آبزیان پرورشی در آب‌های داخلی تولید می‌شوند

آبزیان پرورشی در آب‌های داخلی تولید می‌شوند

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "هوشنگ ملایی" در جلسه بررسی طرح «تولید آبزیان پرورشی در آب‌های داخلی» اظهار کرد: پس از مشورت‌های انجام شده با استاندار هرمزگان طرحی تحت عنوان «تولید آبزیان پرورشی در آب‌های داخلی» ارائه شد که در قالب اقتصاد مقاومتی ارائه شده است و افزایش اشتغال، درآمد کشاورزان، تامین غذای مردم و افزایش بهره‌وری در مصرف آب را در پی خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان با اشاره به واردات سالانه آبزیان به ایران، خاطرنشان کرد: با انجام چنین طرحی گامی بزرگ برای کاهش واردات و افزایش صادرات که یکی از فرمایشات رهبری است، برداشته می‌شود.

وی اظهار کرد: بر اساس طرح «تولید آبزیان پرورشی در آب‌‌های داخلی»، کشاورزان پس از استحصال آب از چاه‌ها خود و پیش از ورود به مزرعه آن را در یک استخر ذخیره کرده و با ذخیره آب در استخر زمینه پرورش آبزیان مختلف را فراهم می‌کند که مشخص شدن نوع آبزی، نیازمند نظر تخصصی اداره کل شیلات و سازمان محیط زیست است.

ملایی با بیان اینکه در مجموع حدود 20 هزار حلقه چاه در هرمزگان وجود دارد، خاطرنشان کرد: هشت هزار حلقه چاه برای آبیاری باغات استفاده می‌شود که به همین جهت در تمام طول سال، از آب چاه استفاده می‌کنند.

به گفته وی اجرای این طرح افزایش تنوع محصولات دریایی را نیز در پی خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان با ذکر این نکته که شهرستان جاسک پتانسیل مناسبی برای توسعه پرورش آبزیان دارد، اظهار کرد: آب سد جگین پس از طی بیش از 70 کیلومتر به بند انحرافی می‌رسد و آب از طریق مخزن‌های بند انحرافی به اراضی کشاورزی انتقال داده می‌شود که می‌توان پیش از این که آب وارد کانال‌های انتقال شود، پرورش ماهی در استخرها را در دستور کار قرار داد.

ملایی اضافه کرد: چشمه‌های آبگرم و رودخانه‌های لب شور، ظرفیت مناسبی در استان هرمزگان برای توسعه پروش آبزیان محسوب می‌شود که باید با استانداردهای سازمان محیط زیست منطبق باشند.

ملایی با بیان اینکه آب منطقه‌ای هرمزگان کامل‌ترین نقشه GIS در حوزه آب را دار‌د، گفت: شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان کامل‌ترین نقشه GIS در حوزه آب را دارد که شامل تمام مشخصات چاه‌ها، رودخانه‌ها و ... بوده و این نقشه می‌تواند کمک زیادی برای بررسی و معرفی فرصت‌های استان هرمزگان برای فعالیت در این حوزه باشد.

وی با بیان اینکه این طرح در دو فاز اجرا می‌شود، عنوان داشت: کمیته‌ای برای بررسی طرح‌های آبزی‌پروری در مجموعه آب منطقه‌ای هرمزگان وجود دارد که می‌‌توان در فاز اول برای اجرای این طرح در چاه‌های مزارع استان هرمزگان اقدام کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان در پایان گفت: در این کارگروه بر اساس مشخصات کیفی چاه‌ها، نوع آبزی پرورشی و مسائل زیست محیطی طرح‌های قابل اجرا، تیپ‌بندی می‌شوند چرا که باعث کاهش برخی هزینه‌های متقاضی خواهد شد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات