اعلام آمادگی روسیه برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ریلی

اعلام آمادگی روسیه برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ریلی

http://www.bananews.ir/در دیدار مدیران راه آهن ایران و روسیه در حاشیه کنگره بین المللی راه آهن در مسکو بر اعلام آمادگی روسیه برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ریلی تاکید شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، «عبدالعلی صاحب محمدی» و «ولادیمیر یاکونین» دراین دیدار بر تسریع اتصال راه آهن ایران ، جمهوری آذربایجان و روسیه و همچنین مشارکت روسیه در برقی کردن خط آهن بافق- تهران و دوخطه کردن آن و برقی کردن خط آهن صوفیان به رازی در آذربایجان شرقی تاکید کردند.

با اجرای این طرح قطار بندرعباس از مسیر روسیه به اروپا متصل خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن پس از دیدار با همتای روس خود گفت: کوتاه کردن مسیر راه گذرشمال-جنوب از مسایل مشترک سه کشور روسیه ، ایران و جمهوری آذربایجان است که با ساخت ۳۷۵ کیلومتر خط آهن قزوین – رشت – آستارا و اتصال آن به آستارای جمهوری آذربایجان و سپس به روسیه این راهگذر به بهره برداری می رسد.

صاحب محمدی افزود : با اجرای این طرح مشترک بندرعباس به روسیه و اروپا وصل می شود که فرصت خوبی برای گسترش حمل کالا و مسافر در منطقه است .

مدیرعامل شرکت راه آهن گفت : با روسیه در زمینه طرح برقی کردن راه آهن بافق – تهران و دوخطه کردن آن و همچنین برقی کردن خط آهن صوفیان به رازی نیز مذاکره و توافق شده است.

وی گفت : طرح برقی کردن خط آهن تبریز – آذرشهر نیز از جمله طرح هایی است که با مشارکت راه آهن روسیه در آستانه بهره برداری قرار دارد.

مدیرعامل راه آهن همچنین با اشاره به استقبال سرمایه گذاران خارجی در کنگره بین الملی راه آهن روسیه برای مشارکت در طرح های ریلی ایران گفت : مطابق با سند چشم انداز ۲۰ ساله که ۱۶ سال آن باقیمانده است ۱۶ هزار کیلومتر خط آهن در کشور باید ساخته و متناسب با آن ناوگان توسعه داده شود.

صاحب محمدی گفت : اجرای این برنامه مستلزم ۸۰ تا ۹۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در صنعت ریلی جمهوری اسلامی ایران است که بخشی از آن از طریق سرمایه گذاران خارجی و همچنین از منابع داخلی تامین و اجرا خواهد شد.

ولادیمیر یاکونین مدیرعامل راه آهن فدراسیون روسیه هم در این دیدار با اشاره به روابط خوب و دوستانه روسیه و ایران گفت : روسیه علاقه‌مند به مشارکت در طرح های راه آهن ایران است.

وی افزود : طرح تبریز-آذرشهر با همکاری روسیه در مرحله پایانی است و با ایران برای اجرای چندین طرح مشترک ریلی در حال مذاکره هستیم.

مدیرعامل راه آهن روسیه ادامه داد : تکمیل راهگذر ریلی شمال – جنوب دستاوردهای اقتصادی مهمی برای کشورها و منطقه دارد و روسیه فعالانه پیگیر اجرای آن است.

یاکونین گفت: چشم انداز تردد کالا از راهگذر ریلی شمال – جنوب سالانه ۲۵ میلیون تن کالا است و ما اطمینان داریم مشارکت خوبی میان روسیه و ایران در اجرای این طرح وجود خواهد داشت.

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی همتای روس خود و به منظور شرکت در کنگره بین المللی راه آهن روسیه به مسکو سفر کرده است.

در این کنگره بیش از ۳ هزار نفر از مدیران و کارشناسان ارشد راه آهن و صنایع وابسته به آن از روسیه و ۱۵ کشور منطقه و جهان به مدت دو روز درباره اهمیت توسعه راه آهن به عنوان بهترین نوع حمل و نقل عمومی و مزیت های مختلف آن بحث و تبادل نظر می کنند. روسیه با داشتن بیش از ۸۵ هزار کیلومتر راه آهن گسترده ترین شبکه ریلی را در جهان دارد و ۱۲ درصد خطوط ریلی جهان در این کشور است.

 

 

    نظرات