سد کلقان شهرستان بستان آباد امروز با دستور رئیس جمهور...

سد کلقان شهرستان بستان آباد امروز با دستور رئیس جمهور...

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی از افتتاح سد کلقان در شهرستان بستان آباد با حضور رئیس جمهور در روز پنجشنیه 13 شهریور ماه به صورت ویدئوکنفرانس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، مهندس یوسف غفارزاده با اعلام این خبر افزود: سد خاکی با هسته رسی کلقان در شهرستان بستان آباد با مخزنی به حجم 22 میلیون متر مکعب و حجم تنظیمی سالانه به میزان 24 میلیون متر مکعب به ارتفاع 65 متر و طول تاج 520 متر افتتاح می شود.
وی همچنین اظهار داشت: این سد آب شرب شهرستان های بستان آباد، چاراویماق و بیش از 100 روستای مسیر خطوط انتقال و آب خام تصفیه خانه شهرستان هشترود را مجموعاً به حجم 10.5 میلیون متر مکعب در سال تأمین خواهد نمود.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی دیگر اهداف این سد را تأمین آب مصرفی صنایع شهرستان بستان آباد و تبریز به حجم 3.4 میلیون متر مکعب در سال، تأمین آب کشاورزی بهنگام 1100 هکتار از اراضی تراس رودخانه کلقان به حجم 7.2 میلیون متر مکعب در سال و تنظیم حقابه محیط زیست رودخانه به حجم 3.2 میلیون متر مکعب در سال برشمرد.
وی در خصوص اثرات اقتصادی- اجتماعی احداث این سد گفت: این سد موجب مهار سیلاب های منطقه، ایجاد اشتغال، جلوگیری از مهاجرت و ایجاد مهاجرت معکوس، افزایش سطح بهداشت عمومی، بهبود شرایط اقتصادی ساکنان منطقه و افزایش تولید، امکان ایجاد مراکز تفریحی و گسترش صنعت گردشگری و جذب گردشگر در منطقه، رونق اقتصادی و احداث کارخانجات صنعتی در شهرک های صنعتی خواهد شد.
گفتنی است این سد در فروردین ماه 1396، علی رغم عدم تکمیل، سیلاب قابل ملاحظه ای با دبی حدود 130 مترمکعب در ثانیه در منطقه را با آبگیری اولیه پیش از موعد کنترل نموده و موجب جلوگیری از خسارات احتمالی آن شد.

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات