صرفه‌جویی ۱۳ میلیون مترمکعبی آب در استان اردبیل

صرفه‌جویی ۱۳ میلیون مترمکعبی آب در استان اردبیل

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی حیدری اُناری" در هشتاد و دومین جلسه کمیته تخصصی کارگروه ملی سازگاری با کم آبی اظهار داشت: تغییر اقلیم و به تبع آن بالا رفتن ميانگين دما و کاهش ۵۰ درصدی بارش‌ها در سطح در استان موجب چالش در تامین منابع آب در سطح استان شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه در حال حاضر ۵۲ سد در حال بهره برداری با ظرفیت ۴۰۲ میلیون مترمکعب در سطح استان وجود دارد، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل کمبود بارش‌ها و افزایش مصرف آب در بخش‌های مختلف، بیش از چهار پنجم حجم این سدها خالی است.
وی کسری آب در آبخوان‌های مختلف استان را یادآور شد و افزود: آبخوان ممنوعه اردبیل با کسری تجمعی ۷۸۵ میلیون مترمکعبی مواجه است و در محدوده‌های مطالعاتی اردبیل، مشگین شهر و جنوب استان به ترتیب باید ۴۳، ۵ و ۲.۶ میلیون مترمکعب با اجرای برنامه‌های سازگاری با کم آبی صرفه جویی شود تا طبق برنامه به تعادل برسند.
حیدری در ادامه با اشاره به اجرای ۹ برنامه مهم سازگاری با کم آبی توسط شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اظهار داشت: انسداد چاه‌های غیرمجاز و کنترل اضافه برداشت چاه‌ها، نصب کنتورهای حجمی و هوشمند، تعدیل پروانه‌ها، لاینینگ شبکه‌ها، احداث خط انتقال آب، بهسازی کانال‌های آبیاری و انجام برنامه‌های کیفی، عناوین این برنامه‌ها را تشکیل می‌دهند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به انجام برنامه‌های کیفی در قالب برنامه‌های سازگاری با کم آبی خاطرنشان کرد: رصد و پایش مستمر رودخانه‌ها، تکمیل تصفیه‌خانه‌های آب در چند شهر، برخورد با متخلفان آلودگی منابع آبی، ارتقا و اصلاح سطح تصفیه‌خانه‌های شهرک‌های صنعتی و تشکیل کارگروه ایمنی آب شهرها از جمله این برنامه‌ها هستند.
وی با اشاره به افت متوسط ۲۷ سانتی متری آبخوان دشت اردبیل تصریح کرد: متاسفانه به دلیل تمرکز جمعیت و رشد فزاینده مصارف مختلف، آبخوان دشت اردبیل به طور مستنر دچار افت شده است که باید با اجرای برنامه‌های سازگاری با کم آبی توسط دستگاه‌های مختلف، این کسری جبران و آبخوان به تعادل برسد.
حیدری اُناری با اشاره به همکاری مناسب سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب و فاضلاب استان در اجرای سند سازگاری با کم آبی گفت: تحویل حجمی آب، تشکیل تعاونی‌های آب بران و اجرای الگوی کشت بهینه توسط سازمان جهاد کشاورزی استان و اصلاح شبکه‌های آبرسانی و جلوگیری از هدررفت آب در شبکه‌های آبرسانی توسط شرکت آب و فاضلاب استان از جمله تعهدات این دو مجموعه در این سند است که اقدامات خوبی در این راستا انجام یافته است.
وی در پایان با بیان اینکه طبق برنامه‌های سند سازگاری با کم آبی استان باید در فاز اول ۱۸۳ میلیون مترمکعب در مصرف آب در استان صرفه‌جویی شود، اظهار داشت: در شش ماهه اول امسال با اجرای برنامه‌های مختلف و همکاری دستگاه‌های مختلف صرفه‌جویی ۱۳ میلیون مترمکعبی آب را شاهد هستیم.
در ادامه، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل با تاکید بر جایگاه ویژه استان اردبیل در کشور تصریح کرد: در حال حاضر استان اردبیل با کمبود شدید منابع آب مواجه است که باید با نگاه جامع به وظایف این کارگروه، نسبت به مرتفع نمودن دغدغه‌های موجود تلاش کنیم.
"کمال الدین میرجعفریان" افزود: کمبود منابع آب شرب به‌ویژه در روستاها و وجود تنش آبی در اکثر مناطق استان اردبیل باید در برنامه‌های کارگروه ملی سازگاری با کم آبی مورد توجه قرار گیرد.
وی به ضرورت کنترل منابع آب و تخصیص حقابه و سهم استان از رودخانه‌های عبوری از مرزهای استان اشاره کرد و اظهار داشت: ضرورت دارد سهم استان اردبیل از منابع سطحی بویژه رودخانه‌ها مدنظر کارگروه ملی سازگاری قرار گیرد تا در تامین منابع آب در بخش‌های مختلف، موانع و مشکلات مرتفع گردد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات