار در این سامانه، خاطرنشان کرد: در سامانه ممیزی املاک، برنامه کاری برای شخص ممیز نمایش داده می‌ شود تا بلوک‌ های تخصیص شده توسط وی مورد بررسی قرار گیرد. پس از ارائه اطلاعات لازم در خصوص هر ملک بر اساس کد نوسازی، بررسی ‌های لازم توسط ممیز صورت گرفته و اصلاح و به‌روزکردن اطلاعات مربوطه در دو زمینه نقشه و مشخصات ملک، انجام می‌ شود.
وی تصریح کرد: با هدف اطمینان از صحت و دقت اطلاعات جدید، در مرحله بعد نتایج بررسی‌ های ممیز، توسط کارشناس مورد پایش قرار می‌گیرد و در مرحله بعد نیز ناظر منطقه بر حسب ضرورت، موارد لازم را مورد بررسی مجدد قرار داده و در صورت اطمینان، تایید می‌کند.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد ادامه داد: شناسایی مغایرت‌ ها بین مشاهدات میدانی و اطلاعات ثبت‌ شده در سیستم شهرسازی، افزایش دقت اطلاعات موجود و قابلیت ثبت تجمیع و تفکیک املاک از مزایای به‌کارگیری این سامانه است که با توجه به نقشه‌ محور بودن و قابلیت استفاده بر روی گوشی و تبلت، کاربری آن را در فرآیند ممیزی آسان می‌کند.
رجائیان با اشاره به اقدامات انجام شده در این زمینه، گفت: سامانه ممیزی املاک از آذر ماه سال گذشته، ثبت اطلاعات را به صورت سیستمی آغاز کرد که در فاز نخست به صورت پایلوت در شهرداری منطقه هشت مشهد به کار گرفته شد. تعداد املاک ثبت شده در سامانه تاکنون حدود دو هزار مورد بوده است.
وی عنوان کرد: بهره ‌مندی از ابزارهای دیجیتال و راهکارهای نوین در اداره امور شهر، از ملزومات بهینه ‌سازی فرآیندها و ارتقای خدمات در کلانشهرها به شمار می‌ رود و تجربه ‌های جهانی نیز موید این امر است. از این رو شهرداری مشهد نیز در سال‌ های اخیر اهتمام ویژه‌ ای به این امر داشته که آن را به یکی از پیشگامان مدیریت شهری هوشمند در کشور تبدیل کرده است.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات