تصویب طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر بدون ...

تصویب طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر بدون ...

تصویب طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر بدون مشارکت مدیریت شهری، ادامه خطای 25 سال گذشته است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدهادی مهدی‌نیا در جلسه صحن علنی امروز درخصوص طرح دوفوریتی با موضوع حفظ حقوق عمومی و خصوصی در اصلاح طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، بابیان اینکه موضوع طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم رضوی ازجمله مهم‌ترین موضوعات کلان¬شهر مشهد و کل کشور بوده گفت: بدیل دیگری در اراضی پراهمیت کشور مشابه منطقه مجاور حرم امام رضا علیه‌السلام وجود نداشته و این موضوع برای تمام کشور مهم است.

مهدی‌نیا افزود: گواه این ادعا نیز آن است که در ۲۵ سال گذشته ارکان مختلف دولتی و حکومتی برای اصلاح بافت و ساختار منطقه ثامن اقداماتی کرده و طرح‌هایی تهیه و اجرا کردند که البته این طرح‌ها در زمان خود احتمالاً درست بوده ولی به‌مرورزمان و در زمان کنونی دارای ایرادات فراوانی است.

وی با بیان اینکه نماینده معاونت پژوهشی دانشگاه تهران به‌عنوان مشاور طرح تفصیلی ثامن در جلسه هفته گذشته کارگروه شهرسازی اعلام کردند که طرح تفصیلی تکمیل‌شده و قرار است طی هفته اینده به وزارتخانه راه و شهرسازی ارائه شود، خاطرنشان کرد: آیین‌نامه نحوه تحویل گیری طرح‌های توسعه شهری و قوانین موضوعه ازجمله بند ۳۴ ماده ۸۰ قانون شوراها و ماده پنج قانون تشکیل شورای عالی شهرسازی و معماری، نحوه و فرآیند تایید و تصویب طرح‌های توسعه شهری را با صراحت تشریح کرده است.

مهدی‌نیا گفت: طرح تفصیلی بافت اطراف حرم نیز باید مشابه همه طرح‌های تفصیلی شهر مسیر قانونی خود را طی کرده و جهت بررسی، اصلاح و تائید به شورای شهر مشهد، کمیسیون ماده ۵ و درصورت نیاز به شورای عالی شهرسازی و معماری ارسال شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد یادآور شد: متأسفانه نظام شهرسازی کشور از نگاه کارشناسان و چهره‌های دانشگاهی دارای ضعف‌ها و چالش‌های فراوانی است که در جایگاه منتقد قلم‌فرسایی بسیاری نیز از جانب دانشگاهیان انجام‌شده و به موضوع تمرکزگرایی در نظامشهرسازی و آفات آن و عدم استفاده از رویکردهای مشارکتی انتقادات بسیاری در قالب مقالات علمی وارد می‌کنند، اما وقتی همین چهره‌ها در مقام اجرا بر مسندهای وزارتخانه‌ای و مشاوره در پایتخت جلوس می‌کنند برخلاف رویه‌ها و انتقادات خود در مقالات و نشریات علمی، رفتار می کنند.

وی ادامه داد: سؤال مهم آن است که در هفت سال گذشته وزارت راه و شهرسازی برای تفویض اختیارات خود حداقل به استان‌ها چه اقدام مثبتی و یا چه رویکرد مشارکتی در خصوص طرح‌های توسعه شهری، به‌ویژه طرح تفصیلی بافت ثامن که ذینفعان و ذی‌نفوذان بسیاری از دستگاه‌های مختلف، سمن‌ها، نمایندگان مردم در مجلس و شورا ی شهر را در برمی‌گیرد، داشته تا بتوانیم در قالب بهره‌گیری از نظرات، به اجماعی برای طرحی برسیم که ۲۵ سال تبدیل به یکی از مسایل اصلی شهر مشهد شده است.

وی توضیح داد: متأسفانه دانشگاه تهران نیز در جایگاه مشاور طرح که در ۶ ماه گذشته مشغول مطالعه طرح تفصیلی ثامن بوده، هیچ‌گونه رویکرد مشارکت‌جویانه از خود نشان نداده لذا لازم است تمام دستگاه‌های مرتبط با این حوزه از شهرداری مشهد تا استانداری خراسان رضوی، اداره کل راه و شهرسازی استان و وزارت راه و شهرسازی در تهیه طرح‌های توسعه شهری با مشارکت دادن کارشناسان و مدیران بومی، به ایجاد فضای گفتگو و شهرسازی مشارکتی اهتمام ورزند.

وی تأکید کرد: تنها به‌صرف وجود پشتوانه حاکمیت مرکزی، تعیین تکلیف پشت درهای بسته برای موضوعی با مسائل و مشکلات گسترده بافت پیرامون حرم امام رضا(ع)، گرفتاری‌ها و دغدغه‌های این کلانشهر سه‌میلیون‌نفری را راهگشایی نمی‌کند.

مهدی‌نیا در پایان گفت: ازاین‌رو تأکید و اصرار داریم که در تهیه ، تایید و تصویب این طرح حتماً نظرات و نقدهای مدیریت شهری مشهد، سازمان‌های مردم‌نهاد و کارشناسان بومی لحاظ و گنجانده شود.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

  منبع خبر

  شورای شهر مشهد

  شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

   نظرات