نهضت درختکاری استمرار خواهد داشت

نهضت درختکاری استمرار خواهد داشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس شهزاد رونق زاده با بیان اینکه امسال برای اجرای دو نهضت نگهداری و بهسازی فضای سبز و دیگری نهضت درختکاری برنامه ریزی کرده ایم، اظهار کرد: با برنامه ریزی انجام شده کلیه نقاطی که فضای سبز آن آسیب دیده است مجددا بهسازی می شود و نقاطی که می شود چهره شهر را در بولوارها، خیابان ها و ورودی های شهر را تغییر داد شناسایی شده و طراحی جدید می شود و با انواع گیاهان فصلی، و درختچه ها و چمن آراسته می شود.
وی افزود: در همین راستا بیش از۱۰۰ نقطه شهر شناسایی شده و در نیمه دوم سال پروژه بازطراحی و بهسازی آنان اجرا و تا پایان سال نیز تماما به بهره برداری خواهد رسید.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز اظهار کرد: ۲۰میلیارد تومان اعتبار شهرداری شیراز برای خرید گل و گیاه در نظر گرفته شده است که اعتبار بسیار خوبی است.
مهندس رونق زاده با تاکید بر اینکه نهضت دیگری که مورد توجه شهردار است و در راس برنامه های ما قرار دارد نهضت درختکاری است، گفت: ما معتقدیم که درخت عنصر اصلی فضای سبز است و به لحاظ منظر شهری، زیست محیطی و ایجاد محیط تفرجگاهی نقش بسزایی دارد بنابراین امسال در نهضت درختکاری در سه بخش به طور ویژه کار خواهیم کرد.وی افزود: در مرحله اول درختان جدید را جایگزین درختان خشک و آسیب دیده خواهیم کرد و در مرحله بعد حاشیه بزرگراه ها و معابری که ایجاد می شود پروژه های درختکاری انجام خواهد شد و در مرحله سوم شناسایی زمین هایی که کاربری فضای سبز دارند در دستور کار قرار دارد. مهندس رونق زاده گفت: تا پایان سال۱۱۰ هکتار از اراضی ارتفاعات درختکاری می شود
آمار فضای سبز بر روی برنامه جی آی اس ثبت میشود
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه در بخش مطالعات خاک و گیاه کارهای خوبی انجام شده است، اظهار کرد: یکی از طرح های در دست اجرا ممیزی فضای سبز است که در این طرح یکبار دیگر آمارهای فضای سبز شهر شیراز به روز رسانی می شود.
وی افزود: در این صورت فضای سبز شیراز همانند یک حساب بانکی است که هر چیزی کم یا زیاد شود بالافاصله ثبت می شود.مهندس رونق زاده گفت: اعتبار این طرح بالغ بر دو میلیارد و پانصد میلیون تومان است
وی افزود: علاوه بر اجرای طرح بالا، برداشتن هر گونه عارضه در سطح شهر نیز بر روی جی آر اس ثبت می شود.
منظر شهری نقش برجسته ای در جذب گردشگردارد
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز با اشاره به اینکه سیما و منظر شهر در واقع شکل، ظاهر و نماد شهری است که اهمیت بسزایی در حوزه گردشگری دارد، اظهار کرد: سیما و متظر شهری در جذب گردشگران داخلی و خارجی اثر مستقیم دارد و همچنین داشتن شهری عاری از نازیبایی ها برای شهروندان آرامش ایجاد می کند بنابراین با توجه به این موضوع مهم ترین رسالت ما ایجاد زیبایی در شهرها است.
مهندس رونق زاده با تاکید بر اینکه در سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری با فضای سبز که در واقع موجودی زنده به شمار می رود ارتباط مستقیمی بر قرار است، گفت: از سویی دیگر این سازمان با کالبد شهر که موجودی غیر زنده است اما نقش موثری در زیبایی شهر دارد نیز ارتباطی مستقیم دارد.وی افزود: از وظایف مهم سازمان در مرحله اول حذف زشتی ها و نازیبایی های شهر و تمام چیزهایی که اغتشاش بصری ایجاد می کند، است و در مرحله دوم تلاش می کنیم با خلق زیبایی هایی مانند نقاش دیواری، رنگ آمیزی، نورپردازی به ویژه در تقاطعات، بهسازی دیوارها، نصب المان ها، تندیس ها و سردیس ها چهره شهر را زیبا نماییم که در این راستا تاکنون کارهای زیادی در سطح شهر انجام شده است.
بسیاری از فعالیت های تبلیغاتی زیر نظر این سازمان است
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه تبلیغات شهری که اکثر آنان شامل بیلبورد، لایت باکس ها است، زیر نظر این سازمان است، اظهار کرد: در گذشته بیلبوردهای سطح شهر در حیطه اختیارات چندین سازمان شهرداری بود و گاها تداخلاتی نیز وجود داشت اما هم اکنون در وظایف این سازمان قرار دارد و ساماندهی بهتری نیز صورت گرفته است.
مهندس رونق زاده با اشاره به اینکه تهیه مبلمان شهری نیز در حیطه وظایف این سازمان است، گفت: طراحی نیمکت ها، سطل های زباله و... بر عهده ما است.وی افزود: از دیگر وظایف سازمان نظارت و نگهداری هر روییدنی در سطح شهر شامل درختان و فضای سبز شهری، باغات عمومی و خصوصی که نظارت عالیه آنان نیز بر عهده این سازمان است.
مهندس رونق زاده با بیان اینکه برخی از قطعات فضای سبز در اختیار شهرداری نیست، گفت: شهرداری بر این قطعات نظارت عالیه داشته و هر گونه تغییر و تحول در این حیطه با هماهنگی این سازمان انجام می شود.
وی افزود: شهرداری مناطق نیز در حفظ و نگهداری فضای سبز کمک شایانی به ما می کنند.
تامین آب فضای سبز بر عهده شهرداری است
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه مهم ترین عنصر در حفظ و نگهداری و توسعه فضای سبز آب است، اظهار کرد: از مهم ترین وظیفه ما تامین، انتقال و توزیع آب در راستای حفظ و توسعه فضای سبز شهری است.
مهندس رونق زاده با تاکید بر این نکته که آب همواره یکی از عناصر اصلی به عنوان هستی بخش و زنده نگهدارنده موجودات مطرح بوده و خواهد بود، گفت: با توجه به خشکسالی های یک دهه گذشته سطح آب های زیرزمینی دستخوش تغییرات شد و در برخی از مواقع این کمبود موجب خسارت هایی به فضای سبز شهری گردید. وی با بیان اینکه هر ساله موظف به توسعه فضای سبز در راستای دستیابی به سرانه فضای سبز استاندارد هستیم و وجود آب بیش از گذشته اهمیت خود را نمایان ساخته، افزود: برای تامین آب فضای سبز بیش از ۱۱۰ حلقه چاه آب در سطح شهر شیراز موجود است که هر چاه محدوده ای از فضای سبز را پوشش می دهد بنابراین برای استفاده بهینه از این منابع آبی نیازمند برنامه ریزی هستیم.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه ایجاد شبکه آب و تشکیل رینگ آب و ارتباط این چاه ها با یکدیگر یکی از مهمترین اهداف این سازمان است، اظهار کرد: در این روش تمامی ۱۱۰حلقه چاه به یکدیگر متصل هستند و آب آنها در حوضچه های بزرگ و محل های ذخیره آب منتقل می شود بنابراین اگر پمپ چاهی از مدار خارج شود دیگر پمپ های چاه ها این کمبود آب را جبران خواهند کرد.مهندس رونق زاده با بیان اینکه این پروژه با کمک حوزه معاونت اجرایی و خدمات شهری در حال انجام است، گفت: این پروژه در سطح شهرداری منطقه ده و شش در حال اجرا است.
در سال های خشکسالی قنوات صدمات زیادی دیدند
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه یکی از منابع مهم و قدیمی تامین آب، قنوات است، اظهار کرد: در طول یک دهه گذشته که با کمبود بارش مواجه شدیم این قنوات با کمبود شدید آب روبرو شدند و از آنجایی که باغات با آب قنوات آبیاری می شدند لطمات زیادی را متحمل گردیدند.
رونق زاده گفت: طی این سال ها شهرداری تلاش زیادی برای حفظ و نگهداری باغات انجام داد و  در نهایت با حفر ۱۶حلقه چاه عمیق آب باغات قصردشت را تامین و آنان را حفظ کرد .وی با اشاره به اینکه یکی از برنامه های مهم ما احیای قنوات است، افزود: برای احیای این قنوات با زبده ترین و متخصص ترین کارشناسان کشورهمکاری شده تا با همکاری آنان کلیه قنوات احیا شوند.مهندس رونق زاده گفت: شناسنامه هر قنات به طور جداگانه تهیه گردیده و تغییرات آنان نیز رصد می شود.
آبیاری مکانیزه جایگزین آبیاری قطره ای میگردد
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه از وظایف دیگر ما جایگزین کردن روش های نوین و مکانیزه با روش های سنتی و قدیمی آبیاری فضای سبز است، اظهار کرد: در گذشته در بسیاری از مناطق شهر، آبیاری درختان به وسیله تانکر انجام می گردید اما با برنامه ریزی در حال اجرای آبیاری قطره ای و روش های مکانیزه دیگر در آن مناطق هستیم.
مهندس رونق زاده گفت: یکی دیگر از چالش های پیش روی سازمان در راستای نگهداری و توسعه فضای سبز، مبارزه با آفات و بیماری گیاهان است که هر ساله شهرداری با صرف هزینه ای هنگفت به این وظیفه عمل می نماید تا از قطع درختان جلوگیری کند. وی با اشاره به توسعه فضای سبز در شهر شیراز گفت: تلاش می کنیم تا توسعه فضای سبز تقاطع دکتر خدادوست، جوادیه، کوهسار مهدی، ورودی های شیراز سمت بولوارامیرکبیر، دروازه قرآن، محور خلیج فارس و ورودی سپیدان انجام شود.
در صدد افزایش ۳۰متری فضای سبز در شیراز هستیم
مهندس رونق زاده با تاکید بر این مطلب که سرانه فضای سبز به اندازه استانداردی که مورد نظر است فاصله دارد و در این راستا این سازمان میزان ۳۰ متر را در نظر دارد، گفت: بر اساس آمارسال ۹۷ حدود ۲۱.۵متر بوده و درسال گذشته ۲ متر افزایش یافته است.
با تخریب کننده های باغات برخورد قضایی می شود
وی در ادامه با اشاره به اینکه در راستای حفظ باغات با متخلفین برخورد قانونی و قضایی می شود، افزود: خشک کردن درختان و تخریب باغات جرم است و با متخلفین برخوردهای قانونی و قضایی صورت می گیرد.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه هیچ گونه تغییر کاربری در باغات امکانپذیر نیست، اظهار کرد: بسیاری از افراد با هدف تغییر کاربری اقدام به آتش زدن و یا قطع درختان باغ می کنند اما خوشبختانه طی سال های اخیر دستگاه قضایی متخلفین را مجبور به بازسازی باغ و احیای درختان نموده است.
طرح خاص انسان و پل ارتباط انسان با عناصرزنده شهر را بیان می کند
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه برای نخستین بار طرح خاص انسان و پل در شیراز اجرا می شود، اظهار کرد: طرح انسان و پل که در پل ستارخان شیراز اجرا می شود مفاخر انسان و نیز مظاهر تمدن شهر شیراز و ارتباط انسان و شهروند و عناصر زنده شهر مانند مردم را بیان می کند.
وی با بیان اینکه به صورت نمادین یک پارک با همکاری سازمان فاوا هوشمند می شود، اظهار کرد: اما به طور کلی هوشمندسازی پارک ها در دستور کار قرار دارد.
شب های شیراز با اجرای طرح های نورپردازی زیبا می شود
مهندس رونق زاده با بیان اینکه علاوه بر طرح های اجرا شده نورپردازی  ۱۵ پروژه جدید نورپردازی در حال اجرا است، گفت: نورپردازی زیرگذر گلستان، پل شماره یک شهید رودکی، تقاطع بهمن بیگی، ساختمان مرکزی شهرداری و بسیاری از مناطق دیگر انجام گردیده و پروژه نورپردازی تقاطع کشن، پل کابلی ولیعصر، پل علی بن حمزه(ع) در حال انجام است و در زمان مقرر به بهره برداری خواهد رسید. همچنین نور پردازی ساختمان دادگستری واقع در میدان شهدا نور پردازی خواهد شد. بولوار مدرس و بولوار زند به عنوان محور گردشگری نورپردازی خواهد شد.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری شیراز

    منبع خبر

    شهرداری شیراز

    شهرداری شیراز یک شهرداری در شهر شیراز می باشد

      نظرات