شروع عملیات اجرای سد خرسان ۳ از ابتدای سال ۹۱

شروع عملیات اجرای سد خرسان ۳ از ابتدای سال ۹۱

http://www.bananews.ir/استاندار چهارمحال و بختیاری از شروع عملیات اجرای سد خرسان ۳ از ابتدای سال ۹۱ خبر داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) علی‌اصغر عنابستانی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت سد خرسان ۳ اظهار کرد: آب نیرو، تمام خواسته‌های محیط زیست را که در صورت جلسه‌ای عنوان شده بود، محقق کرد و اکنون نیز آخرین مراحل را برای دریافت مجوز زیست محیطی طی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: فعالیتهایی کنونی در سد خرسان ۳ در حد مطالعاتی و تجهیز کارگاه است و تاکنون برای سد عملیات اجرایی شروع نشده است، اما امید است امسال با توجه به اعتباری که از بودجه برای آن در نظر گرفته می‌شود، عملیاتی شود.

عنابستانی با اشاره به اختلاف آب نیرو و محیط زیست برای احداث سد خرسان ۳، عمل به نظریات محیط زیست را مبنای استان برای اجرایی شدن این پروژه دانست و تصریح کرد: کاهش ارتفاع سد برای زیر آب نرفتن بخشی از عرصه یکی از نظریات محیط زیست بود، اما این کاهش ارتفاع منجر به از توجیه افتادن سد می‌شد که با پیگیری‌های انجام شده، آب نیرو متعهد شد در مقابل قسمتی که به دلیل ارتفاع سد زیر آب می‌رود، مبلغ قابل ملاحظه‌ای را برای احیای منابع طبیعی و محیط زیست استان اختصاص دهد که البته تنها بخشی از عرصه در چهارمحال و بختیاری و قسمت عمده آن در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

وی با اشاره به تاثیر احداث این پروژه در محرومیت‌زدایی بخشی از استان تصریح کرد: نگاه استان در سد خرسان ۳ با سد کارون ۴ متفاوت است، به طوری که در طرح کارون ۴ پرداخت پول به مردم برای جابجایی موجب حاشیه‌نشینی آنها در شهرها و مشکلات متعدد اجتماعی شد، اما در طرح خرسان ۳ جایگزین روستاهایی که زیر آب می‌رود، روستا احداث خواهد شد.

استاندار خاطرنشان کرد: مسائل دیگری نظیر بحث آبشار آتشگاه و ساماندهی به آنجا و کمک به آبرسانی سردشت نیز از دیگر بحثهای مطرح در احداث سد خرسان ۳ بود که توافقات برای انجام آنها صورت گرفته، اما همه اینها فرع بوده و اصل شروع عملیات اجرایی سد است.

عنابستانی از شروع عملیات اجرای سد خرسان ۳ از ابتدای سال ۹۱ خبر داد و تصریح کرد: امسال با پیگیری‌های انجام شده ردیف اجرایی برای سد گرفته شد که شروع عملیات اجرایی اتفاق مبارکی برای استان است.

وی با بیان اینکه به‌زودی استان به کارگاه بزرگ سد سازی تبدیل خواهد شد، اظهار کرد: مطالعات دو سد بازفت و لیرو نیز با نتایج مثبت به اتمام رسیده و در مرحله توجیهات فنی و گرفتن ردیف اجرایی قرار دارد که با شروع عملیات اجرایی آنها، ساخت همزمان سه سد موجب تبدیل استان به کارگاه بزرگ سد سازی می‌شود که بخش زیادی از اشتغال استان را نیز حل خواهد کرد.

 

 

    نظرات