افتتاح طرح «ترافیک یار» در اولین روز بازگشایی مدارس

افتتاح طرح «ترافیک یار» در اولین روز بازگشایی مدارس

افتتاح طرح «ترافیک یار» در اولین روز بازگشایی مدارس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، حمید دهنوی صبح امروز در مراسم افتتاحیه طرح «ترافیک یار»، اظهار کرد: این طرح برای اولین بار و به صورت پایلوت استانی در منطقه ۱۰ مشهد اجرا شده است.
وی افزود: اجرای این طرح با استفاده از ظرفیت ها و مشارکت های مردمی و به منظور ارتقای انضباط ترافیکی محلات همزمان با بازگشایی مدارس در منطقه آغاز شده است. در فاز اول این طرح اتاق فکری با بررسی ابعاد مختلف اجرای طرح ترافیک و انضباط ترافیکی ایجاد شد که با تعامل دو سویه به شیوه نامه کاملا مشخصی برای اجرای این طرح ترافیکی در سطح عملیاتی رسیده ایم.
رئیس پلیس راهور خراسان رضوی بیان کرد: متاسفانه در حال حاضر دو گروه عابرین پیاده و موتور سیکلت سواران بیشترین حادثه را به خود اختصاص می دهند، به همین دلیل فعالیت فردی به عنوان «ترافیک یار محله» در جهت آگاه سازی و اطلاع رسانی به شهروندان، می تواند نقش موثری در کاهش تصادقات داشته باشد.
دهنوی خاطرنشان کرد: هدف نهایی این طرح، ایمنی و عبور و مرور و ارتقا فرهنگ ترافیک در سطح محلات است که امیدواریم با هماهنگی ترافیک یاران محله و شهروندان به نتایج خوبی در این زمینه دست یابیم و این طرح به صورت کشوری اجرایی شود. آموزش و فرهنگ سازی دو عامل مهم در کاهش سوانح رانندگی و افزایش آگاهی ترافیکی شهروندان است که خوشبختانه مدیریت شهری و پلیس راهور استان به این موضوع ورود پیدا کرده اند.
وی اضافه کرد: در این رویداد قصد داریم که بحث ترافیکی را در محلات به عمق برسانیم و به جای آنکه از ابزار کنترلی از سوی پلیس راهور استان استفاده کنیم؛ ظرفیت شوراهای اجتماعی محلات، ترافیک یاران و افراد معتمد محله را به کار گیریم.
رئیس پلیس راهور خراسان رضوی تصریح کرد: همچنین یکی از وظایف مهم ترافیک یاران محله، بحث ارتقا فرهنگ ترافیک و اصلاح رفتار فردی است و در وهله اول ما به دنبال نظارت قانونی نیستیم و کل طرح ما، بحث فرهنگ و فرهنگسازی و رعایت حقوق شهروندی است.
معرفی یک نفر از سوی شورای اجتماعی محله به عنوان ترافیک یار اولویت اصلی ما است
در ادامه این جلسه مهدیه یاوری، رییس اداره فرهنگی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد اظهار کرد: آمار تصادفات رانندگی با توجه به نواقص ترافیکی موجود در شهر بسیار چشمگیر بود، لذا لزوم اجرای یک اقدام فرهنگی همه جانبه در این حوزه احساس می شود. سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با توجه به مشکلات موجود، به این جمع ‌بندی رسید که در این موضوع ورود ویژه داشته باشد و ما می‌ دانیم هر اقدامی که توسط خود مردم انجام شود، موثرتر خواهد بود.
وی با اشاره به شاخص‌ های توسعه شهری و توسعه پایدار، افزود: برای فرهنگ ‌سازی در حوزه ترافیکی باید از هر شورای اجتماعی محله یک نفر را به ‌عنوان ترافیک‌ یار به ما معرفی کنند. این ۱۲ ترافیک‌ یار پس از آموزش ‌های پلیس راهور حکمی سه‌ ماهه از پلیس دریافت می کنند که تا یک ‌سال قابلیت تمدید دارد.
رییس اداره فرهنگی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به دلیل انتخاب منطقه ۱۰ برای اجرای آزمایشی این طرح، بیان کرد: اجرای طرح ترافیک در این منطقه به دلیل تراکم جمعیت و وسعت زیاد است. فرهنگسرای خانواده نیز به عنوان معین این طرح در منطقه فعالیت می کند و با استفاده از ظرفیت های موجود پشتیبانی این طرح را برعهده دارد.
یاوری گفت: از سوی دیگر قرار است در صورت عملکرد موفقیت‌ آمیز این برنامه، در سایر فرهنگسراهای سطح شهراجرا شود. با توجه به این موضوع که در سوانح رانندگی، یک خانواده درگیر فرد آسیب ‌دیده می‌شود، فرهنگسرای خانواده با توجه به فعالیت‌ های مرتبط خود در این حوزه، مجری طرح ترافیک یار در منطقه ۱۰ تعیین شده است.
انتخاب منطقه ۱۰ به عنوان پایلوت اجرای طرح «ترافیک یار محله»
احمد حافظ، شهردار منطقه ۱۰ مشهد نیز در این نشست، اظهار کرد: انتخاب این منطقه به عنوان منطقه پایلوت اجرای طرح ترافیک یاران محله، اتفاق بسیار خوبی است و از تمامی ظرفیت های موجود در راستای اجر ای بهتر این طرح استفاده می کنیم.
وی با بیان اینکه هدف این طرح کاهش سوانح رانندگی و افزایش فرهنگ ترافیکی شهروندان است، افزود: امیدواریم با اجرای این طرح بتوانیم گام های تاثیرگذاری در این راستا برداریم.
شهردار منطقه ۱۰ در خصوص نحوه انتخاب ترافیک یاران محله، تصریح کرد: خوشبختانه شورای اجتماعی محلات این منطقه که از فعال ترین شوراهای محلات هستند در این مورد با منطقه مشارکت داشته و از ۲۴ ترافیک یار انتخاب شده، ۲۲ نفر عضو شورای اجتماعی محلات بوده و دو نفر نیز از معتمدین منطقه هستند.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات