رهن، اجاره و فروش مسکن شگرد جدید کلاهبرداران

رهن، اجاره و فروش مسکن شگرد جدید کلاهبرداران

http://www.bananews.ir/کلاهبردارانی که در قالب بنگاه معاملات ملکی و در معاملات رهن، اجاره و فروش مسکن کاهبرداری‌های چند ده میلیونی می‌کردند دستگیر شدند

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در مردادماه سال جاری تعدادی از شهروندان در محدوده سرکلانتری دوم واقع در شمال غرب تهران با مراجعه به دادسرای ناحیه ۵ تهران و طی پرونده‌هایی جداگانه در خصوص کلاهبرداری در قالب رهن، اجاره یا فروش آپارتمان از چند نفر اعلام شکایت کردند.

با دستور بازپرس این شعبه پرونده‌ها جهت رسیدگی تخصصی به اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران بزرگ ارجاع شد. کارآگاهان مبارزه با کلاهبرداری این اداره با دعوت مالباختگان تحقیقات پلیسی خود را در خصوص چگونگی این کلاهبرداری‌ها آغاز کردند.

یکی از مالباختگان که مرد ۵۵ ساله‌ای بود گفت: چندی قبل از طریق املاک قرن ۲۱ از فردی بنام محمدرضا یک باب آپارتمان را به مبلغ ۲ میلیون تومان بیعانه و کرایه ماهیانه ۴۵۰ هزار تومان اجاره کرده که چند روز پس از قرارداد متوجه شدم وی این ملک رابه فرد دیگری به مبلغ ۱۵ میلیون تومان به صورت رهن کامل اجاره داده و متواری شده است.

مرد دیگری گفت: من از طریق آگهی روزنامه آپارتمانی را به قیمت ۳۰ میلیون تومان رهن و از املاک قرن ۲۱ اجاره کردم که در موعد تحویل آپارتمان و پرداخت مابقی مبلغ رهن وقتی که به املاک مراجعه کردم متوجه شدم این کارکنان املاک از مردم کلاهبرداری کرده و محل را ترک کرده‌اند.

مالباخته دیگر که مرد جوان ۲۵ ساله‌ای بود نیز گفت: در همین ماه ازدواج کردم. با کمک مالی خانواده و از طریق آگهی روزنامه، آپارتمانی را در محدوده باغ فیض برای رهن کامل که مناسب‌تر از مکان‌های دیگر بود شناسایی کردم. تلفنی آدرس گرفتم و با همسرم به " املاک قرن ۲۱ " رفتم. قیمت رهن آپارتمان ۴۰ میلیون تومان بود. طی قولنامه‌ای که بنگاه تنظیم کرد ۲۵ میلیون تومان را در مرحله اول پرداخت کرده و قرار شد مابقی را در موقع تحویل آپارتمان پرداخت کنم. هفته قبل وقتی که در موعد تحویل به بنگاه رفتم با در بسته بنگاه مواجه شدم. از همسایه ها شنیدم که این بنگاه از چند نفر دیگر هم کلاهبرداری کرده و متواری شده‌اند.

در شکایات دیگری معلوم شد که متهمان، خود با هویت‌های جعلی به عنوان مستأجر، آپارتمانی را با قیمت رهن ۲ میلیون تومانی و با اجاره ماهیانه بالا از مالک آن اجاره کرده و در اقدام بعدی از طریق آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار، همان آپارتمان را با رهن کامل به شهروندان اجاره می‌دادند. مستأجر نیز پس از تحویل آپارتمان به این محل نقل مکان کرده و زمانی که مالک در مراجعات بعدی متوجه می‌شد که مستأجرش فردی دیگر با شرایط جدید است به دادسرا مراجعه و اعلام شکایت کرده است. اغلب شکایات در این پرونده به همین شیوه بوده است.

در تحقیقات بعدی کارآگاهان مشخص شد کارکنان این املاک غیرمجاز سه نفر جوان حدوداً ۳۰ ساله بودند. در مراحل بعدی و بررسی‌های تخصصی پلیسی از طریق چهره‌نگاری متهمان و سایر مشخصات اعلامی از سوی مالباختگان‌، کارآگاهان به یک متهم سابقه‌دار به نام محمد ۳۰ ساله مظنون شدند.

این فرد در سال‌های گذشته نیز با هویت‌های جعلی از جمله پیام محمودی و به شیوه مشابه اقدام به کلاهبرداری از تعداد زیادی از شهروندان تهرانی کرده بود و با توجه به این که وی از سال گذشته از زندان آزاد شده بود تحقیقات کارآگاهان برای شناسایی و دستگیری متهمان پرونده وارد مرحله تازه‌ای شد.

در مرحله بعدی و با توجه به این که تعدادی از مالباختگان مبالغ را به حساب بانکی اعلامی از سوی املاک واریز کرده بودند، در بررسی‌های لازم از بانک معلوم شد هویت و آدرس افتتاح کننده حساب جعلی است.

از آنجا که تصاویری از متهمان وجود داشت، با هماهنگی قضایی و انتشار تصاویر تهیه شده از آنها در رسانه‌ها در شناسایی این افراد از سوی شهروندان و دستگیری آنان توفیقی حاصل نشد.

در مراحل بعدی مشخص شد در برخی از این کلاهبرداری‌ها فردی به نام فرزان چک‌هایی را با هویت جعلی از بانک دریافت کرده و چک‌های سرمنشأ جعلی را در اختیار متهمان گذاشته است.

با ادامه تلاش کارآگاهان اداره ۱۴ اطلاعاتی به دست آمد که این فرد در محدوده بازار بزرگ تهران فعالیت دارد و هویت واقعی وی فرید است. این متهم در تاریخ اول آذر در محدوده خزانه بخارایی شناسایی و دستگیر شد.

با انتقال وی به اداره ۱۴، وی به اخذ دسته چک از بانک با هویت و آدرس جعلی اعتراف کرد و گفت: من این کارها را با راهنمایی و همدستی فردی به نام محمد با نام جعلی پیام محمودی انجام داده‌ام. با ادامه پیگیری‌ها متهم اصلی و سابقه‌دار پرونده به نام محمد ۳۵ ساله نیز در تاریخ ۱۰ آذر ماه در خیابان پیروزی شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد.

محمد در اعترافاتش همدست دیگرش را به نام محمد جواد ۳۰ ساله معرفی کرد. محمد جواد فردی است که در املاک قرن ۲۱ خود را به مشتریان با نام جعلی طاها حسینی معرفی می‌کرد.

محمد جواد نیز در تاریخ ۲۶ آذر ماه در خیابان شناسایی و در اطراف فرهنگسرای جشنواره دستگیر شد.

سرهنگ عباسعلی محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: تاکنون تعداد زیادی از مالباختگان به اداره چهاردهم پلیس آگاهی مراجعه کرده‌اند که از هر یک از آنان ده‌ها میلیون ریال به شیوه‌های فوق کلاهبرداری شده است. متهمان با قرار مناسب صادره از سوی قاضی پرونده روانه زندان شده‌اند.

 

    نظرات