بلاتکلیفی متقاضیان و تعاونی‌های مسکن مهر از چندگانگی سیاست‌ها

بلاتکلیفی متقاضیان و تعاونی‌های مسکن مهر از چندگانگی سیاست‌ها

http://www.bananews.ir/مدیر عامل اتحادیه مسکن مهر استان تهران با اشاره به برخی مشکلات تعاونی‌های مسکن مهر گفت: دستگاه‌های متولی سیاست‌های چندگانه‌ای اتخاذ کرده‌ که سبب تضعیف تعاونی‌ها و کند شدن پروژه مسکن شده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) سعید اجتنابی در گفت‌وگو با فارس با انتقاد از سیاست‌های مجموعه وزارت راه و شهرسازی در رابطه با پروژه‌های مسکن مهر اظهار داشت: با سیاست‌هایی که این وزارتخانه در رابطه با پروژه مسکن مهر پیش گرفته عملاً متقاضیان مسکن مهر دچار سردرگمی شده‌اند.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی متقاضیان مسکن مهر یک روز مکلف به مراجعه به تعاونی‌ها برای سازماندهی و اصلاح و تکمیل پرونده می‌شوند روز دیگر باید جهت پیگیری امور باید به بنگاه‌های املاک مراجعه کنند، هنوز تعیین تکلیف جدی نشده مکلف به مراجعه به ادارات مسکن و شهرسازی یا شرکت‌های عمران شهرهای جدید می‌شوند.

وی بی‌سیاستی و بلاتکلیفی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رابطه با تعاونی‌های مسکن مهر را دلیل اصلی بروز مشکلاتی از این دست برشمرد و تأکید کرد: اینکه متقاضی بی‌بضاعت به مهره سرگردان بین اتحادیه‌ها و تعاونی‌های تحت پوشش و بنگاه‌های مکلی و ادارات مسکن و شهرسازی یا شرکت‌های عمران تبدیل شود دلیل بر دوگانگی در سیاستگذاری‌ها و تقبل‌های هزینه‌های روزافزون بر متقاضی است.

مدیر عامل اتحادیه مسکن مهر استان تهران با اشاره به سازماندهی بخش اعظم متقاضیان مسکن مهر در قالب تعاونی‌های مسکن مهر، اظهار داشت: در حالی‌‌ "وزیر راه و شهرسازی" بر بازپرداخت آورده متقاضیان و خروج تعاونی‌های کم‌کار از پروژه‌ مسکن مهر تأکید دارد که اکثر پروژه‌های مسکن مهر با متولی‌گری و مشارکت تعاونی‌ها فعال شده‌، به نتیجه رسیده و توسط مسئولان بلند پایه و شخص وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری رسیده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بخش اعظم متقاضیان مسکن مهر آورده خود را در اختیار تعاونی‌های مسکن مهر قرار داده و آنها نیز با توجه به اعلام وزارت راه و شهرسازی (ادارات تابعه یا شرکت‌های عمران شهرهای جدید) مبالغ مذکور را در وجه پیمانکاران که از طرف وزارت راه وشهرسازی انتخاب و قرار داد سه جانبه با آنها بسته شده است، برای آماده‌سازی یا ساخت پرداخت کرده‌اند.

وی تصریح کرد: با فرض انصراف یک عضو از اعضاء، پیمانکار به هیچ امکان وجه پرداختی عضو را مسترد نمی‌کند که تعاونی‌ نیز وجه واریزی را سریعاً به عضو مسترد کند لذا تعاونی‌ مجبور به جایگزینی عضو جدید و پرداخت مبالغ واریزی عضو انصرافی است.

وی تأکید کرد: در شرایط فعلی که بنابر اعلام وزارت راه و شهرسازی مبنی بر عدم مراجعه متقاضیان مسکن مهر به تعاونی‌ها و ثابت ماندن تعداد متقاضیان مسکن مهر ناشی از عدم مراجعه و نیز ترغیب به انصراف اعضاء از عضویت در تعاونی‌ها بالطبع تأمین و تحویل آنی و به هنگام آورده اعضاء عملاً برای تعاونی غیرممکن است.

اجتنابی گفت: وزیر راه و شهرسازی باید توجه داشته باشد که کمتر از پنج درصد تعاونی‌های مسکن مهر در استان تهران قرار داد دو جانبه با پیمانکاران منعقد کرده‌اند و لذا عدم توفیق برخی از شرکت‌های تعاونی در اجرای پروژه‌های مسکن مهر مسئولیت نظارت بر فرآیند فعالیتی آنها با ادارات مسکن و شهرسازی یا شرکت‌های عمران شهرهای جدید است را نمی‌توان به کل تعاونی‌های فعال در این حوزه تعمیم داد.

وی افزود: ضمن آنکه هستند پیمانکارانی که طرف قرار داد با ادارات مسکن و شهرسازی یا شرکت‌های عمران شهرهای جدید که پروژه خود را در مراحل ابتدایی و فونداسیون رها کرده و جمعی از متقاضیان مسکن مهر را به حال خود رها کرده‌اند.

وی ادامه داد: تشویق متقاضیان مسکن مهر به انصراف از عضویت در تعاونی‌ سبب تخریب وجهه تعاونی‌ها و سردرگمی و سرخوردگی مدیران تعاونی‌ها شده است، مدیرانی که از سال ۸۶ پا به پای مسئولان ساستگذار و اجرایی شاغل در دستگاه‌های متولی برای تعاونی‌ها و اجرایی کردن پروژه مسکن مهر تلاش کرده‌ و تمام ناملایمات را به جان خریده‌اند.

مدیر عامل اتحادیه مسکن مهر استان تهران با اشاره به اینکه تعاونی‌های مسکن مهر قربانی سیاست دوگانه متولیان اجرایی هستند، اظهار داشت: در تفکیک حدود وظایف و مسئولیت‌ وزارتخانه‌های تازه تشکیل راه وشهرسازی و تعاون، کار ورفاه اجتماعی مرتبط با موضوع مسکن مهر باید ساز وکاری اجرایی مناسب‌تری اندیشیده و تعریف شود.

وی تصریح کرد: واحدهای آماده تحویل باید با هماهنگی و کمک اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها به ترتیب اولویت واریزی وجه در اختیار اعضاء قرار گیرد نه اینکه واحدهایی که آماده تحویل است از طرف وزارت راه و شهرسازی به صورت انفرادی به متقاضیان واگذار و واحدهایی که آماده تحویل نیست در اختیار تعاونی‌ها قرار گیرد و بعداً‌ ادعا شود که تعاونی‌ها کم کار هستند و یا با تأخیر واحدها را تحویل می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: هر چند فعالیت شرکت‌های عمران در طرح مسکن مهر قابل تقدیر است اما یک شرکت عمران چقدر امکانات و پرسنل دارد که بتواند به غیر از مسئولیت‌هایی که در قانون در ارتباط با تشکیل و اداره شهرهای جدید در نظر گرفته شده، در پروژه‌های مسکن مهر پیمانکار انتخاب کند، قرار داد ببندد، نظارت داشته باشد، متقاضیان را سازماندهی کند و شرایط آنها را بررسی و اعلام نظر کند و زیرساخت‌های لازم برای فازهای جدید التأسیس را ایجاد کند؟

وی تأکید کرد: از آنجا که اجرای مطلوب همه موارد فوق‌الذکر با توجه به امکانات شرکت‌های عمران شهرهای جدید امکان پذیر نیست لذا با عنایت به سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و کاهش تصدی‌گری دولت، واگذاری بخشی از کار مردم به خود مردم در قالب تشکل‌های تعاونی به روند کار مردم سرعت و کیفیت می‌بخشد.

وی با اشاره به افزایش آورده متقاضیان مسکن مهر که در فاز ۶ پرند جانمایی شده‌اند، گفت: با توجه به عدم امکانات زیربنایی و روبنایی و همچنین تخصیص مبالغ وام کمتر نسبت به واحدهای شرکت کوزو که در فاز ۵ پرند ساخته می‌شود سبب عدم رغبت متقاضیان برای واحدهای ساخته شده در فاز ۶ شده است.

اجتنابی اظهار داشت: در حال حاضر در برخی از پروژه‌ها با افزایش آورده متقاضی مواجه هستیم به طوری که خیلی از متقاضیان که از اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه هستند قادر به پرداخت آن نیستند ولذا از آنجا که تنها راه گذر از این مشکل افزایش مبلغ وام مسکن مهر در تعاونی‌ها و کاهش آورده متقاضی است امیدوارم مسئولان در این مسیر با مردم همراه شوند.

 

    نظرات