راهکار کاهش ساخت و سازهای بدون پروانه

راهکار کاهش ساخت و سازهای بدون پروانه


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد گفت: براساس قانون، اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان نمی توانند به ساخت و سازهای بدون پروانه خدمات ارائه دهند و با آن دسته از اعضا که در ساخت و سازهای بدون پروانه ارائه خدمت دهند، برخورد می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان، علی اصغر زحمتکش رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد در خصوص عوامل تخلفات ساختمانی و نقش ناظران نظام مهندسی در پیشگیری از تخلفات گفت: علاوه بر تعرفه های پایین کمیسیون ماده 100، عوامل زیادی باعث تخلف در حوزه ساختمان می شوند که از جمله آنها، خرید زمین به شکل مشاع یا قولنامه ای است و با تدبیر مشترک معاون عمرانی استانداری یزد، شهرداری و مدیرکل راه و شهرسازی برای بسیاری از این زمین های مشاع و قولنامه ای پروانه صادر می شود.

وی، تفکیک زمین کمتر از حد نصاب را یکی دیگر از دلایل عدم اعطای مجوز و در نتیجه ساخت و ساز بدون پروانه دانست که جهت پیشگیری از تخلفات، مقدار حد نصاب تعیین شده در تقسیم زمین ها برای صدور پروانه، کاهش یافته است.

رییس نظام مهندسی ساختمان یزد با اشاره به کاهش مدت زمان صدور پروانه برای مالکان، گفت: در حال رایزنی هستیم تا مشابه بعضی از استان ها پروانه ساخت بر اساس طرح معماری صادر و سایر نقشه ها مانند تاسیسات مکانیکی و برقی و سازه در زمان اجرا در اختیار مالک و ناظر قرار گیرد تا زمان اخذ پروانه به حداقل کاهش یابد.

وی تصریح کرد: تعرفه‌ های کمیسیون ماده ۱۰۰ نیز باید نسبت به تعرفه های خدمات مهندسی بازدارنده باشد که این موضوع هم می تواند به کاهش تخلفات کمک کند.

وی افزود: به تازگی شهرداری در اکثر نواحی با برون سپاری پلیس ساختمان، خلاف سازی ها را رصد می کند و با این اقدام ساختمان سازی اصولی و قانونی صورت می گیرد.

زحمتکش توضیح داد: در برخی موارد مشاهده شده اعضای نظام مهندسی ساختمان در ساختمان های بدون پروانه به ارائه خدمات مهندسی اقدام می کنند که این امر خلاف قانون است و برخورد با این اعضای سازمان نظام مهندسی در دستور کار است. عدم همکاری اعضای سازمان با سازندگان بدون پروانه موجب کاهش ساخت و سازهای بدون پروانه خواهد شد.

به گفته وی، خوشبختانه حجم کار ورودی در سال جدید، و سایر شاخص های سازمان حاکی از موفقیت برنامه های سازمان در دوره هیئت مدیره هشتم بوده است.

تجلیل از مهندسان در استان یزد

خبر دیگر اینکه جشن های هفته بزرگداشت مهندس با آیین تجلیل از مهندسان برگزیده در یزد برگزار شد. این مراسم در یزد با سخنرانی استاندار، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، رئیس سازمان و جمعی از مهندسان پیشکسوت برگزار شد.

دکتر طالبی استاندار یزد در جشن روز مهندس با تبریک این روز به مهندسان فعال اظهار داشت: خوشبختانه تلاش های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد به بار نشسته و مسئولیت‌های خطیر این سازمان مورد توجه سایر دستگاه‌های مسئول قرار گرفته و امیدواریم این هماهنگی ها باعث افزایش دایره تاثیر اقدامات این سازمان بر شهرها و بهبود ساخت و سازها شود.

مهندس صادقیان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز به تلاش‌های مهندسان استان در حوزه مسکن اشاره کرد و گفت احداث ۸ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن در استان یزد شروع شده و سازمان نظام مهندسی ساختمان با ۷ هزار عضو فعال در افزایش کیفیت این ساخت و سازها یقیناً نقش موثری خواهد داشت.

مهندس زحمتکش رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد نیز اجرای سه استراتژی شفافیت, بهبود خدمات مهندسی و اجرای دولت الکترونیک در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد را به عنوان دستاورد هیات مدیره دوره هشتم برشمرد.

مراسم تجلیل از مهندسان در هفته مهندس با برگزاری کنفرانس خبری در محل سازمان ادامه یافت و دکتر سالاری  مشاور سازمان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در سال های گذشته حجم قابل توجهی از بازار ساخت و ساز در استان یزد از اختیار نظام‌مهندسی خارج بوده است،گفت: امروزه با تعامل خوبی که با دستگاه های مختلف از جمله شهرداری های استان صورت گرفته و با حمایت مدیران ارشد استانی توانسته ایم بالغ بر یک میلیون مترمربع ساخت و سازها را در طول سال وارد سازمان کنیم.

در این کنفرانس خبری مهندس زحمتکش رئیس سازمان نیز از راه‌اندازی سامانه ارجاع نظارت به عنوان یکی از مهمترین اقدامات در جهت عدالت محوری در استان خبر داد و گفت: مهندسان بر اساس امتیاز هر فرد برای اجرای پروژه‌ها رتبه بندی شده اند و هر پروژه ورودی به سازمان به بالاترین امتیاز که صلاحیت اجرای آن پروژه را داشته باشد واگذار می‌شود و بدینگونه عدالت محقق شده است.

هفته مهندس با برگزاری مراسم همایش دوچرخه سواری در شهر جهانی یزد، شهر دوچرخه ها به انجام رسید و دوچرخه‌سواران پس از طی خیابان‌های مرکزی شهر یزد با حضور در خانه مهندس در مراسمی که به این منظور برنامه‌ریزی شده بود، حضور پیدا کردند و ضمن استماع گزارش عملکرد سازمان، از هدایا و جوایز نفیسی که برای آنان تدارک دیده شده بود، به قید قرعه بهره‌مند شدند.

لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان شورای مرکزی

   نظرات