فراخوان سرمایه‌گذاری خارجی در شهرهای‌جدید

فراخوان سرمایه‌گذاری خارجی در شهرهای‌جدید

http://www.bananews.ir/تسهیلات ویژه به شرکت‌های خارجی برای ایجاد خدمات روبنایی و مراکز تجاری در پرند، هشتگرد و پردیس

معاون وزیر راه‌وشهرسازی از آمادگی این وزارتخانه برای سرمایه‌گذاری خارجی در شهرهای جدید با هدف توسعه مراکز شهری شامل کاربری‌های تجاری و رفاهی خبر داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) جمشید نورصالحی در گفت‌وگو با دنیای‌اقتصاد ضمن تشریح جزئیات فراخوان جذب سرمایه خارجی در شهرهای جدید اعلام کرد: شهرهای جدید اطراف تهران با ساخت‌وسازهای انبوه مسکن‌مهر، بزودی دچار افزایش جمعیت ساکن می‌شوند و نیاز به بسته‌های سرمایه‌گذاری برای تجهیز خدمات سکونتی دارند که یکی از این بسته‌ها به نحوه ورود سرمایه‌های خارجی به این شهرها اختصاص دارد.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی در امور شهرهای جدید گفت: شرکت‌های خارجی برای توسعه خدمات روبنایی از جمله احداث مراکز خرید و تجاری می‌توانند در چندین نقطه از سه شهر جدید پرند، هشتگرد و پردیس سرمایه‌گذاری کنند.

وی افزود: به سرمایه‌گذاران، زمین با نرخ کارشناسی روز و بدون انجام مزایده واگذار می‌شود، به طوری که سرمایه‌گذار برای تمرکز بر ساخت سریع و تجهیز مراکز تجاری می‌تواند هزینه خرید زمین را در اقساط طولانی‌مدت به صورت سه‌ساله تا پنج‌ساله پرداخت کند.

نورصالحی با تاکید بر فراهم‌بودن زمینه سرمایه‌گذاری در خدمات تجاری شهرهای‌جدید افزود: ساخت‌وسازهای تجاری در شهرهای‌جدید برخلاف شهری همچون تهران، جزو پروژه‌های کم‌سرمایه محسوب می‌شوند و سرمایه‌گذار حرفه‌ای به راحتی می‌تواند در این مناطق مراکز خرید ایجاد کند، ضمن اینکه امکان مشارکت دولت با بخش‌خصوصی نیز وجود دارد.

مدیرعامل شرکت شهرهای‌جدید همچنین تصریح کرد: هم‌اکنون در شهر‌جدید اندیشه یک پروژه تجاری در زمینی به مساحت ۵ هزار هکتار توسط یک سرمایه‌گذار خارجی به صورت مشارکتی شروع شده که تاکنون ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. در این پروژه ۱۲ هزار واحد تجاری قرار است احداث شود که با بهره‌برداری از آن، فضای تجاری شهر اندیشه تکمیل خواهد شد.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در شهرهای جدید اطراف تهران تراکم آپارتمان‌های مسکونی در حال ساخت به قدری است که مقایسه حجم آن با معدود واحدهای تجاری و خدماتی موجود در شهر، حاکی از ضعف این شهرها در ارائه امکانات رفاهی سکونتی است.

اخیرا در شهر جدید پرند مذاکره اولیه‌ای بین مسوولان وزارت راه‌وشهرسازی و یک شرکت خارجی سازنده مسکن‌مهر برای احداث مراکز تجاری در این منطقه انجام شد که البته تاکنون تفاهمی با این شرکت منعقد نشده است.

آن‌طور که نورصالحی اعلام کرده، برای ایجاد هر یک مرکز تجاری در پرند و هشتگرد و پردیس بطور متوسط بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است.

 

 

    نظرات