استقرار ۱۶۰۰ دوچرخه اشتراکی تا پایان شهریور ماه سال جاری

استقرار ۱۶۰۰ دوچرخه اشتراکی تا پایان شهریور ماه سال جاری

استقرار ۱۶۰۰ دوچرخه اشتراکی تا پایان شهریور ماه سال جاری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، خلیل الله کاظمی در خصوص فعال کردن دوچرخه های اشتراکی در سطح شهر، اظهار کرد: موضوع دوچرخه های اشتراکی از سال ها قبل در دنیا مطرح شد. در حال حاضر از آغاز فعالیت این مدل حمل و نقل پاک در مشهد پنج سال می گذرد.
وی افزود: در سال ۹۰ شهرداری مشهد به عنوان اولین شهر در ایران، موضوع دوچرخه های اشتراکی نسل دو و سه را عملیاتی کرد که شامل ۱۵۰ نقطه از شهر با سه هزار دوچرخه بود. قرارداد این اقدام با بخش خصوصی منعقد شد، اما به دلیل برخی از مشکلات این قرارداد که نتوانسته بود خود را با سیستم های بروز در دنیا منطبق نماید و عملا کارایی مورد انتظار را نداشت، خاتمه پیدا کرد.
معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد بیان کرد: اما سرانجام در سال ۹۸ تیمی متشکل از شهرداری مشهد، هیات دوچرخه سواری استان و سمن های فعال این حوزه ایجاد شد و پس از تحقیق و بررسی تجربیات کشورهای پیشرو در زمینه دوچرخه های اشتراکی و مذاکره با چند سرمایه گذار بنا بر آن شد که دوچرخه های اشتراکی به روز و مطابق با شرایط جوی و جغرافیایی مشهد طراحی کنیم.
کاظمی تصریح کرد: در حال حاضر بنا داریم در سال جهش تولید، به جهت حمایت از تولید داخل از پتانسیل کارخانه آساک دوچرخ قوچان که یکی از بزرگترین کارخانه های ساخت دوچرخه خاورمیانه است، استفاده کنیم.
وی اضافه کرد: همچنین در راستای تامین دوچرخه های اشتراکی، قراردادی بین شهرداری و شرکت به پرداخت بانک ملت منعقد شد تا دوهزار دوچرخه اشتراکی تهیه شود، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کارخانه ها، تولید این دوچرخه ها به سال جاری موکول شد.
معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: با توجه به بحث افزایش هزینه های تولید دوچرخه، تعداد دوچرخه های توافق شرکت به پرداخت به هزار و ۲۰۰ عدد کاهش پیدا کرده که این دوچرخه ها در نیمه دوم سال جاری به ناوگان دوچرخه اشتراکی مشهد اضافه خواهد شد.
کاظمی عنوان کرد: در حال حاضر با بودجه شهرداری مشهد برای تولید ۴۰۰ دستگاه دوچرخه اشتراکی با کارخانه آساک دوچرخ قوچان قرارداد بسته شده است که بخش اول آن به تعداد ۵۰ عدد به مشهد ارسال شد و مابقی آن تا پایان شهریور ماه سال جاری تحویل داده خواهد.

وی با بیان اینکه در مجموع ۴۰۰ دوچرخه از بودجه شهرداری و هزار و ۲۰۰ دوچرخه از طریق قرارداد شرکت به پرداخت بانک ملت آماده خواهد شد، اضافه کرد: به طور کلی هزار و ۶۰۰ دوچرخه در ۱۵۰ نقطه شهر مستقر خواهد شد و این دوچرخه ها براساس روش های نوین دوچرخه های اشتراکی در سراسر دنیا استفاده می شود.
معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد اظهار کرد: این دوچرخه ها مجهز به سیستم ردیاب خواهد بود و شهروندان می توانند از طریق اپلیکیشن از تعداد موجودی آن ها در هر ایستگاه آگاهی پیدا کنند و در کمترین زمان دوچرخه را تحویل گرفته و در نزدیکترین نقطه به مقصد خود تحویل دهند.
کاظمی با بیان اینکه این دوچرخه ها از طریق مرکز کنترل قابل ردیابی است، بیان کرد: گفتنی است که برای این دوچرخه ها قفل هوشمند پیش بینی شده است که در حال نصب بر روی دوچرخه ها است.
وی با بیان اینکه نحوه استفاده، تعرفه ها و سیاست های تشویقی این دوچرخه ها متعاقبا اعلام خواهد شد، ادامه داد: این دوچرخه ها به صورت شهری طراحی شده و امکان استفاده رنج سنی ۱۵ سال تا کهنسال خواهد بود. همچنین زین آن برای قدهای ۱۴۰ تا ۱۹۰ سانتی متر طراحی شده است.

غزاله شهیدی

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات