لزوم ارائه گواهی مدیریت شهری برای شهرداران

لزوم ارائه گواهی مدیریت شهری برای شهرداران

http://www.bananews.ir/معاون توسعه مدیریت ریاست‌جمهور گفت: راستای افزایش بینش و دانش شهرداران باید دوره آموزش کاربردی را برای آن‌ها طراحی کنیم تا هر شهردار گواهی مدیریت شهری داشته باشد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور در مراسم اختتامیه دومین نمایشگاه جامع مدیریت شهری و دستاوردهای شهرداری ها بر ارائه خدمات مختلف شهرداری ها در سطح جامعه به مردم و سارمانها به صورت الکترونیکی و توجه به دور کاری در شهرداری ها و حوزه مدیریت شهری تاکید کرد.

فروزنده با اشاره به موضوع مدیریت شهری و اهداف شهرداری‌ها، گفت: مدیریت بر شهرداری‌ها سبک و سیاق خود را دارد که در راستای افزایش بینش و دانش شهرداران باید دوره آموزش کاربردی را برای آن‌ها طراحی کنیم تا هر شهردار گواهی مدیریت شهری داشته باشد تا به وسیله آن دانش روز را به مهارت تبدیل و انجام وظیفه کند.

وی در ادامه با طرح این پرسش که باید از شهرداری‌ها چه توقعاتی داشته باشیم، اظهار کرد: تشکیل شوراهای شهر تجربه‌ای بین نهادهای دولتی و خصوصی است که اگر درست انجام شود، تمام مشکلات حل می‌شود. در این راستا قانون با تعریف چهار وظیفه برای دولت که عبارتند از وظیفه حکومتی، وظیفه تصدی‌گری در امور فرهنگی، بهداشتی و ...، وظیفه فعالیت در حوزه زیربنایی و فعالیت در حوزه اقتصادی، سه وظیفه اخیر را بر عهده بخش‌های غیردولتی گذاشته است. اصل ۴۴ و سیاست‌های رهبری نیز قائل به این موضوع است که دولت باید با داشتن یک بدنه منطقی، تصدی سیاست‌گذاری را بر عهده بگیرد و وظیفه اجرایی را به نهادهای غیردولتی واگذار کند.

معاون رییس ‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: باید مقدمات برنامه‌ریزی برای ایجاد ظرفیت فعالیت شهری روستایی نهادهای عمومی مردمی در یک نگاه دولتی بررسی و فراهم شود که دولت هم در برنامه پنجم این هدف را دنبال می کند.

به گفته فروزنده، در بخش ظرفیت سازی توسط مجموعه شهرداری‌ها، بهر‌ه وری نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا برای تعادل در منابع و مصارف مجموعه‌ شهرداری‌ها با مدیریت شهری منابعی را برای پوشش هزینه‌های خود فراهم کنند.

وی با تاکید بر لحاظ شدن بهره‌وری و تعادل در منابع و مصالح مجموعه‌های شهرداری، بیان کرد: اگر چه در نظام دولتی هم لازم است این نگاه وجود داشته باشد اما کسری بودجه در نظام دولتی به یک نحوی تامین می‌شود، درحالی که شهرداری‌ها و نهادهای عمومی غیردولتی و شورای شهر باید این مساله را حل کنند.

وی با بیان اینکه گرفتاری عمده ما در همه جا مربوط به هزینه‌های جاری است، افزود: چون نظام های اداری ما از تفکر بروکراسی پیروی می‌کنند این امر خود به خود منجر به افزایش هزینه جاری می شود، لذا باید از افزایش هزینه‌های جاری و پرسنلی مراقبت شود.

وی همچنین نقش شهرداری ها را در توسعه دولت الکترونیک با اهمیت برشمرد و تاکید کرد: شهرداری ها باید خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه کنند.

وی با بیان اینکه فلسفه توسعه الکترونیک سرعت دادن به کارها ،شفافیت،کاهش نیروی انسانی و افزایش بعد نظارتی است افزود: شهرداری ها خدمات دولتی را که از دولت می گیرند و یا خدماتی را که به دولت می دهند باید کاملا الکترونیکی کنند.

فروزنده همچنین درباره ضرورت توجه به دورکاری در شهرداری ها گفت: دورکاری در شهرداری ها به ویژه کلانشهرها باید تشویق شود زیرا علاوه بر تاثیرات مثبت در درون سازمان در فضای کاری نیز اثرگذار است.

وی خطاب به شهرداران حاضر در این مراسم گفت:مهمترین شاخص ارزیابی در بخش فعالیت های جاری شهرداری،رضایت شهروندان است و چنانچه مردم در ارایه خدمات جاری از شهرداری راضی بودند شما شهردار موفقی هستید.

فروزنده با تاکید بر اینکه نیروی انسانی در هر سازمان حرف اول را می‌زند، افزود: نیروی انسانی باید سه ویژگی داشته باشد و انتظار می‌رود در آنها عشق به خدمت و خوش‌رفتاری وجود داشته باشد و ویژگی سوم اهمیت عقل است چنانچه مدیریت بی‌خرد امکان‌پذیر نیست.

وی با تاکید بر اهمیت تقوا،‌ عقل و محبت در سازمان‌ها ، به ماده ۱۶ قانون خدمات کشوری اشاره کرد و گفت: در این ماده مدیریت بر مبنای عملکرد تعریف شده است لذا باید مدیریت عملکرد و مدیریت تیمی را در سیستم‌های شهرداری اجرا کنیم.

فروزنده با تاکید بر لزوم بررسی این ماده در وزارت کشور گفت: در این صورت بسیاری از قوانین دست‌وپاگیر برداشته و در عین حال هدفمند می‌شوند. همچنین در ماده ۸۱ و ۸۲ نیز شاخص‌های عملکرد مشخص شده است.

فروزنده در گفتگو با فارس درباره ابزار توانمندسازی نیروی انسانی نیز گفت: در این رابطه می‌توان از نظام آموزشی در فصل ۹ قانون مدیریت، نظام ارزشیابی عملکرد و نظام پرداخت، ارتقاء و انتصاب مدیر نیز کمک گرفت.

وی با اشاره به مواد ۶۸ و ۶۹ گفت: در این ماده به هرکسی که بهره‌وری سازمان را بالا ببرد و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند، این اجازه داده می‌شود که صددرصد هزینه‌ها را در قالب فوق‌العاده به نیروی انسانی آن سازمان برگرداند.

وی با تاکید بر توانمندسازی نیروی انسانی، اظهار کرد: علاوه بر توانمندسازی نیروی انسانی باید آنها را نیز طبق مواد ۴۵ و ۱۲۲ مورد ارزیابی قرار داد، لذا قرار نیست که دولت و مجموعه شهرداری، بنگاه حمایتی ایجاد کند که هر فرد بیکاری وارد آنجا شود. قانونگذار محورهایی را مشخص کرده که موجب فضای نظارتی بر نیروی انسانی می‌شود.

فروزنده به ضرورت طراحی نظام نظرسنجی در هر شهر برای دریافت نظرات مردمی در خصوص دستگاههایی چون شهرداری ها اشاره کرد و گفت: شهرداری ها باید این ظرفیت را برای خود فراهم کند تا در نهایت رضایت مردم محقق شود.

وی همچنین توانمندسازی نیروی اسنانی در شهرداری ها را مهم برشمرد و گفت:با اینکه شهرداری ها نهاد عمومی غیردولتی هستند ولی شهرداران با مطالعه قوانین موجود نظیر قانون مدیریت استخدام کشوری و سایر احکام مترقی موجود،برنامه های مناسبی را برای امور آموزشی و نظام ارزشیابی عملکرد،نظام پرداخت طراحی نمایند.

فروزنده از طراحی نظامی برای انتحاب و انتصاب شهرداران نیز خبر داد و از شهرداری ها خواست تا نظرات خود را در این زمینه و نحوه همکاری مدیریت شهری و شهردای ها در امور زیربنائی اقتصادی،خدمات بهداشتی و امور مربوط به آموزش و پرورش و آموزش عالی و دانشگاه ها اعلام کنند.

 

 

    نظرات