تفاهم نامه مشارکت و همکاری میان سازمان نظام مهندسی ساختمان و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به امضا رسید

روز دوشنبه ۳۱ شهریور ماه ۹۹ ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز در راس هیاتی مرکب از جمعی از اعضای هیات مدیره ، ریاست شورای انتظامی استان و برخی از مدیران سازمان، به منظور عقد تفاهم نامه مشارکت و همکاری دو مجموعه و بازدید از آزمایشگاههای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی،میهمان این مرکز بود.در این دیدار مهندس علیرضا صنوبر رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز در سخنانی گفت: با بررسی اجمالی که در دوره جدید هیات مدیره نظام مهندسی استان البرز داشتیم، متوجه شدیم که بسیاری از سازمان‌های نظام مهندسی ما دچار نوعی روزمرگی و مدیریت جاری شده‌اند که به عنوان یک اشکال در نظامات مهندسی کل کشور دیده می‌شود. در نتیجه این موضوع، با بررسی همه‌جانبه و بر اساس وظایف ملی، راهبردی را تحت عنوان «قدم گذاشتن و پیگیری افزایش طول عمر مفید ساختمان‌ها» تعریف کردیم.
وی ادامه داد: برای تحقق این راهبرد، سه موضوع، ارتقای کیفیت مصالح مصرفی، ارتقای کیفیت اجرا و تعمیر و نگهداری و مراقبت از ساختمان‌ها در دستور کار ما قرار گرفت. این دسته‌بندی شرایط جدیدی را ایجاد کرد و متوجه شدیم که بسیاری از کمبودها در حال حاضر در کشور وجود دارد که نیازمند کار و تلاش بیشتری است.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز  افزود: در حوزه آموزش و پژوهش که لازمه کار برای اهداف راهبردی است،  نقشه راهی ترسیم کردیم بدین صورت که تمام اقدامات ما و آموزش و پژوهش ما ذیل هدف نهایی سازمان باشد. تفاهم‌نامه امروزمان را نیز به عنوان بخشی از آن راهبرد نهایی‌ تعریف کردیم که قطعا جای فعالیت و کار بسیاری دارد.
صنوبر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: متاسفانه در وزارت راه و شهرسازی، مطالبی در قالب آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها ارایه می‌شود که مواردی را به آینده موکول می‌کنند که هیچ‌وقت هم ارایه نمی‌شود. به عبارت دیگر قانونی دارید و می‌خواهید اجرا کنید اما دستورالعمل آن را ندارید. ما تلاش کردیم تا در این بخش نیز ورود کرده و نقش خود را ایفا نماییم. همچنین ضمن تمرکز در بخش آزمایشگاهی، کتابچه‌ای را مشتمل بر موضوعات مختلفی همچون تعیین صلاحیت‌ها، نحوه آزمایش‌ها و چگونگی آنها و.... منتشر کردیم.
وی ادامه داد: دیدگاه ما نسبت به بحث پژوهش و آموزش در وهله اول یک وظیفه و در قدم بعدی ابزاری برای رسیدن به آن هدف اصلی است و کاملا آمادگی داریم در این زمینه هر هزینه مادی و معنوی را صرف نماییم. معتقدیم در حوزه صنعت مسکن و ساختمان که کلیه آحاد جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، هر کاری که انجام دهیم باز هم جای کار بیشتری وجود دارد و ضرورت دارد که در این حوزه بسیار بیشتر از گذشته اقدام و عمل نماییم.

دکتر محمد شکرچی زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن خیر مقدم به اعضای هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان البرز و سایر میهمانان، ابراز امیدواری کرد همکاری دو مجموعه الگوی مناسبی برای سایر استانها بوده و در آینده این همکاری ها توسعه یابد.شکرچی زاده افزود: استان البرز به دلیل تنوع اقوام، فرهنگ و حتی ساخت و ساز به ایران کوچک شهرت دارد و سرنوشت استان تهران و استان البرز در بسیاری از موارد به گره خورده است. به عنوان نمونه در موضوع گسل‌های شهر تهران، بسیاری از آنها به سمت استان البرز می‌رود و قطعا لرزه‌خیزی تهران و البرز بر روی هم تاثیرگذار است.
وی در خصوص جایگاه نظام مهندسی ساختمان نیز گفت:  همانگونه که اشاره شد، اگر بتوانیم بهره‌وری در ساختمان‌ها را با هدف افزایش طول عمر مفید ساختمان‌ها پیاده‌سازی نماییم، در واقع توانسته‌ایم مهمترین وظیفه‌ای که بر عهده مان بوده را انجام دهیم. جایگاه نظام مهندسی به عنوان مهمترین نهاد غیردولتی کشور در این خصوص بسیار مهم و حیاتی است و مرکز تحقیقات نیز در دوره‌های مختلف در این حوزه تعاملات و همکاری‌هایی را داشته است.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: اگر بخواهیم افزایش عمر مفید سازه‌ها را داشته باشیم باید در حوزه‌های مختلف همکاری‌هایمان را گسترش دهیم که نمونه خوب آن را در بحث اجزای غیر سازه‌ای شاهد بودیم که مقدمه‌ای برای پیوست ششم آیین‌نامه ۲۸۰۰ شد. این همکاری‌ها و تعاملات پژوهشی در خصوص اجزای غیرسازه‌ای را می‌توانیم به صورت گستره‌تر در دستور کار فی‌مابین قرار دهیم.

وی بازآموزی مهندسین را نیز موضوعی بسیار مهم برشمرد و خاطرنشان ساخت که با ویرایش‌های جدید مباحث مقررات ملی ساختمان می‌توانیم در جهت تحقق هرچه بهتر آن گام برداریم.


شکرچی زاده در ادامه افزود: ارزیابی و ارتقای ایمنی ساختمان‌های موجود در برابر آتش یکی از اقداماتی بوده که اخیرا در مرکز انجام شده است. اقدامات ما در حوزه زلزله و آتش آخرین مراحلش را طی می‌کند و پیشنهاد ما به وزارت راه و شهرسازی این بوده که به عنوان مبحث ۲۳ منتشر شوند. خوشبختانه مراحل نهایی مبحث ۲۳ در مرکز انجام شده است و آماده ارسال به وزارتخانه است. ویرایش جدید مبحث ۲۲ نیز تا چند ماه آینده نهایی می‌شود. در کنار این موارد، ارتقای بهره‌وری در صنعت ساخت نیز از موضوعات مهمی است که ما همواره پیگیری کرده‌ایم. در حوزه مصالح مصرفی که مورد تاکید نظام مهندسی استان البرز نیز می‌باشد، آزمایشگاه‌های مرکز در این حوزه متمرکز است و بنابراین بازدید مجموعه نظام مهندسی از مرکز می‌تواند برای آن مجموعه و در جهت رفع نیازها مفید واقع شود.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به این موضوع که در استان البرز  تولیدکنندگان خوب بتن فعالیت دارند، گفت: هر تلاشی که از سوی شما در جهت بالا بردن کیفیت بتن و استفاده از آن صورت گیرد می‌تواند همکاری و تعامل خوبی میان مرکز تحقیقات و مجموعه نظام مهندسی استان ایجاد نماید.
وی تاکید نمود  که هماهنگی مناسبی میان دیدگاه‌های دو مجموعه وجود دارد و اگر به خوبی در این مسیر پیش برویم، می‌توانیم بخش مهمی از وظایف و تکالیف دو مجموعه را اجرایی نماییم.


مهندس مصطفی هژیر یوسفی خزانه‌دار سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز نیز با تاکید بر اجرایی نمودن هرچه بهتر مفاد این تفاهم‌نامه مشترک گفت: خوشبختانه در استان البرز پتانسیل خوبی در رشته‌های تخصصی مختلف وجود دارد که می‌توان در راستای اجرایی نمودن این تفاهم‌نامه از آنها بهره برد. ما نیروهای متخصص خوبی را در نظام مهندسی داریم و می‌توانیم تعامل خوبی با مرکز داشته باشیم و  مایل هستیم تا در پروژه‌های مرکز همکاری داشته باشیم.
وی خاطرنشان ساخت که در مباحث مقررات ملی بویژه مباحث ۹، ۳، ۲۲ و ۱۹ ظرفیت همکاری  خوبی میان دو مجموعه وجود دارد.درادامه تفاهم نامه مشترک که پیش از این توسط کارشناسان دو مجموعه تدوین شده بود، به امضا رسیده و بین طرفین تبادل شد.

قابل ذکر است موضوع تفاهم نامه مشترک  دو مجموعه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی  همکاری و مشارکت در زمینه های آموزشی، علمی، مطالعاتی و با در نظر گرفتن ظرفیت و امکانات موجود و بهره برداری از توانمندی های علمی و تخصصی طرفین از طریق مساعدت و تسهیل در برقراری ارتباط بخش های تخصصی طرفین می باشد.برگزاری دوره های غیر حضوری و آنلاین مرکز با استفاده از امکانات موجود در استان البرز، تولید محتوای آموزشی و تخصصی با استفاده از متخصصین دو مجموعه و اولویت دادن مرکز به استفاده از اساتید دارای پروانه آموزش استان برای دوره های آموزشی تمدید، صدور و ارتقای پایه مهندسان و سایر دوره های آموزشی از جمله مفاد این تفاهم نامه است.


خاطرنشان می‌شود پس از این جلسه، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز و هیات همراه از بخش‌های فناوری آتش، سازه و آکوستیک بازدید کردند.


لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    منبع خبر

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز یک انجمن در شهر کرج می باشد

    نظرات