گامی بلند برای تکمیل سد باغان

گامی بلند برای تکمیل سد باغان

با شروع بتن ریزی بدنه سد باغان، این پروژه یک گام دیگر به سوی تکمیل و منتفع شدن مردم دو شهرستان جم و دشتی از آبی پایدار برداشت.

استاندار بوشهر در آیین آغاز بتن‌ریزی بدنه سد باغان از محل فاینانس خارجی با تبریک هفته دفاع مقدس و با بیان اینکه امروز عملیات بتن ریزی سد باغان آغاز شده است اظهار داشت: پروژه سد باغان اکنون دارای 35 درصد پیشرفت فیزیکی است که با آغاز بتن‌ریزی سد امید می‌رود با پیگیری‌ها، پروژه بر اساس برنامه زمان‌بندی تکمیل و افتتاح شود.

عبدالکریم گراوند محل اعتبار سد باغان را فاینانس خارجی کشور چین دانست و بیان کرد: 1200 میلیارد تومان هزینه اجرای پروژه سد باغان و 400 میلیارد هزینه اجرای خط انتقال آب از سد باغان به سمت بخش ریز و پالایشگاه گاز شهرستان جم است.

وی با بیان اینکه در مجموع 1600 میلیارد تومان برای اجرای سد و خط انتقال آب آن مورد نیاز است گفت: در اجرای این طرح ضمن تامین آب کشاورزی، صنعت، حق آبه زیست محیطی، آب آشامیدنی شهرها و روستاهای ریز و انارستان تامین می‌شود.

گراوند با تاکید بر تسریع اجرای طرح سد باغان و بهره‌برداری از آن بر اساس برنامه تدوینی افزود: با تکمیل سد باغان مردم شهرستان‌های دشتی و جم از آن بهره‌مند می‌شوند.

وی با اشاره به تامین اعتبار سدهای استان بوشهر از محل فاینانس خارجی خاطرنشان کرد: سدهای دشت‌پلنگ و باغان استان بوشهر از محل فاینانس خارجی تامین اعتبار شده که برای سهم 15 درصد کارفرما، اعتبارات آن تامین و تخصیص یافته است.

استاندار بوشهر اعتبار سد باغان را 333 میلیون یوآن چین دانست و بیان کرد: اعتبار 2 سد باغان و دشت پلنگ در استان بوشهر از محل فاینانس خارجی تامین خواهد شد و همکاری خوبی بین پیمانکار و طرف چینی ایجاد شده است.

گراوند، با بیان اینکه از آب سد باغان به پالایشگاه جم و شهرها و روستاهای در مسیر انتقال داده می‌شود افزود: خدمات مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در اجرای خط انتقال آب از سد باغان ستودنی است و امید می‌رود در رابطه با باقیمانده پروژه خط انتقال آب از سد باغان، شرکت ملی گاز ایران و پالایشگاه گاز فجر جم همکاری‌های خود را ادامه دهند تا براساس برنامه زمان‌بندی تکمیل و آب سد باغان قبل از افتتاح سد انتقال داده شود .

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر  نیز در این آیین اظهار داشت: سیستم انحراف سد باغان به عنوان پیش نیاز احداث بدنه اصلی در سال 1395 به بهره برداری رسید.

مهندس علی محمدی گفت: سیستم انحراف این سد شامل یک فرازبند به ارتفاع 26 متر و یک کالورت دو دهنه به طول 115 متر است که در سیلاب های اخیر، عملکرد کنترلی و انحراف آب خود را به خوبی انجام داده است.

وی افزود: همچنین سازه ی دیگر و بزرگی که جهت کنترل فرار آب در مخزن به دلیل شرایط توپوگرافی ساخته شده، دایک جانبی است که احجام این سازه، خود به اندازه یک سد است.

محمدی خاطرنشان کرد: ارتفاع دایک جانبی سد باغان 30 متر و حجم بتن آن 50 هزار مترمکعب است و علاوه بر کنترل آب، بخشی از جاده دسترسی به خط انتقال و لوله های خط انتقال از روی تاج آن عبور خواهند کرد.

وی با اشاره به سرعت خوب پیشرفت پروژه گفت: عملیات اجرایی دایک جانبی سد در سال 1397 شروع و در همان سال نیز به اتمام رسید که بازه زمانی انجام پروژه نسبت به حجم و بزرگی کار، قابل تقدیر است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر  بیان کرد: در سال گذشته پی و بتن تنظیف بدنه اصلی سد انجام شد و حفاری و تزریق آن نیز آغاز و به صورت همزمان با بتن ریزی، ادامه خواهد داشت.

وی افزود: حجم بتن ریزی بدنه حدود 300 هزار مترمکعب و از نوع RCC و CVC است که در بدنه و سرریز آن استفاده خواهد شد.

محمدی خاطرنشان کرد: سر ریز این سد نیز آزاد و از نوع شوت سرسره ای است که باعث ایمنی دوچندان سد می شود.

وی اضافه کرد: ارتفاع این سد 58 متر، طول تاج 310 متر و عرض تاج آن 8 متر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر ضمن تقدیر از اهتمام ویژه استاندار به طرح های توسعه منابع آب استان گفت: بتن ریزی بدنه سد باغان امروز با دستور استاندار محترم آغاز و امیدواریم با تامین مالی به هنگام، در طول مدت 14 ماه به اتمام برسد.

وی اظهار کرد: همچنین سازه های آبگیر، نصب دریچه ها، تکمیل ابزار دقیق، برج و اتاق کنترل و دیگر زیرساخت های مورد نیاز پروژه نیز متعاقب آن انجام خواهد شد که برآورد تکمیل و بهره برداری از سد باغان را در 24 ماه آینده ممکن می سازد.

مهندس علی محمدی بیان کرد: پیشرفت فیزیکی پروژه سد باغان 35 درصد است و با اعتبار 333 میلیون یوان از طریق فاینانس خارجی در حال انجام است.

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات