مبدل‌هایی که وسایل برقی را می‌سوزانند

مبدل‌هایی که وسایل برقی را می‌سوزانند

http://www.bananews.ir/شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با وارد کردن دو شاخه مبدل برخی وسایل برقی خود به پریز برق، از جرقه‌های ایجاد شده دچار وحشت شده باشید. جرقه‌هایی که ترس تنها حاصل آن‌ها نیست و به تدریج موجب سوختن وسایل برقی شما هم خواهند شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در حال حاضر بسیاری از وسایل برقی خارجی موجود در بازار از جمله لب تاپ‌ها و تلفن‌های همراه، دو شاخه یا سه شاخه‌هایی دارند که با شیوه برق رسانی داخل ایران همخوانی نداشته ونیازمند مبدلی هستند تا در کشور قابل استفاده شوند.

تکنولوژی ساخت این نوع مبدل‌ها چند سالی است که در کشور به راه افتاده و به گفته فروشندگان ومتخصصان تجهیزات برقی، بخش عمده‌ای از این محصول در داخل کشور تولید می‌شود، اما با این حال کیفیت نمونه‌های تولیدی بسیار پایین بوده و حتی استاندارد بودن آن‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

این مبدل‌ها که با قیمتی بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان به فروش می‌رسند، انواع مختلفی دارند که معمولا مبدل‌هایی که به آن‌ها تبدیل سه به دو گفته می‌شود و برای پریزهایی که حالت سه شاخه دارند مورد استفاده قرار می گیرند، به مراتب کیفیت بهتری دارند و کمتر مشکل ایجاد می‌کنند.

یکی از متخصصان لوازم برقی درباره این مبدل ها می‌گوید:‌ در تبدیل‌های سه به دو از آنجا که پلاتین موجود در آن‌ها از جنس برنج و به نسبت قوی است، کمتر مشکل جدی پیش می آید، اما مبدل‌های دو تایی که معمولا برای وسایلی مانند لب تاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، پلاتینی بسیار ضعیف و از جنس آهن دارند و به همین دلیل چند بار پس از مصرف پلاتین آن‌ها دچار مشکل شده وایجاد جرقه می‌ کند.

وی با بیان این‌که ایجاد این جرقه‌ها به مرور زمان موجب ایجاد مشکل و در نهایت سوختن و از کار افتادن وسایل برقی می‌شود، ادامه می دهد: در این زمینه اکثر مبدل‌های موجود در بازار ایرانی بوده و همه نمونه‌ها کم و بیش دارای کیفیتی بسیار پائین هستند. حتی نمونه‌های معدود چینی هم که با قیمتی به مراتب بالاتر ممکن است در بازار پیدا شوند، کیفیت چندان بالایی ندارند.

این متخصص برای ارائه راهکاری در این زمینه می گوید: تنها راهی که برای مقابله با این مشکل باقی می‌ماند، چیدن دو شاخه وسایل برقی خارجی و تبدیل آن به یک دو شاخه معمولی است که البته این اقدام هم موجب می‌شود که وسیله برقی از حالت فابریک بودن خارج شود.

وی در عین حال به مصرف نسبتا بالای این نوع مبدل‌ها در میان مردم اشاره کرده و خاطرنشان می‌کند: متاسفانه در این زمینه مشتریان ما اکثرا ناراضی هستند و بدون داشتن هیچ راه چاره‌ای مجبور می‌شوند به طور مداوم نسبت به خرید مبدل‌های جدید اقدام کنند.

 

    نظرات